Slováci a homeopatia
16. 8. 2023 | PR Servis

Slováci a homeopatia

Až 85% Slovákov si myslí, že konvenčná a alternatívna medicína sa navzájom dopĺňajú.  Homeopatiu pritom pozná 82% opýtaných a takmer polovica ľudí na Slovensku homeopatii dôveruje. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala popredná medzinárodná prieskumná agentúra Harris Interactive[1] na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov od 10. do 21. marca 2023.

Nedávny prieskum agentúry Harris Interactive naznačuje, že povedomie o homeopatii je na Slovensku vysoké. Až 82% opýtaných uviedlo, že homeopatiu pozná a takmer totožné percento (83%) respondentov vníma lekáreň ako najvhodnejšie miesto na nákup homeopatických liekov.

Po homeopatických liekoch už siahlo podľa prieskumu Harris Interactive 49% opýtaných (39% v posledných 12 mesiacoch), pričom takmer 8 z 10 (77%) z nich bolo s homeopatickou liečbou spokojných. Najčastejšími dôvodmi, ktoré respondenti uvádzali boli chronické ochorenie a neúspešná predchádzajúca liečba. Záujem verejnosti o homeopatiu potvrdzuje aj skutočnosť, že až 83% Slovákov si myslí, že by im zdravotnícki pracovníci – lekári a lekárnici – mali homeopatickú liečbu ponúkať rovnako často alebo častejšie ako je tomu teraz.

Za západnou Európou v integratívnej medicíne zaostávame

Napriek pomerne vysokej dôvere (48% opýtaných homeopatii dôveruje), bude homeopatickú liečbu v budúcnosti zvažovať 42%, z ktorých polovica uviedla ako dôvod prírodný pôvod, bez vedľajších účinkov a 42% uviedlo že sa chce vyhnúť liekom s chemickým zložením.

„Využívanie komplementárnej medicíny odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a obzvlášť homeopatia sa  teší veľkej obľube v západnej Európe[1]. V nedávnom prieskume napríklad 79% Francúzov uviedlo, že už v živote homeopatický liek užili a 73% z nich homeopatii dôveruje. V Nemecku užilo homeopatický liek 60% opýtaných a 90% z nich považuje homeopatickú liečbu za úplne alebo čiastočne efektívnu[2]. V oboch prípadoch ide o krajiny, ktoré patria medzi najrozvinutejšie na svete, s vysokou kvalitou zdravotného systému,“ približuje MUDr. Pavol Tibenský prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti.

Podľa poslednej správy Svetovej zdravotníckej organizácie[3] (2019) je na Slovensku práve homeopatia najviac poskytovaná zdravotníckymi pracovníkmi (lekármi a farmaceutmi) spomedzi komplementárnych medicín (akupunktúra, homeopatia, tradičná čínska medicína). Registrované homeopatické lieky sú na Slovensku regulované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.[4]

 

 [1] WHO traditional medicine strategy 2014-2023 https://www.who.int/publications/i/item/9789241506096

[4] https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/registracia-humannych-liekov/homeopatika?page_id=810

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom

Ďalšie články na podobné témy

Čo je získaná, adaptívna imunita?
Dokáže homeopatia zmierniť priebeh ovčích kiahní?
Aj vás zasiahne nádcha niekoľkokrát do roka? Venujte pozornosť svojmu nosu
Čo pomáha pri reume?
S mykózou si poradíte aj sama
Unikátna technológia Filmogel® na drobné poranenia
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?