Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
28. 8. 2020 | PR Servis

Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR

Kolotoč chorôb, ktoré si dieťa nosí po nástupe do škôlky vyčerpáva nielen samotných rodičov, ale aj ich peňaženky. Zamestnávatelia pozerajú na časté OČR tiež len s nevôľou. Dlhodobo je teda predmetom výskumu medicíny a biochémie trvalo udržateľná normálna imunita detí predškolského a školského veku. Zdá sa, že veda našla riešenie. Budete prekvapení, čo ovplyvňuje detský kašlík a prepuknutie choroby až na predpisovanie antibiotík.

Na Slovensku bol nedávno realizovaný výskum, ktorý sa zameral na zlepšenie imunity detí predškolského veku. Dochádzku do výchovno-vzdelávacích zariadení sa podarilo vedcom zvýšiť o celých 30%. Naopak, počet návštev u detského lekára znížiť o  43%. Hlavnú úlohu tu zohrali probiotiká s vitamínom C, ktoré mali evidentný a významný vplyv na výskyt a celkové trvanie infekcií horných dýchacích ciest. Výskum realizovala Lekárska fakulta UK v Bratislave a Pediatrické centrum JuvenaliaA s.r.o. z Dunajskej Stredy. Britská časť vedeckého tímu neskôr doložila, prečo je zdravá mikroflóra kľúčom k imunite a prečo je dôležité rozlišovať jednotlivé kmene probiotických kultúr na príbalových letákoch rôznych produktov.

Probiotiká ako sme ich poznali doposiaľ

Ak si ochorenie vyžaduje liečbu antibiotikami, automaticky sa pacientovi odporúča aj užívanie probiotík, pretože vedľajším a nežiadúcim účinkom antibiotík je, že okrem tých zlých baktérií nám v tele zabíjajú aj tie dobré - probiotické.

Štúdia s názvom ProChild Fit for School, ktorá prebehla na Slovensku vďaka Lekárskej fakulte UK v Bratislave a Pediatrickému centru JuvenaliaA s.r.o. v Dunajskej Strede, dokázala, že probiotiká však majú omnoho širšie využitie. Na vzorke 57 detí, vo veku 3 až 6 rokov, vedci otestovali vplyv dlhodobého podávania probiotík s vitamínom C na prevenciu respiračných infekcií. Jednoducho povedané, vedci skúmali čo sa bude diať, ak budú deti predškolského veku užívať probiotiká ešte pred ochorením a nie až vtedy, keď ochorenie prebehne a liečba už bude stanovená. Výsledky predbehli ich vlastné hypotézy a pôvodné očakávania.

Zdravie chorľavých škôlkarov polepšili o 30%

Vzorku detí rozdelili do dvoch skupín. Prvá skupina užívala denne jednu dávku obsahujúcu až 12,5 miliárd Lab4 životaschopných buniek + 50 mg vitamínu C. Aby bola pre deti zaujímavá a spolupracovali, ponúkli im ju v podobe žuvacej tablety, ktorá vzhľadom a chuťou pripomína skôr glukózový cukrík, než niekoľkomiliardovú dávku probiotických kultúr. Druhá skupina užívala denne takú istú žuvaciu tabletu, avšak obsahovala len placebo. Celé pozorovanie trvalo pol roka.

Štatistické vyhodnotenie ukázalo, že v prvej skupine detí, teda u tých, ktoré pravidelne pojedali dávku probiotík s vitamínom C, sa znížil výskyt symptómov infekcií horných dýchacích ciest až o celých 33%. Ak sa aj u niektorých detí objavili, mali omnoho kratšiu dĺžku trvania, než u detí v skupine číslo dva, teda u detí, ktoré užívali len placebo.

Predškolská dochádzka detí v prvej skupine sa zlepšila až o pozoruhodných 30% a bolo zaznamenané taktiež významné zníženie predpísaných liekov proti kašľu, ako aj znížená spotreba užívania perorálnych antibiotík. Kým u detí v druhej skupine (s placebom) bolo zaznamenané užívanie antibiotík u 21,4% detí, v prvej skupine (s pravidelnou probiotickou dávkou doplnenou o vitamín C) sa to podarilo zraziť na 14,3% prípadov, kedy bolo nutné stanoviť aj antibiotickú liečbu.

Vďaka užívaniu preventívnej dávky probiotických kultúr s vitamínom C počas 6 mesiacov klesol počet návštev detí u detského lekára až o neuveriteľných 43%.

Podobné prieskumy vykonal aj tím špecialistov a vedcov v Anglicku. Dnes je úplne jasné, že užívanie skupiny probiotík Lab4 s vitamínom C je účinné nielen ako podpora imunity po liečbe antibiotikami, ale aj ako prevencia pred ochorením samotným.

n-fit-for-school-zuvacie-tablety-30ks_1598599616.jpg

Zavedenie do praxe nebude jednoduché

Naučiť spoločnosť prevencii a rozpoznávať tie najživotaschopnejšie a najúčinnejšie probiotické kultúry nebude jednoduché. Prípravkov s probiotikami je na trhu veľa a kto sa nevyzná, môže odísť z lekárne so slabým kalibrom.

Niektorí výrobcovia a lekárnici zastávajú názor, že treba sledovať uvedené množstvo baktérií v prípravku a dobré sú tie, ktoré obsahujú aspoň miliardu baktérií v jednej kapsule. Iní sa zase prikláňajú k názoru, že najkvalitnejšie sú také, ktoré obsahujú aspoň spomínanú miliardu živých baktérií v jednej kapsule a aspoň 3 - 4 probiotické kmene. A že veľakrát je práve ten počet rôznych kmeňov baktérií v produkte dôležitejší, než celkový počet baktérií, ktoré tableta obsahuje.

Štúdia ProChild Fit for School pod vedením Lekárskej fakulty UK v Bratislave však preukázala, že chorľavosť predškolákov možno poraziť s dennou dávkou až s 12 a pól miliardami malých živých bojovníkov skupiny Lab4, ku ktorej bolo pridaných ešte aj 50 miligramov vitamínu C.

Čo je to konzorcium Lab4 a odkiaľ pochádza

Ide o mikroorganizmy, ktoré patria medzi baktérie mliečneho kvasenia a rod Bififobacterium, a boli izolované z črevnej mikroflóry zdravých ľudí. Ich vlastnosti boli testované od rezistencie na žalúdočné a žlčové kyseliny až po ich masívnu schopnosť kultivácie in vitro a komercializáciu.

Lab4 v sebe zahŕňa:

· dva kmene lactobacillus acidophilus - CUL60 a CUL21

· kmeň Bifidobacterium bifidum - CUL20

· a kmeň Bifidobacterium animalis subsp. lactis – CUL34

Životaschopnosť, ktorú vykazuje toto probiotiké spoločenstvo je pozoruhodná - niekoľko živých tiel možno nájsť po užití ešte aj v stolici, čo je dôkazom toho, že prežívajú spracovanie do tablety, následnú konzumáciu i funkciu v ľudskom tele.

„Probiotické konzorcium Lab4 bolo prvýkrát použité v klinickej štúdii o výskyte hnačky Clostridium difficile v spolupráci s fakultnou nemocnicou v Cambridge v roku 1999/2000. Výsledky tejto štúdie boli uverejnené v renomovanom recenzovanom časopise v roku 2004. Kým sa však konzorcium Lab4 dostalo na trh a mohlo začať pomáhať ľuďom pod názvom PRO-VEN, písal sa rok 2012. Už v tom čase dôkazy naznačovali, že suplementácia probiotikami môže zabrániť infekciám horných dýchacích ciest,“ dodáva MUDr. Zuzana Nagyová, jedna z deviatich vedcov, ktorí sa spolupodieľali na štúdií dunajskostredských detí a vďaka ktorým je dnes konzorcium probiotík PRO-VEN Lab4 s vitamínom C zaradené do voľne dostupnej ponuky lekární po celom svete.

 

Informácie o výskume poskytli:

Dr. Iveta Garaiová

dr-iveta-garaiova_1598599613.jpg

prof. Ing. Zdenka Ďuračková, PhD.

prof-ing-zdenka-durackova-phd_1598599615.jpg

MUDr. Zuzana Nagyová

mudr-zuzana-nagyova_1598599615.jpg

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Proti kvasinkám funguje rozumná hygiena
Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?

Ďalšie články na podobné témy

Návrat do kolektívu je rizikový
Tipy, ako pomôcť deťom lepšie zvládnuť začiatok školy
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ste po tridsiatke a bez frajera?
Keď koža Vášho bábätka volá o pomoc
Horčík náš každodenný
Štítna žľaza: srdce zdravej imunity