Rozhovor týždňa: Šťastie je výsledkom tvrdej práce
17. 2. 2020 | Redakcia

Rozhovor týždňa: Šťastie je výsledkom tvrdej práce

Rozhovor s dvojicou, ktorá sprevádza ľudí na ceste ku šťastiu vo vzťahoch. John Hawken a Katarína Němcová. On svetovo uznávaný psychoterapeut, učiteľ tantry, šamanizmu a bioenergetiky, autor knihy Realizations, zakladateľ vzdelávacej organizácie Cesty transformácie a seminárneho hotelu určeného pre sebarozvojové kurzy Centrum transformácie. Ona profesionálna dohadzovačka a vzťahová konzultantka, zakladateľka exkluzívnej zoznamovacej a sebarozvojovej agentúry Find L’Amour. Obaja majú veľkú vášeň pre život a svoju prácu. Preto medzi nimi občas vznikne napätie, ale vďaka schopnosti precítiť to, čo je v živote naozaj dôležité, a to je láska, sú schopní vždy nájsť jeden k druhému cestu.

1. Čo pre vás znamená úspech? Považujete sa za úspešného človeka?

Katarína: Pre mňa je úspešným človekom v prvom rade ten, kto prijal sám seba a svet, v ktorom žije. Vedomý človek, ktorý nebojuje sám so sebou, ani s nikým zvonku. Človek, ktorý je vďačný, súcitný a láskavý k ľudom, zvieratám a k našej planéte, a ktorý šíri tieto kvality všade navôkol a robí tak svet lepším. Úspešným je pre mňa tiež človek, ktorý odvážne a s vášňou žije svoj plný potenciál, slobodne a bez strachu, a rešpektuje pritom druhých na ich ceste. Ja sama som skôr taký “work in progress”. Niekedy zabudnem na súcit, niekedy som frustrovaná sama zo seba alebo zo svojho okolia, väčšinou kvôli svojim vysokým očakávaniam, ale v podstate sa snažím byť čo možno najlepšou verziou samej seba a sama zosobňovať hodnoty, v ktoré verím. 

katarina-interview-podcast_1581872002.jpg

John: Ako vzdelávateľ chcem, aby si ľudia uvedomili a pochopili to, čoho si predtým neboli vedomí. Pomáham ľuďom vnášať viac vedomia do ich každodenných životov. Toto nie je ani zďaleka ľahké, pretože im nehovorím to, čo chcú počuť, alebo to, čo je jednoduché či trendy, ale to, čo naozaj potrebujú počuť. Vychádzam pri tom zo svojich dlhoročných skúseností. V mojom ponímaní úspechu je integrita omnoho dôležitejšia než popularita či komerčné výsledky. Mám reputáciu človeka, ktorý hovorí druhým, čo potrebujú počuť, zo srdca a ako niekto, kto sa nestavia nad nich, ale kto sám robí chyby. Výsledkom je, že mi ľudia dôverujú a žiadajú ma o môj feedback, aj keď z neho majú niekedy strach.  

john-hawken-profi_1581872001.jpg

2. Každý z vás má vlastný biznis a okrem toho máte aj spoločné podnikanie. Ako vnímate výhody a nevýhody podnikania?

Katarína: Pre mňa je najkľúčovejší aspekt slobody. Sloboda v tom kedy, ako a s kým pracujem. Sloboda pracovať odkiaľkoľvek, keďže 70% mojej práce je cez počítač. Výhodou i nevýhodou zároveň je, že často pracujem keď väčšina ľudí má voľno, ale aj naopak. Časová flexibilita mi umožňuje chodiť na miesta ako kaviarne či wellness v čase, keď je väčšina ľudí v práci. Jednou z výziev mojej práce je, že ju nikto za mňa neurobí. Vzhľadom k vysoko osobnej úrovni mojich služieb je moja osoba vlastne nenahraditeľná. Ak ochoriem, nikto za mňa neodvedie moju prácu, na rozdiel od korporátov, výhodou ktorých je, že to za vás zoberie váš kolega a vy si zoberiete platené voľno. Dôležitým uvedomením pre mňa bolo, že osobní démoni, s ktorými som bojovala keď som bola v zamestnaneckom pomere, vyšli ako kostlivci zo skrine akonáhle som začala podnikať. Pred sebou človek neutečie a podnikanie mi každý deň krásne nastavuje zrkadlo.

John: Slobodu toho, že človek nemá šéfa, pri podnikaní nahrádzajú ekonomické a biznisové “nutnosti”. Výsledkom je, že podnikatelia často pracujú viac než zamestnanci. Ja som dlho nebol výnimkou. Bol som na seba náročnejší než ten naj-prísnejší šéf. Na druhej strane podnikanie mi dalo priestor pre kreativitu, risk a nasledovanie toho, v čo som v hĺbke srdca veril. Pri podnikaní nemôžete za svoje nezdary nikoho druhého viniť. Môj model podnikania je postavený na spolupráci s ďalšími ľuďmi, ktorí pracujú sami na seba. Pracujeme ako tím, kde nie je žiadny šéf, ale skupina motivovaných a kreatívnych individualít, každý zodpovedný sám za seba. Toto si vyžaduje veľa proaktivity, a odhodenie návyku, že skupinu vedie šéf, ktorý hovorí ostatným, čo majú robiť.

Tento model zároveň vyžaduje určité zdieľanie práce, kde členovia tímu sú schopní a ochotní jeden druhému vzájomne pomáhať, a taktiež perfektnú komunikáciu, vďaka ktorej sa vyhneme nejasnostiam či duplikácii úloh. Za komunizmu bola práca v kolektíve veľkým ideálom, ktorý neskončil veľmi slávne, ale ak by tento model naozaj fungoval za predpokladu, že je zachovaná individualita každého zúčastneného jednotlivca, mohol by to podľa mňa byť ten najkreatívnejší a najfunkčnejší model slobodne organizovaného korporátu. V priebehu tridsiatich rokov, čo som učil semináre, som si nikdy nedovolil ochorieť; za celú tu dobu som zrušil asi len dva semináre. Výsledkom však bol obrovský tlak a stres, a nakoniec som ochorel a bol som donútený prehodnotiť svoje fungovanie. Naučil som sa byt nahraditeľným a učiť svoj materiál iných učiteľov, ktorí teraz sčasti učia namiesto mňa.

3. Môžete s nami zdieľať nejaký príbeh toho, ako ste v práci prekonali veľkú výzvu?

Katarína: Prvé, čo mi napadne, je prekonanie vysokých očakávaní a netrpezlivosti - mojich vlastných aj mojich klientov. Skúsenosti ukázali, že skvelou medicínou na vysoké očakávania a netrpezlivosť sú prijatie, pokora a dlhodobá perspektíva. Úspešne som dotiahla do konca aj extrémne prípady veľmi náročných klientov, ktorí hľadali akúsi dokonalosť. Nielenže som týmto klientom nakoniec našla partnera, ale niektorým - ktorí tomu boli otvorení - som tiež pomohla pochopiť, prečo sú single alebo prečo si doposiaľ vyberali “nevhodných” partnerov. V niektorých prípadoch sme to dotiahli do úspešného konca až v okamihu, kedy v to už klienti ani nedúfali. Som známa tým, že mám silnú vôľu a  len tak ľahko sa nevzdávam. Ja sama som chodiac-im príkladom prekonania výzvy netrpezlivosti a vysokých očakávaní - Johna som stretla až vtedy, keď som všetko pustila.

John: Niekoľko mesiacov som bol najatý firmou BMW v anglickom Oxforde ako konzultant na mieste, kde firma vyrábala značku Mini. Mal som na starosti change management. Mojou úlohou bolo pomôcť zmeniť firemnú kultúru z pôvodného nastavenia “budeme robiť minimálne a len to, čo naozaj musíme” na prístup “sme súčasťou motivovaného tímu, ktorý je hrdý na svoju značku”. Mojím cieľom bolo vytrénovať líniových manažérov - kľúčové osoby, ktoré potrebovali zmenu myslenia tak, aby boli schopní vytvoriť motivované tímy. Viedol som intenzívne štvordňové semináre, ktoré som vo firme opakoval 14krát. Prvý seminár som začal tým, že som im dal deň a pol na to, aby si poriadne posťažovali, a to v aj písomnej forme na steny miestnosti. Po 12 hodinách im začala dochádzať para. Potom som vytvoril tichý dramatický okamih a prehovoril som: “Pozrite sa na to, koľko expertízy a vedomostí budovania silnej automobilovej značky je na týchto stenách. Vaše know-how je nesmierne cenné. Chcel by som vás teraz požiadať o jednu jedinú zmenu: mohli by ste skúsiť namiesto výrazu “oni by mali” používať výraz “my by sme mali”? Ochota tam aj bola, ale vzápätí sa vynorila otázka: Ale kto nás vypočuje? “Garantujem vám,” povedal som, “že sa postarám o to, aby jeden z top manažérov z Nemecka prišiel medzi vás a pozorne si vás vypočul.”

john-alone_1581872006.jpg

Ďalším krokom bolo naučiť nemecký top manažment BMW skutočne počúvať anglických manažérov v Oxforde. Zdôrazňoval som im, že to nie je ani tak o obsahu, ako skôr o tom nechať líniových manažérov zažiť, že ich niekto z top manažmentu vypočuje. “Pokiaľ ich návrhy nebudú prijateľné, bude im treba vysvetliť, prečo je tomu tak. Ak vám povedia niečo, čo ste už počuli stokrát predtým, buďte vďační za jasné potvrdenie toho, že je to urgentne potrebné vziať do úvahy. Zaobchádzajte s líniovými manažérmi ako s hodnotnými ľudskými bytosťami, dajte im pocit, že sú rešpektovaní, a oni sa budú cítiť motivovaní,” zdôrazňoval som. Schéma riadenia zmien, ktorú som pre značku Mini navrhol, vyhrala prvé miesto na súťaži prestížneho profesionálneho žurnálu a v priebehu prvého roka jej aplikovania ušetrila firme 13 miliónov libier.

4. Aké kvality si najviac na sebe vážite?

Katarína: Najviac si na sebe vážim svoju silnú vôľu, odhodlanosť a nadšenie, s ktorými začínam každý nový projekt, a svoju vytrvalosť, bez ohľadu na to, o aký ťažký projekt ide. Tiež svoju kreativitu, večný optimizmus a zvedavosť, s ktorou objavujem všetko nové a nepoznané.  

John: Pre mňa je najdôležitejšia moja integrita. Robím to, čo cítim, že je správne, nie to, čo by som mal urobiť resp. čo sa odo mňa očakáva. Poviem, čo je treba, bez toho, aby som sa obmedzoval anglickou zdvorilosťou. Robím to so súcitom a vo vhodnom čase. Mám schopnosť vidieť a pomenovať to, čoho si druhí nie sú vedomí, a vnášať tak jasnosť do situácií, kde sa ľudia cítia stratení alebo zaseknutí.

5. Aké kvality si najviac vážite na svojom partnerovi?

Katarína: Na Johnovi si najviac vážim jeho silný zmysel pre integritu, jeho spoľahlivosť, trpezlivosť, nadhľad, jeho inteligenciu, otvorenosť, zmysel pre dobrodružstvo, a tiež schopnosť vidieť do ľudí, jeho diplomatické zručnosti, schopnosť inšpirovať ľudí a pomáhať im transformovať ich životy. A veľmi si vážim jeho milujúce a láskavé srdce, jeho zmysel pre humor a to, že ma prijíma takú aká som.

John: Na Kataríne si vážim jej nekonvenčnosť, nekonformnosť a zmysel pre dobrodružstvo. Dokáže mať obrovskú vášeň pre to, na čom jej záleží. Je verná a milujúca a pod jej temperamentom sa skrýva veľké a milujúce srdce.

a9-05681_1581872009.jpg

6. Akým smerom si prajete, aby sa vaše partnerstvo ďalej rozvíjalo?

Katarína: Smerom k totálnej otvorenosti, pravdivosti a dôvere.

John: Smerom k stále väčšej dôvere bez toho, aby bolo potrebné čokoľvek hovoriť a vysvetľovať. 

7. Ako odpočívate?

Katarína: Mojím obľúbeným “vypínačom” je horúci kúpeľ s esenciálnymi olejmi, by-linkami a sviečkami, termálne kúpele, sauna a masáže. Na wellnesse som fakt závislá. Oči sa mi rozsvietia aj pri slovách ako les a more, už len predstava ich vône a zvuku ma upokojuje. Skvelou relaxáciou pre moju myseľ je tiež fyzická aktivita, od lyžovania cez tanec až po upratovanie a presádzanie kvetov. Pocit pohody mi navodí aj šálka dobrej kávy, čaju či horúcej čokolády, sprevádzaná dekadentným čokoládovým dezertom v pohodlí nášho útulného bytu alebo v nejakej štýlovej art kaviarni. A samozrejme najpozitívnejší vplyv majú na mňa objatie a náruč môjho partnera, ktoré sú pre mňa symbolom kľudu, spočinutia a domova.    

John: V prvom rade si vypnem telefón a počítač. Mám jasne vymedzené časy, kedy som nedostupný. Nechápem ľudí, ktorí nie sú schopní vypnúť si telefón. Potrebujem a naozaj si užívam čas, kedy nemusím nič robiť. Tiež sa dobre zrelaxujem pri inteligentnej, ale nie príliš namáhavej knihe alebo pri dobrom filme. Keď sa začnem nudiť, viem, že nastal čas znovu sa zapnúť. Ďalšou relaxačnou aktivitou je pre mňa šoférovanie, hlavne v mojom Jaguári.

8. Nakoľko relevantný považujete odbor, v ktorom pracujete, v realite sveta biznisu?

Katarína: Pre mňa je psychológia súčasťou každého aspektu života.

John: 80% problémov v biznise je výsledkom ľudského faktora: slabej komunikácie, nedorozumení, chýrov, nedôvery, odporu, panovačnosti. Kľúčom je správať sa k druhým s rešpektom a so záujmom, a to ako v intímnom živote, tak aj v pracovných vzťahoch. 

9. Na čo sa chcete zamerať v priebehu najbližších rokov?

Katarína: Chcem pracovať na svojich osobných démonoch a mať v živote viac rovnováhy. Momentálne najviac zameriavam svoju pozornosť na svoj osobný život a na spoločné osobné a pracovné projekty s Johnom. Nech už prinesie budúcnosť čokoľvek, chcem žiť naplno a plniť si svoj sen, ktorým je podporovať ľudí na ceste transformácie smerom k vedomým, radostným a odvážnym životom.

John: Ja som v procese zvyšovania svojho pasívneho príjmu cez frančízovanie mojich seminárov absolventom môjho učiteľského výcviku a ja sám budem vo finále vyučovať len dvojročný sebarozvojový tréning "The Best Of John Hawken", ktorý skĺbi to najlepšie zo všetkých smerov, na ktoré sa špecializujem - tantru, šamanizmus, bioenergetiku, temný eros a tantra masáže. Výsledkom bude pomer môjho pracovného a osobného života 30:70. Chcem tráviť viac času s Katarínou, na našej lodi, na cestách, písať a jednoducho žiť. 

10. Ak by ste mali ďalší život, v akej sfére by ste radi pracovali?

Katarína: Ak by zo mňa nebol prvý ženský Dalajláma, tak by mi stačilo byť liečiteľkou a priekopníčkou v zatiaľ neprebádanom odbore, ktorý by propagoval budhistické hodnoty harmónie a zvyšoval by vedomie na našej planéte.

John: Nikdy som neplánoval, že sa stanem terapeutom alebo učiteľom tantry, len som išiel za nosom a nasledoval svoju integritu a na svoje prekvapenie som skončil tam, kde som. Ľutujem, že som viac nenasledoval svoju lásku k divadelnej réžii. Tiež som napísal autobiografický scenár, ktorý odráža môj čas strávený v Jerzy Grotowski Laboratory Theatre v Poľsku, bol by som veľmi rád, keby sa tento scenár dostal do rúk dobrého režiséra a producenta. O Lente, Lente, Currite Noctis Equi...  

Zaujal Vás náš rozhovor? Vypočujte si Johna aj v týchto dvoch videách! Rozhovor s Johnom HawkenomJohn Hawken o tantre. 

Ďakujeme za rozhovor!

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Ako nosiť dámske členkové topánky: 6 nápadov na outfit na rok 2024
Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?

Ďalšie články na podobné témy

Rozhovor týždňa: Doprajte si s nami zázračný Emočný detox
Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.
Monika Jánošová: Moju prácu neberiem ako prácu, ale ako poslanie
Veronika Svobodová: Keď ťa to neteší, vezmi si z toho aspoň niečo nové
Ľudmila Kolesárová: Uveriť príliš v seba samého je nebezpečné
Poďme sa zoznámiť: Paťka