Slabosť je sila: Ako sú okolím vnímané naše prehrešky z minulosti?
4. 11. 2018 | Gabriela

Slabosť je sila: Ako sú okolím vnímané naše prehrešky z minulosti?

Všade navôkol je možné vnímať tendenciu zlepšovať sa, rásť, ale niekedy nie zdravým spôsobom. Miesto prijatia a akceptovania svojich dobrých ale aj zlých stránok sa skôr snažíme slabé stránky zakrývať, potláčať, ignorovať alebo neustále korigovať. A dokonca si ich aj viac všímame. Ale to nie je cesta. Svoje o tom vedia aj psychológovia.

Omnoho lepšie je zvoliť spôsob, ktorým sa aj vy sami pred sebou budete akceptovať taký, aký ste. So všetkým bez milosti. Iba tak naozaj môžete byť autentický a dokonca tak lepšie pochopíte aj druhých. 

Nikto nie je dokonalý, aj keď súčasný trend spoločnosti naznačuje skôr opak. Stačí sa len pozrieť na sociálne siete, kde je vidieť množstvo krásnych a usmiatych ľudí. 

Mne osobne veľmi pomáha jeden výrok, ktorý si poviem, ak sa mi niečo naozaj nepodarilo a mám tendenciu zakopať sa “pod čiernu zem”. A to: “Moje chyby (slabosti) dnes, sú moja sila zajtra.” Nejde o to, čo ste urobili, ale čo urobíte potom, čo ste niečo urobili. Ako sa so situáciou vyrovnáte a či sa skôr utápate vo vlastnom zúfalstve alebo kráčate ďalej.

Dokázať sa vrátiť z “temnej minulosti”, prekonanie vlastných problémov/nedostatkov je oveľa chvályhodnejšie než vytrvať na zlej a možno ľahšej ceste. Tak, ako to uvádza štúdia v časopise Journal of Personality and Social Psychology.

Účastníci štúdie mali za úlohu čítať príbeh, v ktorom sa fiktívna postava buď spamätala z ťažkej minulosti (napríklad užívala drogy, hrala hazardné hry) alebo zostala počas celého života konzistentná, rovnako rešpektovaná. Účastníci boli vyzvaní, aby hodnotili, aký inšpirujúci, morálny a obdivuhodný je pre nich ten konkrétny charakter postavy a aj to, ako dlho podľa nich zápasili so svojou minulosťou.

 simon-shim-551685-unsplash_1541341163.jpg

Výsledkom bolo, že tí, ktorí dokázali zlepšiť svoj život, boli hodnotení pozitívnejšie než tí, ktorí boli stále rovnako dobrí. Je to možno aj kvôli tomu, že návrat k normálnemu životu si vyžaduje viac práce po tom, čo bol človek na dne.

Nakoniec, zmena je inšpiratívnejšia ako stabilita v mnohých oblastiach. To znamená, že ak ste vo svojom živote urobili čokoľvek, vždy to môžete napraviť. Nech už to znie akokoľvek idylicky, skúste nájsť spôsob, ako zmeniť, zlepšiť svoj život. 

Štúdia tiež poukázala ešte na jednu zaujímavú skutočnosť. Ľudia, ktorí zlepšili svoj život, ale v minulosti poškodili druhých (napríklad bývalí podvodníci), neboli  vnímaní ako inšpiratívni a hodnotení pozitívne. Čo je celkom logické. Síce je možné zlepšiť svoj život, svoje nedostatky akceptovať a potom začať odznova. Ale treba rátať s tým, že mnohí ľudia vám neodpustia a dokonca môžete byť spoločnosťou vnímaní skôr negatívne.

Záver štúdie

Zistilo sa ako, prečo a kedy má minulosť vplyv na prítomnosť človeka v očiach druhých. Niečo zlé, čo bolo vykonané v minulosti môže byť prijaté prekvapujúco pozitívne. Ale týka sa to najmä práce na sebe samom, keď som škodil samému sebe. Ak daný človek poškodzoval iných a polepšil sa, jeho minulosť je aj tak stále vnímaná negatívne a dokonca ani v prítomnosti tomu nie je inak.

Ilustračné foto: unsplash.com

Ďalšie články od autorky Gabriela

Lacné stylingové triky, ktoré oživia sychravú jeseň
Neviete, čo s dlhými chladnými večermi? Toto je ako stvorené pre jesenné noci!
Je detoxikácia naozaj prospešná alebo je to len mýtus?
Neviete, ako na veľké upratovanie šatníka? Pomôžeme vám!
Kozmetika, ktorá zabíjala
Ako príjem ovplyvňuje spôsob, akým rozmýšľate
Jedinečná príležitosť! Získaj prácu snov v oblasti módy
Piesne, ktoré vás zbavia zlej nálady a podporia vytrvalosť

Ďalšie články na podobné témy

Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Aj vy máte túto úžasnú vlastnosť? Vie veľmi jednoducho odhaliť naše talenty
Ako zvládať svoje emócie a nezblázniť sa
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné
Sebavedomie si môžete vycvičiť

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.