Stavba nového domu alebo radšej rekonštrukcia starého? Tipy, ako sa rozhodnúť v okolí Bratislavy
26. 10. 2022 | PR Servis

Stavba nového domu alebo radšej rekonštrukcia starého? Tipy, ako sa rozhodnúť v okolí Bratislavy

Pokiaľ ide o dilemu, či si kúpiť nehnuteľnosť z druhej ruky alebo si postaviť dom svojich snov, kľúčovým faktorom pri rozhodovaní býva bydlisko. Mladí ľudia v Bratislave v drvivej väčšine preferujú byty, a je to aj úplne pochopiteľné. V hlavnom meste sú totižto ceny rodinných domov extrémne vysoké. Práve to je dôvodom, prečo sú dediny a menšie mestá v okolí Bratislavy čoraz populárnejšie, a to dokonca aj medzi fanúšikmi rušného života. To je cena splnenia túžby o bývaní v rodinnom dome, veľakrát len s nezvyčajne malou záhradou. No a platí to na stavbu a kúpu domu rovnako.

image4_1666692392.jpg

Presná poloha je kľúčová

Nie je jedno, či Bratislava, či okolie hlavného mesta alebo menšie slovenské mestá, nehovoriac o dedinách. Cenové rozdiely sú naozaj veľké. A asi vás teraz nepotešíme, ale skúmanie polohy s výberom konečného bydliska to nekončí.

Požiadajte odborníka o konzultáciu ohľadom kompatibility vašich stavebných plánov s daným terénom. Vidieť výškové rozdiely alebo svahy voľným okom nestačí. No a v kroku hľadania kvalitných odborníkov myslite na vytýčenie hraníc pozemku, čo by pri kúpe alebo predaji pozemku malo byť samozrejmosťou. Ubezpečte sa o tom, že sa zveríte do rúk kvalitných profesionálov, pretože každý jeden centimeter sa ráta. Viac dôležitých informácií o tom, ako to prebieha, si viete prečítať na stránke Geogroup.sk.

Celkom častou chybou pri stavbách je to, že sa zabudne na možnú prítomnosť pamiatky v blízkosti. Neváhajte navštíviť miestny stavebný úrad, opýtajte sa, aké sú možnosti a prípadne aké povolenia potrebujete k tomu, aby ste mohli začať so stavebnými prácami.

image2_1666692392.jpg

Cena je vždy len približná

Jedna z prvých vecí, ktoré by ste si mali uvedomiť pri stavbe alebo rekonštrukcii domu, a to najmä v okolo Bratislavy, je to, že konečnú fixnú sumu nie je možné vopred určiť skoro nikdy. Veď ide o dlhodobý proces, počas ktorého sa cenové relácie môžu niekoľkokrát zmeniť. No a bolo by naivné si myslieť, že sa zo stavebných a/alebo rekonštrukčných prác je možné stopercentne vyviaznuť bez nečakaných výdavkov. Pri správnej logistike je ale možné toto riziko zminimalizovať. V každom prípade by ste sa mali zamyslieť nad tým, aká je tá maximálna suma, ktorá by pokryla všetky poplatky.

Pokiaľ disponujete takými úsporami, vďaka ktorým nemusíte využiť žiadnu finančnú pomoc, tak ste jedným z mála šťastlivcov. Ak to nie je váš prípad, určite si spravte menší rozpočet osobných financií. Zmapujte, aké ďalšie zdroje môžete využiť. Pôžička v mnohých vyvoláva silné obavy, no pri správnom výbere a určení rozumných čísel vám môže len pomôcť. Navštívte internetový portál Financer.com, ktorý sa zameriava práve na porovnanie finančných produktov. No a nezabudnite ani na možnosť konzultácie s finančnými poradcami.

image3_1666692392.jpg

Sťahovaniu sa nevyhnete

Či už si kúpite už existujúcu nehnuteľnosť alebo si postavíte niečo nové, budete musieť vyriešiť prenos vecí z jedného miesta na druhé. Sťahovanie v Bratislave našťastie nie je až takou veľkou výzvou, pretože svoje služby ponúkajú v tejto oblasti rôzne firmy. Rozsah ponúkaných produktov je rôzny, a je len na vás, či využijete iba odvoz alebo prepravu nábytku alebo aj vypratávanie starého bytu atď. Je dobré, ak sa zveríte do rúk skúsených profesionálov, ktorí vám vopred vedia aspoň približne určiť, koľko času, energie a peňazí budete musieť investovať do sťahovania vecí. Firma Ivanex ponúka napríklad nezáväznú kalkuláciu konečnej ceny priamo na webovej stránke.

image4_1666692392.jpg

Zdroj fotiek: Freepik.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Plánujete prerábať interiér? Nechajte si vytvoriť návrh interiéru
Poznáte najväčšiu výhodu vinylovej podlahy?
Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Ako a kde nájsť toho pravého po 30-ke
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 
Práca z domu alebo ako si zariadiť home office
Novoročné predsavzatia? Žiadny problém! Takto sa vám podarí splniť to, čo si zaumienite
Ako sa (ne)pripraviť na pohovor