Sebavedomie si môžete vycvičiť
12. 8. 2018 | Zuzana

Sebavedomie si môžete vycvičiť

Zdravého sebavedomia nie je nikdy dosť. Človek potrebuje poznať vlastné hranice, určiť si ich a aj si ich ochrániť. Často podliehame tlakom okolia, spoločnosti a robíme ústupky. Zdá sa to byť ako správna vec, takzvané menšie zlo. Predsa múdrejší vždy ustúpi, ale za akú cenu?

Rozumieme vôbec tejto vete? Áno, nemá cenu sa hádať a pretlačovať o to, kto má pravdu. Je to márny a vysiľujúci boj. Každý má vlastný uhol pohľadu. No človek by nikdy nemal zľavovať z naplnenia svojich potrieb. Jednoducho vlastné potreby musia byť na prvom mieste, inak si koledujeme o poriadne problémy. Ak sa do tejto pasce ústupkov na úkor seba a snahe vyhovieť všetkým naokolo chytíme, neostane nám dosť energie sa z nej vymotať.

Zmôžeme sa akurát tak na obviňovanie druhých a ľutovanie samých seba. Ja malá chudinka, dovolila som všetkým prekročiť moje hranice viac než dosť a prestáva sa mi to páčiť. A čo teraz? Ako z toho von?

Nastavte si hranice

Odtiaľ potiaľ. Nie všetko, čo sa páči mne sa páči aj ostatným. Nie všetci súhlasia s tým, s čím súhlasím ja a nie všetci zdieľajú rovnaký názor ako ja. To je asi jasné, no problém nastáva v prípade, ak sa nechcete dostať do konfliktu. To znamená, ak nechcete niekomu do očí povedať, že nesúhlasíte a jednoducho na danú vec máte iný názor. Radšej sa tvárite, že súhlasíte.

To, že nemáte nastavené osobné hranice a máte problém so sebavedomím poznáte jednoducho. Napríklad máte svoj názor na nejakú vec a stretnete sa s iný názorom na tú istú vec. Okamžite o svojom názore začnete pochybovať, či je správny a namiesto toho, aby ste sa postavili za svoj názor, necháte voľné pole pôsobnosti „súperovi.“

Praktické cvičenie

Postavte sa na nejaké rušné miesto. Na rušnú ulicu, autobusovú zástavku, do nákupného centra, skrátka niekam, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí. Iba sa postavte a stojte. Pozorujte svoje reakcie. Veľa to o vás napovie. Čo pri tom cítite? Máte tendenciu ustupovať valiacemu sa davu z cesty? Snažíte sa ľudom vyhnúť? Ak áno, tak nemáte pevne nastavené osobné hranice a snažíte sa druhým robiť ústupky na úrok vlastných potrieb.

boardwalk-1209671-960-720_1534055888.jpg

Preto trénujte.

Postavte sa na rušné miesto a neustupujte. Ak okolo vás chce niekto prejsť, nech vás obíde. Ak do vás niekto vrazí nevadí, neustupujte. Uvidíte, že po niekoľkých cvičeniach sa budete cítiť viac sebavedomí a niektoré skutočnosti začnete vnímať inak. Môže to byť celkom praktický odrazový mostík k novým životným výzvam, na ktoré ste si napríklad pred tým netrúfli.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje

Ďalšie články na podobné témy

Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?