S.O.S. pre mamičky – čo vám o dojčení možno nepovedali...
7. 12. 2022 | PR Servis

S.O.S. pre mamičky – čo vám o dojčení možno nepovedali...

Jedinečné poslanie matiek – dojčenie. Emocionálne prepojenie matky s dieťaťom. Vo vašich prsníkov sa netvorí mlieko, ale priam tekuté zlato. Z každej strany počúvame o dojčení, o jeho dôležitosti a výhodách, ale málo kto povie, ako to vplýva na samotné mamičky, a ako toto obdobie prežívajú. Je dôležité aby budúce mamičky vedeli, čo sa deje s ich telom a hlavne s ich prsníkmi. 

Odkiaľ sa materské mlieko berie?

Samozrejme, nikto nemôže spochybňovať dôležitosť materského mlieka a jeho účinkov. Tvorbu mlieka ovplyvňujú dva hormóny, a to oxytocín a prolaktín. Oxytocín je hormón, vďaka ktorému sa uvoľňuje už vytvorené mlieko a prolaktín sa vo veľkom podieľa pri tvorbe samotného mlieka. Po pôrode, hladina tohto hormónu začne stúpať. Na spustenie mlieka z bradaviek je nutné prisatie novorodeniatka. Zvyčajne k tomu dochádza pol hodinu od pôrodu. V celom tomto procese ide o rovnicu – čím viac dieťa saje, tým viac sa mlieko v prsníkoch tvorí, a to je aj základ úspešného dojčenia.

Tekuté zlato a jeho blahodarné účinky

Názov tekuté zlato si zaslúži z viacerých dôvodov. Okrem toho, že ide o najekologickejší a najekonomickejší spôsob kŕmenia bábätka, tak dojčenie chráni ženu pred rakovinou prsníka, vaječníkov a pred osteoporózou. Pomáha k rýchlemu vráteniu postavy z pred tehotenstva, alebo podporuje vzťah medzi dieťaťom a mamičkou, pretože vytvára pocit bezpečia a lásky. Avšak, jeho hlavnými výhodami je jeho obsah a účinky, ktoré materské mlieko ponúka. Obsah mlieka je prispôsobený potrebám bábätka. Obsahuje antiinfekčné a rastové látky a je aj ochranou pre alergiami. Vďaka dostatku vody a vitamínov podporuje aj rozvoj mozgu. Materské mlieko je vždy teplé, to znamená, že žiadnu ďalšiu prípravu nepotrebuje. Čo je jeho obsahom?

-          Zrelé mlieko – Predstavuje ochranu pred infekciami dýchacích ciest, hnačkami a pred zápalmi ucha. Jeho množstvo sa postupne zvyšuje a začína sa tvoriť po štrnástich dňoch.

-          Kolostrum – Ide o hustú, smotanovo - žltú tekutinu bohatú na vitamín A,E,K. Je to bomba plná obranných látok. Kolostrum sa začína tvoriť pár dní po pôrode.

-          Predné mlieko – Je to modrá tekutina, ktorá sa tvorí hneď po pôrode a slúži na utíšenie smädu novorodeniatka.

-          Zadné mlieko – Obsahuje najviac tukov. Začína sa tvoriť koncom dojčenia. Je hlavným zdrojom energie a jeho hlavnou úlohou je dieťa zasýtiť.

Nepríjemnosti, ktoré môžu nastať

Dojčenie je na začiatku veľmi nepríjemné a môže byť vedené s miernou bolesťou, avšak časom sa táto bolesť vytratí a telo si zvykne. Je veľmi dôležité vedieť, že dojčenie nemá spôsobovať trvalú bolesť. Takže ak bolesť pretrváva dlhšie ako prvé dojčenia, treba zvýšiť pozornosť, niečo je zle. Už len nesprávne prisatie bábätka alebo zlá poloha pri dojčení môže spôsobiť rôzne komplikácie a zápaly.

Ragády, teda popraskané bradavky sa prejavujú maličkými rankami a ostrou rezavou bolesťou. Tento problém trápi hlavne prvorodičky. Časom sa to môže zmierniť alebo úplne vytratiť. Avšak, mali by ste im venovať pozornosť, pretože tieto Ragády sú vstupnou bránou ku Vazospazmu.

Vazospazmus, inak povedané syndróm bielej bradavky, sa prejavuje svrbením, pálením a bolesťou. Vaše bradavky sa z farbia do biela. Sú aj prípady, kedy sa z farbili do modra, fialova alebo tmavo - červena. Tento Vazospazmus spôsobujú hlavne popraskané bradavky alebo hryzenie a nesprávne prisatie bábätka. Je často sprevádzaný aj takzvanými zmrštenými bradavkami. 

Mastitída, teda zápal prsníkov sa neobjavuje na začiatku. Vzniká pri zadržiavaní mlieka a je sprevádzaná vysokou teplotou a bolesťou, taktiež sa prejavuje tvrdými a začervenanými bradavkami. Je dôležité, aby ste pri zápale neprestali odsávať mlieko.

Zmrštené bradavky sú obvykle pri dojčení, čo ich však spája s týmto syndrómom je bolesť spôsobená prívodom krvi do bradaviek. Prejavujú sa deformáciou bradaviek, ale nemusíte sa báť, nakoniec sa ich pôvodný tvar vráti.

Pár rád nad zlato

1.       Zapamätajte si, že dojčenie je hlavne o správnej technike. 85 % spôsobených nepríjemností s prsníkmi sú z dôvodu zlého držania bábätka pri dojčení. Správna poloha je tá, pri ktorej uši, ramená, boky tvoria rovnú líniu a bruško bábätka je priamo oproti brušku mamičky, pri čom sa bruško a kolienka jej aj dotýkajú.

2.       Zázrak menom „podprsenka na dojčenie“, ide  špeciálne navrhnutú podprsenku na spoľahlivú podporu prsiam. Tieto podprsenky sú veľmi pohodlné, preto by ste si ich mali kúpiť už počas tehotenstva. Okrem komfortu ponúkajú aj praktickú stránku, a to pri dojčení. Majú jednoduché odopínanie priamo na prsníkoch a tých uľahčujú dojčenie. Netreba zabúdať na pravidelné menenie vložiek do podprseniek, a tým zabrániť vzniku infekcií.

3.       Pri zápaloch prsníkov používajte ľadové obklady medzi dojčením, obklady z tvarohu, masírujte si prsníky a nezabudnite stále odsávať. Ak by sa vám to nelepšilo, tak je potrebné navštíviť svojho lekára.

4.       Pri dojčení je veľmi dôležité aby matky si dopĺňali vitamín B6 a provitamín B5, Tieto vitamíny podporujú pružnosť a hlavne majú hojivé vlastnosti. Zabraňujú praskaniu bradaviek a tým pádom sa vyhnete ďalším komplikáciám.

5.       V neposlednom rade si nezabudnite dopriať relax. Stačí polhodinka oddychu, a vy sa budete cítiť ako znovuzrodená. Nájdite si čas na čítanie knihy, pozeranie seriálu alebo meditácie. Ak sa uvoľníte, tak všetko pôjde oveľa ľahšie.

 mo-usinacek-slon-front-sk-3d-02-kopia_1670398483.jpg

Produktový tip Bepanthen Baby krém

 Rada nad zlato

Milé mamičky je veľmi dôležité si zapamätať, že pri akejkoľvek bolesti, alebo nepohode pri dojčení sa dostávate aj s bábätkom, do takého dookola sa opakujúceho cyklu. Ak Vás bolia bradavky a ste z toho nervózna, tak sa vaše dieťa neprisaje dobre na prsník. Tým pádom ostáva hladné a vy trpíte bolesťami a zápalmi. Pri obmedzenom dojčení, samotná tvorba mlieka môže poklesnúť alebo sa úplne zastaviť. Tento cyklus sa dookola opakuje a môže sa zhoršovať. Preto je veľmi dôležité sa starať o Vás a vaše prsníky, aby dojčenie prebehlo bez komplikácií a vy aj vaše bábätko si to užili najviac, ako sa len dá.  Kozmetický výrobok Bepanthen baby obsahuje provitamín B5, ktorý podporuje pružnosť pokožky a má hydratačné, regeneračné, upokojujúce vlastnosti. Je dôležité spomenúť, že kozmetický výrobok Bepanthen Baby krém je vhodný tak ako pre mamičky tak, aj pre bábätká. Vďaka 5 % panthenolu, zabraňuje vzniku zaparenín na zadočku a hydratuje celú pokožku. Práve teraz značka Bepanthen prišla s vianočným balením Uspávačika, ktorý prináša úľavu vám a radosť vášmu bábätku. Viac informácií o vianočnom balení Bepanthen Baby nájdete na www.bepanthen.sk

Súťaž

Koľko % panthenolu obsahuje kozmetický výrobok Bepanthen Baby krém?

a)       10 %

b)      15 %

c)       5 %

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Kabelky crossbody a ich praktické vlastnosti
Najmódnejšie farby sandálov - tieto modely budú trendy v roku 2024!
Nízke libido – prirodzený stav alebo problém? Čo ovplyvňuje sexuálny apetít a ako ho zvýšiť?
Guess tenisky: Praktickosť a elegancia v jednom
Arganový olej Orient House
Niacínamid: zázračný vitamín B3 pre krásnu a zdravú pleť
Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom

Ďalšie články na podobné témy

Keď koža Vášho bábätka volá o pomoc
Očkovanie ako postrach detí? Vyhnite sa strachu z injekcií
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ste po tridsiatke a bez frajera?