Rozhovor týždňa: Nazrite s nami za Okienko snov
27. 5. 2020 | Redakcia

Rozhovor týždňa: Nazrite s nami za Okienko snov

Poznáte ženu, ktorá v živote dokáže čeliť výzvam a ku každému svojmu snu nájde nakoniec tú správnu cestu? Dnes pre vás máme rozhovor s Mgr. Elenn Waltersteinovou, ktorý je plný životného elánu i chytľavej kreativity. 

Kto si, čo si, niečo pekné napíš o sebe, s čím by si sa chcela podeliť? 

Som matka, manželka, sestra, teta, kamarátka, učiteľka, redaktorka a moderátorka (naživo, v rádiu, v televízii), kameramanka, režisérka, atď. Venujem sa nahrávaniu a spracovaniu audio a video nahrávok, fotografovaniu, literatúre (písaniu a čítaniu), záhrade a skalke, robím jazykové a štylistické korektúry (noviny, knihy, webové stránky...), doučujem matematiku a fyziku, hrám na klavíri...

ew-2015-04-30_1590562580.jpg

Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Niečo som už prezradila a čo-to ešte prezradím. Žijem v Zlatých Moravciach, mám manžela a dvoch synov. Som učiteľka II. stupňa ZŠ s aprobáciou matematika - fyzika. Keď som rozmýšľala, aké povolanie si mám vybrať, vedela som, že chcem pracovať s deťmi a aby to súviselo s matematikou. Nuž a voľba bola jasná - vybrala som si štúdium na Pedagogickej fakulte v Nitre. 

Mám za sebou vyše 32 "učiteľských" rokov, ktoré ma napĺňali. Zbaviť deti strachu z matematiky, naučiť ich rozumieť matematike a dokonca, aby si ju obľúbili aj deti, to mi robilo veľkú radosť. Veď, koľkí si môžu povedať, že mali možnosť venovať sa práci, ktorá bola zároveň aj ich koníčkom? Ja som to zažila a som za to nesmierne vďačná. Byť dobrou učiteľkou, to nie je iba práca, ale poslanie... a ak sa mi to podarilo, veľmi sa tomu teším. Mám radosť, keď si pri stretnutí s bývalými žiakmi vypočujem, ako som im pomohla a čo si odniesli do života. Často z ich úst zaznie: „Boli ste prísna, ale naučili ste nás veľa.“ A učiteľ nielen učí, ale aj vychováva. Teda, mal by...

ew-dsc00284_1590562594.jpg

Popri učiteľovaní som si vyskúšala "novinárčinu". Spolupracovala som s okresnými novinami Nitriansky hlas, ktoré uverejňovali moje správy, postrehy, príbehy, reportáže, fotografie a pod. Rôzne príspevky som posielala do slovenských (prispievala som aj do rubriky Čítanie na prestávku) a českých Učiteľských novín. Bola som dopisovateľkou v našich mestských Tekovských novinách, mala som tam svoju rubriku s názvom "Predstavujeme vám..." a robila som aj korektúry na články iných. 

Vlastnú literárnu tvorbu som predniesla niekoľkokrát na rôznych akciách, napr. na Vansovej Lomničke v Zlatých Moravciach, v Šansonění Karla Voříška v Prahe a aj na akcii Srdce ako dar v Michalovciach, kde som práve s vlastnou tvorbou dvakrát získala pohár a diplom za 1. miesto.

Vyskúšala som si spoluprácu s banskobystrickým internetovým Rádiom Slobodný vysielač. Najprv naživo v dvojhodinovkách EZOTERICKÉ OKIENKO (18), kde som moderovala spolu s výborným kmeňovým redaktorom a moderátorom Peťkom Kršiakom, ktorému som vďačná za nové skúsenosti. Okrem spomínanej relácie som pripravovala aj relácie z nahrávok (hodinové a občas aj dlhšie) s názvami ŽIJÚ MEDZI NAMI (20), ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU (90), ŽIVOT NA CESTE ZA SNOM (10) a výber z vlastnej literárnej tvorby ZAMYSLENIA - LEN TAK ZO ŽIVOTA (4). Počas štvorročnej spolupráce odvysielalo Rádio SV vyše 140 mojich relácií. 

ew-s-akordeonom_1590562598.jpg

Vymyslela som si aj vlastné internetové Rádio Okienko snov, ktoré vysielalo na vlne 3P (Priateľstvo, Porozumenie, Pohoda). Relácie boli zamerané najmä na moju literárnu tvorbu. Predpokladám, že prestávka v príprave ďalších pokračovaní týchto relácií je len dočasná. 

Ku všetkým svojim reláciám pripravujem aj upútavky. Foto upútavky si robím sama doma a video upútavky nahrávam v Bratislave v štúdiu tv8. Svoju prácu, pozvánky a upútavky prezentujem na facebookovej stránke www.facebook.com/elenn.waltersteinova. Priznám sa k jednej svojej „úchylke“. Veľkú radosť mám zo všetkých palčekových, srdiečkových a iných kliknutí na Páči sa mi to na mojej fb stránke. Proste, „páčiky“, to je moje :)

Vďaka môjmu mladšiemu synovi Jožkovi uzrela svetlo sveta webová stránka OKIENKO SNOV, ktorá spolu s názvom ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU tvorí dvojicu mojich autorizovaných značiek. 

ew-2017-05-08_1590562581.jpg

Na potulkách v Okienku snov www.elenn-okienko.sk sa dozviete všeličo o mojej činnosti a nájdete tam aj Plán mojich relácií pre tv8, archív tv8 a Rádia SV, rôzne fotografie, články o mne, literárnu tvorbu, akcie a všeličo iné. Navštívte Okienko snov a presvedčte sa sami.

Svojim synom Vašíkovi a Jožkovi som vďačná za veľa vecí - zabezpečili mi techniku: fotoaparát, počítač, nahrávatko, kamery, mobil, statívy a rôzne programy na strihanie audio a video nahrávok, na spracovanie foto záberov, atď. Naučili ma pracovať na počítači a tiež so spomínanými pomôckami a programami. 

Postupne som sa čoraz viac začala venovať folklóru, ktorý ma naozaj oslovil. Okrem audio relácií pre Rádio SV som nahrávala aj 15-20 minútové Video upútavky (na svojom You Tube kanáli ich mám 48). A začala som organizovať a moderovať dvoj až trojhodinové programy s názvom ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU NAŽIVO. Najprv v Banskej Bystrici (3), potom v Kúpeľoch Nimnica (5), raz aj doma v Zlatých Moravciach, no najčastejšie v Slovenskom dome v Prahe (8). Dokonca som si "vymyslela" vlastný festival pod názvom NIMNICKÝ FOLKLÓRNY FESTIVAL ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU, ktorý sa konal už päťkrát v Kúpeľoch Nimnica. Audio záznam z prvých dvoch ročníkov odvysielalo Rádio Slobodný vysielač a video záznamy z posledných troch ročníkov odvysielala Televízia OSEM. Nahrávať chodím s celým svojím štábom – čiže sama.

ew-a-vasek-neckar-praha_1590562579.jpg

A už sa dostávam bližšie k spolupráci s bratislavskou Televíziou OSEM, v ktorej som rok moderovala Hitparádu ľudových piesní, sama som si pripravovala texty, nahrávala som nielen súťažné ukážky, ale aj štvrťhodinové bonusy. Každú reláciu som moderovala v inom kroji. Vo svojej zbierke mám päť kompletných krojov a tri neúplné, takže som si kroje požičiavala. Teraz už tretí rok mám v tv8 vlastnú reláciu ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU a jej špeciály Ľudové zvyky, Fašiangy, Veľká noc, Deti deťom, Vianoce, Silvester a iné. Pozývam a prijímam pozvania od folkloristov, sama nahrávam a strihám nahrávky, robím do nej vstupy... do tv8 odovzdávam hotovú reláciu. „Našla ma“ produkčná Andrejka Bednárová a som jej za to naozaj vďačná.

Vo vysielaní tv8 som štyrikrát predniesla polnočný novoročný vinš, najprv sama, potom s vynikajúcim českým spevákom a hercom Vaškom Neckářom z Prahy, ďalší rok s populárnym televíznym moderátorom Karlíkom Voříškom tiež z Prahy a vlani s Kráľom ľudových piesní Jožkom Černým z Moravy. 

ew-2019-04-14_1590562592.jpg

Medzi moje záľuby patrí aj Ezoterika. Doma si občas urobím výklad kariet (mám celkom peknú zbierku) a rada pracujem s kyvadielkom, keď som zvedavá, čo ma čaká. Chodím na rôzne zaujímavé prednášky a semináre, mám aj certifikát za absolvovanie zaujímavého kurzu u amerického lektora Nicka C. Demetryho. Zaujali ma techniky Silvovej metódy, dokonca ich lektorky - Evka Štarková z Košíc a Zuzka Rožková z Prahy - sú teraz moje kamarátky. Podobne s Jirkom Lexom a Vlaďkou (Kvantová cesta) sme našli spoločnú reč a mohla by som pokračovať ďalšími menami.

Aká hudba mi dokáže spríjemniť chvíle? Kto ma pozná, vie, že už od puberty je mojím najobľúbenejším spevákom Vašek Neckář (preto sa môj prvorodený syn volá Václav) a pred pár rokmi k Vaškovým krásnym piesňam pribudli aj ďalšie a to piesne Peťka Kršiaka. Samozrejme, ľudové piesne a vážnu hudbu tiež počúvam rada, ale to dnešné moderné „džuch-džuch“ určite nie.

ew-2018-02-06_1590562584.jpg

Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Moje obľúbené motto znie: "Sny sú na to, aby sa plnili. Nestačí však iba snívať, svoje sny treba žiť." 

Nuž si teraz užívam sny, ktoré sa mi už splnili a žijem tie, ktoré ešte snívam. Zaujímavé sú aj nasledujúce citáty: „Deň, ktorý nám môže zmeniť život, začína každé ráno“ a „Každé ráno máš dve možnosti – zostať v posteli a pokračovať v snívaní alebo vstať a začať si svoje sny plniť“.

ew-2016-03-27-18-29-54_1590562581.jpg

Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Z ustráchanej a zakomplexovanej žiačky základnej školy som sa stala smelšou stredoškoláčkou a počas štúdia na vysokej škole som už sem-tam „vystrkovala rožky“. Organizovala som rôzne akcie pre kamarátky a nesmelosť sa vytrácala. Potom som sa stala učiteľkou, práca ma bavila a s veľkým zanietením som sa venovala deťom. Je takáto premena úspech? Ak áno, tak sa môžem považovať za úspešnú ženu. 

Splnila som si svoj veľký sen – učiť deti matematiku a venovať sa im aj vo svojom voľnom čase, aby mali na čo spomínať. Dodnes sa stretávam so svojou prvou triedou z Novej Vsi nad Žitavou, sú to skvelí ľudia a som na nich právom pyšná. Alebo som úspešná preto, lebo ma cudzí ľudia spoznávajú nielen na folklórnych akciách, ale aj v autobuse a vo vlaku? Pri pohľade na mňa z nich často vyhŕkne: „Ja vás poznám z televízie!“ a občas nasleduje prosba: „Môžeme sa spolu vyfotiť?“

ew-na-morave_1590562597.jpg

Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Úspešná žena je žena, ktorá je šťastná a spokojná, lebo má výbornú prácu, úžasnú rodinu (manžela a deti, s ktorými žijú priam rozprávkový život) a milých priateľov. Prekážky, ktoré jej prichádzajú do cesty, prekonáva hravo. Nenarieka, že jej ktosi kladie polená pod nohy, pretože vie, že tam nie sú kvôli potkýnaniu, ale ak sa na tie polená postaví, dostane sa opäť hore celkom jednoducho. Je to vec pohľadu. 

Ak si poviete, že polená pod nohami nie sú na to, aby sme spadli čo najnižšie, ale aby nám pomohli rýchlejšie vystúpiť vyššie, vyhrávate. Úspešná žena hľadá v tom, čo ju stretáva, posun vpred, nenarieka a netrápi sa, preto sa jej darí. Je tak trochu magická, lebo so svojím životom „čaruje“. Priťahuje si do života pekné a dobré veci. Vie, že na čo myslíme, to si do života pritiahneme. 

ew-v-parku-1_1590562599.jpg

"Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala? 

Som dieťa Šťasteny, pretože odjakživa sa venujem tomu, čo ma baví. Ani jedna z činností, ktorým som sa venovala a venujem, nie je o "zarábaní" a finančnom bohatstve. Mala som a ešte stále mám možnosť vyskúšať si množstvo rôznych činností a všetky majú jedno spoločné - sú to moje záľuby, s nadšením ich zaraďujem medzi svoje koníčky. A určite k nim patrí aj učiteľský život. „Učiteľovaniu“ sa venujem dodnes, hoci už len formou doučovania. 

Často mi život ponúkol rôzne výzvy, ktoré som prijala, lebo ma zaujali. Nie, nesnívala som stať sa rozhlasovou a ani televíznou moderátorkou a snívať o tom, že budem mať v rádiu a dokonca v televízii vlastné relácie, na to by som zrejme nenabrala ani odvahu. Ale ponuky prišli, prijala som ich a vyskúšala som si aj takéto činnosti. Ani cestovanie nebol môj sen a napriek tomu som autobusmi a vlakmi precestovala kvôli nahrávaniu tisíce kilometrov. Pripravovať a moderovať programy naživo je tiež zaujímavý zážitok. A odmena? Skvelé zážitky a dobrý pocit, že som to dokázala.

ew-doma-na-dvore-1_1590562593.jpg

Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Prvým krokom je, podľa mňa, ujasniť si, čo chcem v živote dokázať, aká práca ma baví, čo budem robiť s radosťou a pod. Možností je veľa, treba si správne vybrať a ísť za svojím snom nielen rečami, ale predovšetkým činmi. Veď viete, že nič nie je nemožné... a sny sú na to, aby sa plnili. Netreba sa báť prijať výzvy, ktoré k nám prichádzajú. Existujú totiž len dva dni v roku, kedy nemôžeme urobiť vôbec nič – jedným z nich je včerajšok a tým druhým zajtrajšok. Práve preto je dnešok tým najsprávnejším dňom milovať, začať konať a najmä skutočne žiť! A čím začať a končiť deň? Poďakovaním za všetko, čo sa nám deje a čo nám bolo dopriate. Veď aj to zlé je na niečo dobré. 

ew-svatoborice-mistrin-morava_1590562599.jpg

Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním v krátkosti?

Tých žien je veľa, napr. spisovateľky alebo liečiteľky, ktoré v sebe pocítili túžbu stať sa niekým iným, nezľakli sa, popasovali sa so všeličím a venujú sa svojim snom, ktoré sa im postupne plnia. Počúvali volanie svojej duše, ktorá im našepkávala „Skús to... máš na to“. Ak svojou činnosťou pomôžete iným, možno zmeníte aj ich život alebo sa im život zmení práve vďaka Vám. 

Príklady žien, ktoré našli tú svoju vysnívanú cestu životom, nájdete aj v časopise MAGICKÁ ŽENA, s ktorým spolupracujem tretí rok. Mám v ňom dve rubriky – EZOTERICKÉ OKIENKO a ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU. Nedávno som v tej prvej rubrike mala rozhovor s Bohumilkou Binnou Ďurišovou, ktorá sa vydala na cestu úspechu a teraz je z nej šťastná a úspešná žena. A jej úžasné LOTOSOVÉ KARTY stojí za to vyskúšať.

ew-2017-05-29-14-15-23_1590562583.jpg

Čo by si poradila svojim deťom, ak sa ťa opýtajú: "Mama, chcem byť v živote úspešný, čo mám robiť?"

Mám dvoch šikovných synov, obaja sú úspešní vo svojej profesii. Očaril ich svet počítačov a sú z nich vynikajúci IT odborníci. Podarilo sa im dosiahnuť úspech, lebo si vybrali prácu, ktorá ich baví a ktorá je zároveň aj ich koníčkom. Čo treba robiť, aby sme dosiahli úspech a spokojnosť? Ísť za hlasom svojho srdca nielen v láske, ale aj pri výbere svojej profesie.

ew-2019-03-08_1590562590.jpg

Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Treba ísť smelo za svojím snom. Prekážky sú na to, aby sa prekonávali. Treba si vytýčiť cieľ a nehľadať príčiny, prečo sa to nedá, ale hľadať možnosti, ako sa to dá. Podľa mňa je veľmi dôležité vybrať si prácu, ktorá je zároveň záľubou, lebo máme väčší dôvod tešiť sa do práce. Mne sa to podarilo a som za to naozaj vďačná.

Majme sa všetci stále lepšie, lepšie a lepšie :) 

Ďakujeme za rozhovor!

Fotografie: Archív E. W. 

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Ako nosiť dámske členkové topánky: 6 nápadov na outfit na rok 2024
Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?

Ďalšie články na podobné témy

Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Vlastný web: Jednoduchý spôsob ako zabodovať v online svete
Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Nová situácia – nové pracovné možnosti. Ako si nájsť šikovnú prácu z domu?
Rozhovor týždňa: Doprajte si s nami zázračný Emočný detox
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.