S týmto okolo vás komáre ani len nepreletia
27. 6. 2019 | Paťka

S týmto okolo vás komáre ani len nepreletia

Sezóna grilovačiek je spojená aj so sezónou komárov, ktoré sú tento rok premnožené. Chemické postreky sa nevykonávajú, čo je z jednej strany výhodné pre prírodu, ale nevýhodné pre nás. Asi ani my by sme nechceli, aby nám niekto do obývačky nastriekal niečo, čo nás omráči alebo zabije. 

Repelenty v obchodoch sú pre niektorých drahé a môžu sa z nich vykľuť aj nepríjemné alergické reakcie. Domáce recepty sú rokmi overené a účinné. Ich vôňa nie je síce príliš vábivá, ale stojí to za pokožku bez štípancov a neutíchajúceho svrbenia. Ktorý domáci recept si vybrať? 

Najúčinnejším pomocníkom, ktorý sa v našej rodine desiatkami rokov overil je alpa s klinčekmi. Do 100 ml alpy vhoďte 10 – 15 klinčekov a nechajte lúhovať aspoň 2 – 3 týždne. Proces lúhovania je síce zdĺhavý, ale leto je ešte len na začiatku. Týmto roztokom si stačí potrieť pulzujúce miesta na krku a zápästie. Výhodou alpy s klinčekmi je to, že ukľudní aj boľavé zuby. 

Ak chcete rýchlejší, no rovnako účinný repelent, pridajte do 200 ml alpy 20-30 klinčekov a šťavu z ¼ citróna. Nechajte lúhovať v chladničke počas 48 hodín, prelejte do fľaštičky s rozprašovačom a môžete ísť veselo grilovať. S týmto repelentom sa budete musieť nastriekať celá, ale príjemná citrusová vôňa spojená s klinčekmi vám vôbec nebude prekážať. 

 ekamelev-szijgg4peu0-unsplash_1561614842.jpg

Ďalším vynikajúcim domácim repelentom je rozmarínová voda. Stačí ak do 1 l vody pridáte 1 polievkovú lyžicu octu, 100 g sušeného rozmarínu (ak máte čerstvý tak 200 g), privediete do varu, vypnete a necháte vychladnúť. Cez plátno všetko prelejete do fľašky alebo do rozprašovača a nastriekate na seba. Rozmarínovú vodu skladujte v chladničke.

Voňavý repelent je presne to, čo ženy potrebujú. Do hocakého rastlinného oleja o objeme 50 ml pridajte 5 kvapiek levanduľového oleja, 3 kvapky klinčekového, 5 kvapiek eukalyptového a 5 kvapiek citronely. Túto voňavú zmes dobre premiešajte a vtierajte do pokožky.

Čo keby ste vyskúšali komáre chytať? 

Nemusíte kupovať drahé sviečky. Stačí vám len prázdna 2 l plastová fľaša, 1 pohár vody, ¼ pohára hnedého cukru a 1 g sušených kvasníc. Rozrežte plastovú fľašu na polovicu a pripravte si nepriehľadnú lepiacu pásku. Hnedý cukor zalejte horúcou vodou, pridajte kvasnice a nechajte rozpustiť. Hornú polovicu fľaše vložte do dolnej polovice, oviňte lepiacou páskou celú fľašu a najlepšie spravíte, ak fľašu zafarbíte čiernou farbou. Komáre majú radi tmavé miesta, kde si môžu oddýchnuť. Pascu umiestnite kamkoľvek chcete, prípadne ich môžete spraviť hneď niekoľko. 

Jeden z týchto domácich trikov vám zaručene pomôže v boji proti komárom.

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
3 jesenné polievky, ktoré zahrejú telo a pohladia dušu
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
8 zaujímavých faktov o menštruácii
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Nechajte deti robiť chyby
Ako som schudla 10 kg?
Ktoré mydlo je najlepšie na intímnu hygienu?

Ďalšie články na podobné témy

Opýtali sme sa za vás: zelerová šťava, šialene dobrá?!
Ako sa starať o pleť v zime?
Nebojte sa priznať farbu! - ako na kreatívny účes?
Módne tipy pre našich malých školákov
Recenzia kozmetiky: BIOSILK Volumizing Therapy
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleontologickým stravovaním?
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako nosiť pončo?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.