Sladké šťastie – Prečo si spájame šťastie so sladkým
17. 11. 2021 | PR Servis

Sladké šťastie – Prečo si spájame šťastie so sladkým

Čo je šťastie? Zdá sa to ako zvláštna otázka, ale je to tak? Viete, ako definovať šťastie? Šťastie má v našich životoch dôležitú úlohu a môže mať obrovský vplyv na spôsob, akým žijeme. Pre každého však predstavuje niečo iné, je to iba chemická reakcia v mozgu alebo niečo hlbšie?

Ešte stále sa vedci nevedia zhodnúť na jednotnej definícii pre šťastie. Môžeme to definovať ako pocit alebo prejavenie potešenia alebo spokojnosti, či jednoducho len stav, kedy sa človek cíti šťastný. Jedno je však isté, šťastie je stav, nie vlastnosť; inými slovami, nejde o dlhotrvajúci , trvalý rys alebo osobnostnú vlastnosť, ale o prchavejší a premenlivejší stav.  Šťastie sa rovná pocitu potešenia alebo spokojnosti, čo znamená, že si h nemožno zamieňať s radosťou, blaženosťou alebo inými intenzívnejšími pocitmi. Tento stav môže byť u každého vyvolaný niečím iným; stretnutie s kamarátmi, objatie rodinného príslušníka alebo prijatie do školy či zamestnania.

,,Šťastie má viacero rozmerov. To šťastie, čo prežívame v prítomnosti je aktuálne šťastie, spojené buď s pozitívnymi emóciami ako je radosť a nadšenie alebo s plným prežívaním prítomnosti, či už pri nejakej činnosti ako je šport (flow) alebo pri meditácii (všímavosť), či pôžitku z jedla. V prítomnej chvíli môžeme prežívať šťastie ako niečo vzrušujúce, ale aj ako hlboké uvoľnenie a pocit bezpečia.“ Vysvetľuje Mgr. Aleš Bednařík, happytarián a psychológ šťastia.

Šťastie človeka sa odvíja od neho samotného, od jeho vnímania situácie, ľudí, vnemov, ako aj vecí. Záleží od toho, aký vzťah si ku konkrétnym javom vytvorí. Existujú však nejaké univerzálne hodnoty alebo potreby, ktoré robia všetkých šťastnými? Niečo na čom sa viacerí, ako nie všetci dokážu zhodnúť: áno toto nás robí šťastných. Odpovedá pán Bednařík : To je zaujímavá otázka, na ktorú je odpoveď, ktorá rúca aj mýtus, že každý si musí nájsť svoj vlastný recept na šťastie, lebo každý je jedinečný. Zabúda sa na to, že sme jeden živočíšny druh, sme ľudia a máme mnoho spoločného a podobného. A preto sa dá povedať, že existujú univerzálne recepty. Presnejšie povedané  - je to ako s jedlom, pizzu má rád skoro každý a aj sladkosti rôzneho druhu má rád skoro každý. A tak je dôležité, nájsť si svoju pizzu a svoju sladkosť, či je to keksík alebo jablko. Takže nemetaforicky povedané – fungujú na nás v podstate rovnaké veci aj keď niečo na niekoho viac a na niekoho menej.“

passion-1_1637093232.jpg

Šťastie a veda

Vedci od pradávna študovali, čo sa deje v tele človeka, keď pocíti nával šťastia. Keď je telo vystavené stresu alebo prežíva bolesť, v mozgu, konkrétne v časti hypotalamus a hypofýze mozgu, sa vytvárajú neurochemikálie nazývané endorfíny. Ich názov je odvodený z dvoch slov: endogénny (zvnútra) a morfín (tlmič bolesti). Pretože endorfíny blokujú receptory bolesti, prirodzene sa im hovorí aj „hormóny šťastia“ ľudského tela. Dokonca existujú rôzne rovnice ako si navodiť vyššiu hodnotu hormónu šťastia. Tie by mali spôsobiť, že človek vníma svet pozitívnejšie.

„Endorfíny sú súčasťou nášho odmeňovacieho systému. Evolúcia to zariadila tak, že keď robíme veci, ktoré organizmus potrebuje, tak sa v mozgu aktivizujú signály, ktoré spustia okrem iného aj hormóny ako je oxytocín, dopamín, serotonín a endorfíny. Tento odmeňovací systém slúži na to, aby nám dal signál, že to, čo robíme je príjemné a aby nás motivoval si to pamätať a urobiť to znova,“ vysvetľuje psychológ.

Šťastie chutí sladko

Sladkosti vieme zaradiť k jedným z univerzálnych spúšťačov šťastia. Čím to však je? Ak by sme sa opýtali dieťaťa ako vníma šťastie, povedalo by: ,,šťastie je sladké a smútok je horký.“ Keď sme boli deti, primárne pocity šťastia sme zažívali pri požívaní jedla. Cukor nám dodáva energiu, čokoláda nám vyčarí úsmev na tvári a pri lízankách si spomenieme na detské časy. Bublanina či parené buchty u babky alebo jej kabelka plná cukríkov na našich tvárach vždy vyčarili úsmev. Vďaka podobným situáciám, sa naše spomienky často spájajú s jedlom alebo jeho chuťou a vytvárajú určitý pocit šťastia.

 Mnohé oslavy, narodeninové a rodinné stretnutia sú spojené s podávaním jedla, pitia a aj sladkostí. Počas toho sa stretne rodina alebo priatelia. Rozprávajú sa zážitky a spomienky a často je nám pohodlne, príjemne a dobre. Často sa pri takýchto stretnutiach aj komentuje jedlo, vychvaľuje sa jeho chuť, či človek, ktorý ho pripravil. Mnohí si potom pamätajú nielen s kým tam boli, čo si rozprávali, ako sa dobre cítili a nasmiali, ale aj čo dobrého jedli a pili.“ Objasňuje psychológ. Chute, textúry a arómy, ktoré vyvolávajú tieto pozitívne osobné spomienky, majú schopnosť nás aj po čase rozosmiať a zanechať nás šťastných a optimistických. ,,Sladkosti nás vedia potešiť a uspokojiť v danej chvíli. Keď si ich vychutnávame a vieme kedy prestať, tak sú jednou z možností ako si vylepšiť deň.“  Dodáva happytarián, Mgr. Aleš Bednařík.

ales-bednarik-1_1637093231.jpg

Keksíky pre sladké momenty

Na sladké spomienky a príjemné chvíle tu sú sušienky Passion od dr Gerarda. Ak ste milovníkom vône a chuti kávy, potom je Passion Mocca pre vás to pravé. Chutný kávový krém sa krásne dopĺňa s čokoládovou polevou a chrumkavým kakaovým keksíkom. Odporúčame ich namáčať do kávičky, nie len sa vám bude rozpadať na jazyku, ale zároveň si doprajete skutočnú kávovú idylku. Ak však máte chuť na niečo svieže, jemné a exotické, tak si potom vyberte Passion Kokos. Jeho svieži kokosový krém odnesie vašu myseľ do exotiky pri každom zahryznutí. A pre pravých pôžitkárov? Pre tých je tu Passion Advokat plnkou z exkluzívneho vaječného likéru, ktorá naplní každý váš chuťový pohárik. Vďaka unikátnemu a praktickému baleniu sa nemusíte obávať, že sa vám keksíky zlepia. Všetky sú uložené na tácke, ktorú len stačí vybrať z obalu a môžete servírovať a ponúkať svojim kamarátom a rodine. Lahodné maškrtenie s úsmevom na tvári! Výrobky značky dr Gerard dostať v obchodných reťazcoch a od decembra ich nájdete aj v sieti Terno a Kraj. Viac informácii na www.drgerard.sk  

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Kvalitný a chutný zároveň! Taký je produktový rad Pegas Premium od značky Prima
Sladká história cukroviniek
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako zahnať jesenný splín?
Kúpeľ z domácich čajových sáčkov bude vašim najlepším priateľom
Prvá pomoc pri spálenej pokožke
Od prekyslenia k rovnováhe pomocou troch jednoduchých zásad