Santa Claus vs. Ježiško. Kto nosí darčeky?
18. 12. 2017 | Paťka

Santa Claus vs. Ježiško. Kto nosí darčeky?

Niektorí v tom majú jasno, niektorí sa stále nevedia rozhodnúť, kto nosí darčeky. U nás na Slovensku, v Česku a dokonca i v Nemecku je tradícia, že darčeky nosí Ježiško. Avšak stále viac a viac rodičov hovorí svojim deťom, že darčeky nosí Santa. Nám je však jasné, že darčeky dávajú pod stromček naši najbližší. Deti sa však viac tešia na darčeky, keď čakajú pri oknách na Ježiška alebo Santu a nakoniec sa nejako pod stromček dostanú darčeky a nikdy nevidia toho, kto ich prinesie.

Pre mňa boli vždy Vianoce magické najmä kvôli tomu, lebo som nevedela, čo mi Ježiško prinesie. Až do chvíle, kedy som objavila úplnou náhodou jeden darček, keď som si išla zobrať zo skrine uterák. Vtedy som si ešte dokonca myslela, že ho u nás Ježiško schoval a potom mi ho dá pod stromček. Nuž deti si navymýšľajú všeličo.

Ježiško

V Ježiška verí veľmi veľa malých detí. Je však správne hovoriť deťom to, že darčeky nosí Ježiško? Veľa zástancov kresťanstva tvrdí to, že to nie je práve najvhodnejšie. Ježiš Kristus predsa za nás trpel na kríži. Je však pravdou aj to, že Ježiš Kristus bol veľmi dobrý človek, ktorý každému pomáhal. Asi práve pre toto vzniklo to, že darčeky nosí Ježiško. Veľa detí verí v Ježiška, pretože im to povedali rodičia alebo ostatné deti v škôlke, prípadne škole. Deti sa snažia byť stále dobré, alebo aspoň v predvianočnom období, aby im Ježiško niečo pekné položil pod stromček. Ježiško však nemá adresu ako Santa Claus. Deti vždy dávajú rodičom obálky s listami a spoliehajú sa na to, že to rodičia pošlú Ježiškovi.

 jesus-child-3007032-960-720_1513605729.jpg

Nastáva však chvíľa, kedy deti vidia v reklamách Santa Clausa.

Santa Claus

Santa Claus býva v Laponsku. V malebnej chatke býva so svojou manželkou, pani Clausovou, množstvom elfou, ktorí mu pomáhajú vyrábať darčeky pre dobré deti a svojimi oddanými sobmi, ktoré mu pomáhajú rozdávať darčeky po celom svete. Deti z celého sveta mu píšu listy s ich želaniami a dúfajú v to, že im ich Santa splní. Každé dieťa si Santu predstavuje ako milého zavalitého deduška v červenom kostýme a s veľkou bielou bradou. Čakajú ho pri vianočnom stromčeku s keksíkmi a pohárom mlieka, aby sa Santa Claus posilnil na ďalšiu cestu. Santa sa však v posledných rokoch veľmi komercionalizuje a vidieť ho nie len v zahraničných, ale už aj v našich obchodných centrách ako na ňom sedia detičky a šepkajú mu do ucha ich priania.

 christmas-2986866-960-720_1513605729.jpg

Keď však nastane chvíla, kedy deti zistia, že darčeky nenosí Santa ani Ježiško, padne nejedna slza sklamania. No po pár slzách si s radosťou otvárajú darčeky.

Niektorí rodičia svojim deťom hneď hovoria, že darčeky nenosí ani Ježiško ani Santa Claus. Niekedy je však dobré, keď deti žijú v tomto malinkom milom klamstve a čakajú na to, čo im Santa alebo Ježiško z ich zoznamu prianí prinesie.

Nie je ani tak dôležité, kto nosí darčeky. Najdôležitejšie je stále im hovoriť, že Vianoce nie sú o darčekoch, ale o tom, že je rodina aspoň pár dní v roku spolu a trávia voľný čas spoločne. Treba im vysvetliť, že si treba vážiť spoločne strávené chvíle s rodinou omnoho viac ako najnovšiu hračku. Toto im nenahradí žiaden darček.

Teraz sú pre mňa Vianoce magickejšie ešte viac, pretože pri jednom stole sa spoločne všetci stretneme a vkľude sa navečeriame. Tieto chvíle si treba vážiť, pretože bohužiaľ, nikdy nevieme čo sa stane. 

Ilustračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Rozhovor týždňa: Doprajte si s nami zázračný Emočný detox
3 účinné cvičenia na podporu duševného rastu
Je pre vás rozhodovanie problém? Vyriešte ho pomocou troch slov
Doprajte si kvalitný spánok a zapamätáte si viac!
Kniha, priateľka do každého počasia
Vianoce v Španielsku
Sama na Vianoce - ako prežiť sviatky pokoja aj keď ste sama
Vianoce vedia byť aj čarovné a plné magických rituálov. Poďme v tento sviatočný čas trochu čarovať.