Sama doma na Vianoce
24. 12. 2018 | Simona

Sama doma na Vianoce

Byť sama vo vianočnom období môže mať rôzne dôvody. Či už pracujete ďaleko od svojej rodiny, trpíte sociálnou izoláciou alebo v tom horšom prípade smrť blízkeho človeka. Nech už je to čokoľvek, sviatky pokoja a lásky sa pre vás mohli stať ťažké. Existuje však niekoľko spôsobov ako sa vyrovnať s tým, že budete tieto Vianoce sama.

Duševný stav

Nie len Vianoce, ale aj predvianočný čas vo všeobecnosti je skvelé obdobie na to, aby ste prehodnotili celý rok. Zobrali si z neho aj to dobré aj zlé a poďakovali za to, čo vám priniesol.  To, že sa na situácie vo svojom živote budete pozerať s myšlienkou, že ,,všetko zlé je na niečo dobré“, úzkosť môže zmierniť. Preto sa skúste na svoju situáciu pozrieť z viacerých strán.

Ak sú tieto Vianoce vaše prvé, ktoré strávite osamote a neviete sa zbaviť pochmúrnych myšlienok, položte si otázku: Čo by som robila, keby som vedela ako sa vysporiadať s touto situáciou? Uvedomte si, že vy ste pani svojich myšlienok a máte možnosť ich zmeniť.

Buďte produktívna

Jedným zo spôsobov ako sa zmieriť s tým, že budete na Vianoce sama je... byť produktívna. Nebáť sa prekročiť svoju komfortnú zónu a urobiť niečo, čo ste doteraz považovala za nemysliteľné. Alebo ste nad tým už uvažovala, ale nemala ste čas alebo priestor svoju myšlienku naplniť. Teraz je už len na vás, čo si pod tým predstavujete. Ak nemáte chuť byť s ľuďmi a praje počasie, zabehajte si. (Ten pokoj a ticho vás prekvapí). Samotu môžete prekonať aj tak, že sa zapojíte do nejakej charitatívnej či dobrovoľníckej akcie. Prinesiete tak radosť ľuďom, ktorí nemajú toľko šťastia ako vy. Či už to bude pomoc bezdomovcom, darčeky pre deti v detských domovoch alebo len milé slovo pre dôchodcov v domoch pre seniorov.

 photo-1513115044-a6f1731b8175_1545555758.jpg

Užite si samotu

Nemusíte zanevrieť na Vianoce a urobte niečo pekné aj pre seba. Kúpte si darček, aj keby to mala byť len maličkosť a nakoniec aj dobrá kniha vie potešiť v spoločnosti teplého drinku a deky. Navarte si večeru (nemusí to byť nutne tradičné štedrovečerné menu), usporiadajte si filmový maratón,... Alebo robte niečo nezvyklé. Píšte, maľujte, učte sa cudzí jazyk. Robte to, z čoho máte dobrý pocit a čo vás robí šťastnou.

Čo ak sa nemôžem zmieriť so samotou?

Ak máte pocit, že vám samota prerastá cez hlavu a neviete si dať sama rady obráťte sa na svojich blízkych. Či už je to dobrá kamarátka, rodina alebo niekto, komu môžete veriť. Vedzte, že aj v prípade vzdialenosti vás ľudia, ktorých máte rada podporujú a myslia na vás. Ešte stále sú okolo vás ľudia, ktorí budú ochotní vás počúvať a budú radi, keď sa im zveríte.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Vaginálne mapovanie – čo to PREBOHA je?
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Zabudnite na jednorazové žiletky – pomôžte prírode!
Prečo je také ťažké nájsť DOBRÝCH priateľov?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres

Ďalšie články na podobné témy

Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
10 najčastejších príznakov, vďaka ktorým odhalíte manipulátora
Single ženy dnešnej doby
Kamila Slašťanová: Nikdy som sa nebála robiť veci, ktorým som verila.
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.