Rum Diplomatico: Čo musíte vedieť o tomto skvelom rume
29. 3. 2018 | PR Servis

Rum Diplomatico: Čo musíte vedieť o tomto skvelom rume

Rumy Diplomatico sa vyrábajú v spoločnosti Destilerias Unidas vo Venezuele. Radia sa medzi vysoko kvalitné juhoamerické rumy. Od roku 2008 sú tieto rumy držiteľom ocenenia Best of Category na medzinárodnej súťaži vo Floride. Získali ju v kategórii rumov zrejúcich 9 až 15 rokov.

Výroba rumov Diplomatico

Rumy značky Diplomatico sú vyrobené z cukrovej trstiny a melasy.  Melasa je sladká a lepkavá usadenina, ktorá vzniká pri zohriatí cukrovej trstiny. Cukrová trstina je rastlina pripomínajúca kukuricu. Jej kmeň je plný cukrového sirupu. Táto cukrová trstina sa musí opracovať počas jedného dňa. Nareže sa na malé kusy a zlisuje. Vzniknutý medziprodukt sa povarí, čím vzniká cukor a spomínaná melasa. Melasa sa druhýkrát povarí a zmieša sa s vodou a kvasnicami.

Dĺžka kvasenia závisí od druhu rumu. Ľahké rumy sa kvasia krátko, a to väčšinou jeden deň. Ťažké rumy sa môžu kvasiť aj mesiac.

Spôsob destilácie takisto závisí od druhu rumu. Svetlé rumy sa destilujú nepretržite v destilačných prístrojoch a filtrujú sa cez drevené uhlie. Tmavé rumy prechádzajú cez kotlíkové alebo periodické destilačné prístroje.

Všetky druhy rumov zrejú v drevených sudoch, prevažne v sudoch po bourbone a po sladových whiskey sudoch. To dodáva rumu jeho typické zafarbenie. Napríklad rum Single Vintage a Ambassador zrejú v sudoch po Pedro Ximénez či Oloroso Sherry.

Po tom, ako sa sudy naplnia a zapečatia, umiestnia sa do skladu. Nehýbe sa s nimi, ani sa neotvárajú, dokým nedosiahnu potrebnú zrelosť.

diplomatico-single-vintage_1522332025.jpg

Kto je za tým?

D.U.S.A, to je skratka značky, ktorej história siaha do konca 18. storočia. Destilleria Unidas S.A, spoločnosť, ktorej zakladateľ, Don Juancho Nieto Melendez, hľadal nové spôsoby destilácia a výroby produktov s použitím exotických likérov a rumov. Jeho portrét je znázornený na na štítku značky.

diplomatico-planas_1522332024.jpg

Rumy Diplomatico

Popíšeme si pár rumov tejto značky, aby sme vás presvedčili, že značku Diplomatico sa naozaj oplatí ochutnať.

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva je tmavo-medený 12-ročný rum. Cítiť vanilkou a banánovým koláčom. Chuťou pripomína ríbezľové a hrozienkové pyré, karamel, melasu a hnedé či čierne korenie. Všetky tieto chute predstavujú rum, ktorý má jednu z najkomplexnejších chutí.

Destilačný proces medu z cukrovej trstiny v starobylých medených destilačných prístrojoch umožňuje plnenie obmedzeného množstva. O to viac oceníte jeho kvalitu a jedinečný základ.

diplomatico-reserva-exclusiva_1522332984.jpg

Diplomatico Vintage 2000, 2001 a 2002

Pre zber cukrovej trstiny boli tieto roky v histórii Venezuely jednými z najlepších. Túto výnimočnú žatvu monitorovali Destilerias Unidas s vierou, že raz tento rum vyhlásia za unikát, čo sa týka vintage rumov. Jeho jemné dubové tóny sú vyvážené vanilkou, čokoládou a sušeným ovocím.

Diplomatico Reserva Extra Anejo

Tento rum je držiteľom niekoľkých medzinárodných ocenení. Ide o top produkt značky Diplomatico. Voní po pomarančovej kôre, hnedom cukre a škorici. Chuťovo je veľmi príjemný, s nasladlými tónmi ovocia a dubu.

Diplomatico Mantuano

Diplomatico Mantuano je nová verzia populárnej edície Diplomatico Reserva 8 Y.O. Doba zrenia je až 8 rokov, a to v sudoch z amerického duba. Má tmavozlatú farbu, voní po sušených slivkách a keď ho ochutnáte, ucítite náznaky vanilky a tropické ovocie.

V roku 2017 vyhral Medzinárodnú súťaž destilátov v San Francisco.

diplomatico-mantuano_1522333201.jpg

Ocenenia

Rumy Diplomatico počas svojho pôsobenia na trhu získali už množstvo ocenení.

Najviac vás isto zaujmú zlaté medaily a celkové víťazstvá. Od roku 2007 vyhrali už cez 18 ocenení. V spomínanom roku 2007 vyhrali napríklad Medzinárodnú súťaž degustácie (International Tasting Competition). Boli najlepší vo svojej kategórii. Na Svetovej výstave liehovín (World Spirits Beverage Competition) vyhrali zlatú medailu a na Ministry of Rum ju vyhrali aj v roku 2009 a 2011.

Po ďalšie roky získali ocenenia aj na súťažiach ako sú Rum Howler v roku 2012, Congreso Internacional de Madrid v rokoch 2012 a 2013, Miami Rum XP v rokoch 2010 a 2012. Zlatú medailu si odniesli aj zo Svetovej súťaže v Bruseli (Concours Mondial de Bruxelles).

Perfektnou kombináciou je aj rum Diplomatico Maestro Ronero. Získal ocenenia ako “Rum blender of the Year” na Rumovom festivale v Londýne v rokoch 2011 a 2013 či “Najlepší svetový majstrovský blender” na medzinárodnej konferencii v Madride v roku 2014.

Ktorý z rumov značky Diplomatico by ste ochutnali? A čo tak ochutnať postupne všetky? :)

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom

Ďalšie články na podobné témy

Vyrobte si originálne veľkonočné dekorácie: Za pár minút oživia váš domov!
Veľká noc netradične: Tieto recepty ju oživia!
Slávnostné veľkonočné menu: Vyskúšajte celkom nové recepty
Ako upiecť dobrú pizzu?
Veľkonočné šatôčky s údeným stehnom
Dokonalosť citrónového akcentu v zelenom čaji Sir Winston Tea
Veľká noc s dobrotami Ferrero
Triky, ako zvládnuť jarné upratovanie. Overené tipy, ako ušetriť čas!