Skončili prázdniny, môžeme sa zblázniť!
20. 9. 2018 | Katarína

Skončili prázdniny, môžeme sa zblázniť!

Už len desať mesiacov do letných prázdnin, prečítala som si na internete v prvý školský deň. Viem, že to ubehne rýchlo, ale vo víre prvého týždňa nábehu na pravidelný režim, sa mi to zdalo veľmi ďaleko. Tie, čo máte školopovinné deti, ste si to asi užili, tak ako ja.

Ranný chaos, tlačenica v papiernictve, koordinácia krúžkov, zladenie rozvrhu školy s potrebami rodiny, prvé domáce úlohy, násobilka, čo vyfučala z hlavy niekde na kúpalisku. Myslím, že prvé týždne septembra si zaslúžia nejakú appku, do ktorej nahádžete vstupné informácie a ona vám všetko presne naplánuje.

Načas vás zobudí a vyberie správny playlist, aby ste ráno zvládli s úsmevom. Pripomenie vám, aby ste vybrali mäso z mrazáka, lebo nebude večera. Upozorní vás, že dieťa odchádza k autu v papučiach skôr ako otvoríte vchodové dvere. Naplánuje vám hudobnú, angličtinu a futbal, aby ste stratili najmenej času presunmi a ešte si stihnete medzitým spraviť manikúru. A samozrejme naplánuje zdravé desiaty a rýchle večere. Platená verzia bez reklám by mohla aj skontrolovať úlohy, upratať kuchyňu a umyť si s deťmi zuby. Ja by som už len s úsmevom čakala v detskej izbe, aby som im prečítala rozprávku. Ale nechala som sa uniesť.

Moje deti chodia do štátnej školy, takže k septembrovému stresu patrí aj opätovný náraz do systému, v našom prípade pod taktovkou a falošným úsmevom riaditeľky. Bolí ma, keď vidím ako moje deti trávia väčšinu dňa v prostredí, kde nikto nevníma ich osobnosť. Respektíve, kde si väčšinou všimnú hlavne ich nedostatky.

Môj mladší syn má talent na priťahovanie problémov. Svoje úprimné emócie ešte nemá úplne pod kontrolou, tak ako sa očakáva. Neospravedlňujem ho, ale je mi ľúto, že v škole jeho správanie občas riešia tak, že sa pred mojimi očami uzatvára do seba. Výsledkom je, že presedí celý deň v škole a nič neurobí. Doma potom, okrem domácej úlohy, dobiehame aj všetky cvičenia, čo odmietol robiť na vyučovaní. Rozhodla som sa vyhľadať pomoc terapeuta. Nájsť správneho psychológa je teda dosť veľká kovbojka. Mali sme ale šťastie a priateľka nám pomohla nájsť skvelú odborníčku.

A vtedy som sa zľakla. Čo povedia ľudia, že chodíme ku psychologičke? Nepriznávam týmto rozhodnutím, že s mojim synom niečo nie je v poriadku? Čo ak naozaj zistia, že s ním niečo v poriadku nie je? Nuž a ako to my, ženy, vieme, tak tieto úvodné pochybnosti spustili lavínu ďalších. Aká som ja vlastne matka? Určite som niekde spravila chybu! Kde som zlyhala? Zničila som malému, hneď v úvode, život?

Rozhodla som sa termín zrušiť. Mám ale šťastie, že životné okolnosti ma naučili načúvať vlastnej intuícií. Nedostane sa síce vždy k slovu, ale keď idem urobiť chybu, tak sa začne ozývať dosť hlasno, prekričí aj môjho vnútorného kritika a nedovolí mi cúvnuť. A ak je správna konštelácia hviezd, tak aj pochopím prečo. Preto som po dôslednej seba-tortúre pochopila, že nejdeme k terapeutke preto, že môj syn má problém. Ideme tam, lebo ja potrebujem pomoc, aby som mu vedela školský život uľahčiť alebo aspoň pochopiť.

Ku chaosu prvého týždňa školy sa tak pridalo aj uvedomenie, že nie som zlou matkou. Som dobrá matka, alebo aspoň taká, akú môj syn v tejto chvíli potrebuje. A týmto vyhlasujem školský rok za úspešne začatý!

P.S. Na prvom stretnutí s terapeutkou malý prešvitoril celú hodinu. Keď sme odchádzali zdal sa mi aj trochu vyšší :-) Má teraz v živote dospelého, okrem nás, ktorý mu rozumie a zaujíma sa o neho. A vie klásť otázky lepšie ako ja.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autorky Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Ponaučenie z letmého bozku
Blahobyt: mať či byť?
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Sila nášho hlasu: započúvajte sa
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Hybná sila vesmíru
Zrkadielko, zrkadielko povedz mi kto som

Ďalšie články na podobné témy

Nechajte deti robiť chyby
Septembrový strašiak rodičov
Ako nemať namiesto rúk chápadlá a na nich zavesené nespokojné deti?
Máša a medveď a The Happos Family teraz ako novinka v Kinder Surprise
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Detský svet v srdci Petržalky otvoril svoje brány
Rozlúčte sa s minulosťou a nadýchnite sa čerstvého vzduchu I.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.