Rozprávky prebudia našu fantáziu a pohladia dušu
17. 2. 2019 | Paťka

Rozprávky prebudia našu fantáziu a pohladia dušu

To, že rozprávky a animované filmy nie sú určené len pre deti, už určite vieme. Rozprávky obohatia našu fantáziu a rozpoznáme v nich skryté posolstvo, ktoré je v nich zobrazené. Rozprávky chápeme trochu inak ako deti. Všimli ste si, že v každom veku vnímame rozprávky inak?

Ak máte doma malé deti, skúste si s nimi urobiť malý test. Povedzte im tento citát od najslávnejšieho rozprávkara všetkých dôb, Hansa Christiana Andersena a opýtajte sa ich, čo si o ňom myslia, čo si pod tým predstavujú.

,,Žiť život nestačí'', povedal motýľ. ,,Treba ku nemu slnečné lúče, slobodu a malý kvietok.''

A teraz sa tie isté otázky opýtajte samé seba. Zhodujú sa vaše predstavy s detskými? V niečom áno, no v niečom určite nie.

Počas života sa dostávame do rôznych situácií, z ktorých sa vždy ponaučíme. Malé deti nemajú príliš veľa skúseností, a tak rozprávky vnímajú len ako prebiehajúci dej. Nepredvídajú, čo sa môže stať, nevnímajú hlbšie posolstvo. Ak je dieťa v puberte, buď rozprávky nepozerá, pretože je to trápne a je to pre malé deti, alebo ich pozerajú a vidia v nich niečo úplne iné ako deti a dospelí. Majú už ako také životné skúsenosti a vedia si rozprávku premietnuť aj do bežnej situácie.

Čo v nich ale vidíme keď sme dospelí?

Keď si pozriete tú istú rozprávku v období detstva a teraz v období dospelosti, všimnete si niekoľko rozdielov. Zameriate sa na scény, ktoré vás ako deti nezaujímali. Hľadáte súvislosti medzi celým dejom, pozorne ho sledujete a snažíte sa nájsť niečo iné. Niečo, čo je vo filme zakódované a bez pozorného sledovania si to nevšimnete.

Tu nastáva čas na otázku:,, Prečo by som mala pozerať rozprávku?''

Dôvod je úplne jednoduchý. Každý jeden človek rád sníva. Rád sníva o tom, ako by mohli byť veci inak, ako by sa mohol správať, čo by bolo ak by bolo...

 fantasy-2701633-960-720_1550388312.jpg

Okrem toho, že vás rozprávky vnesú počas odpočinku do sveta fantázie a obohatia vašu kreativitu, získate z nich aj zaujímavé myšlienky. Ak sa na animované filmy nebudete pozerať len povrchne ako na filmy, ktoré sú určené pre malých ľudkov nižšej vekovej kategórie, nájdete v nich to, čo hľadáte.

Nájdete v nich aj napriek napínavým a akčným scénam pokoj, pokoru, spravodlivosť a lásku. Životné hodnoty, ktoré by sme mali mať stále na pamäti a riadiť sa nimi. Aj vďaka týmto vlastnostiam a citom budeme viesť pokojný život.

Čo si ešte môžete zobrať z rozprávok? Aha!

Veriť v šťastný koniec a nikdy nestrácať nádej. Sotva dosiahneme 18 rokov a akosi prestávame veriť v šťastné konce. Život sa začína viac komplikovať a nevraviac o tom, ako je to v ešte vyššom veku. Zabúdame myslieť pozitívne a zabúdame hlavne na to, že vždy existuje nádej. Aj keď je nádej mizivá, existuje, a je potrebné v ňu veriť.

Rovnako ako v rozprávkach.

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
3 jesenné polievky, ktoré zahrejú telo a pohladia dušu
S týmto okolo vás komáre ani len nepreletia
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
8 zaujímavých faktov o menštruácii
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Nechajte deti robiť chyby
Ako som schudla 10 kg?

Ďalšie články na podobné témy

Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Santa Claus vs. Ježiško. Kto nosí darčeky?
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Do kín dorazila komédia, ktorá rozosmiala aj Gizku Oňovú
Rozlúčte sa s minulosťou a nadýchnite sa čerstvého vzduchu I.
Ako nemať namiesto rúk chápadlá a na nich zavesené nespokojné deti?
Skončili prázdniny, môžeme sa zblázniť!
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.