Ste po tridsiatke a bez frajera?
20. 10. 2018 | PR Servis

Ste po tridsiatke a bez frajera?

Možno stojí za to preventívne popremýšľať o mrazničke.

A to bez srandy.

Doba nás prinútila študovať do dvadsať päťky, zastabilizovať sa v práci, lebo je dôležitá. A hlavne, nevrhať sa bezhlavo do vzťahov, ktoré by mohli priniesť čosi neplánované. Máme slobodu, máme emancipáciu, vďaka estetickým centrám aj moc klamať zovňajškom. Jedno sme však nedosiahli. Spomaliť tikanie biologických hodín, veku našich vnútorných orgánov, ktoré starnú bez ohľadu na pravidlá spoločnosti po tisícky rokov rovnako. Toto všetko už veľmi dobre vieme a s pribúdajúcim vekom, či sklamaniami z nevydarených vzťahov si aj uvedomujeme. Lenže výsledkom tejto nerovnice nie je riešenie, ale len čoraz viac vzrastajúca frustrácia, že JA MATKOU ASI NAOZAJ NIKDY NEBUDEM. Toto naozaj potrebujeme?

Názor lekára, ktorého každodenným chlebíčkom je hľadanie riešení pre najrôznejšie dôvody neplodnosti je jednoznačný – nie, toto spoločnosť naozaj nepotrebuje. Potrebujeme detabuizovať témy v oblasti reprodukcie a poznať všetky reálne možnosti, najmä v prípadoch, kedy času nezostáva na rozdávanie. Jednou z takýchto možností je aj mrazenie vajíčok. O tom, čo to kryokonzervácia je a či je svet na takýto pokrok medicíny pripravení, sme sa teda opýtali MUDr. Peter Harbuláka, špecialistu na neplodnosť.

Pán doktor, čo si pod týmto termínom máme vlastne predstaviť?

Kryokonzervácia oocytov, laicky povedané aj zmrazenie vajíčok, predstavuje významný prínos pre zachovanie ženskej fertility. Jednoducho poskytuje možnosť uchovávať oocyty u žien zo zdravotných dôvodov a odkrýva nové možnosti aj pre veľkú populáciu žien, ktoré z rôznych osobných dôvodov plánujú materstvo na neskoršie obdobie.

Takže nejde o novinku. Metóda doposiaľ pomáhala napríklad onkologickým pacientkám?

Presne tak. Avšak, v súčasnosti už existujú dve metódy kryokonzervácie oocytov: pomalé mrazenie a rýchle mrazenie, ktorému hovoríme vitrifikácia. Keďže prežívanie pomaly zamrazených oocytov bolo po rozmrazení veľmi nízke a ani množstvo dosiahnutých klinických gravidít nebolo veľmi uspokojivé, postupne sa začali zavádzať vitrifikačné techniky, čím sa úspešnosť kryokonzervácie oocytov významne zvýšila.

mudr-peter-harbulak-phd-gynekolog_1543398691.jpg

Zaujímavé. Všetky západné krajiny v posledných desaťročiach pociťujú prudko klesajúcu demografickú krivku, pričom Slovensko nie je výnimkou. Pôrodnosť žien je nižšia ako v minulosti a vek prvorodičiek, naopak, stúpa. Môžu takéto techniky uskladňovania pohlavných buniek v budúcnosti pomôcť vyrovnávať sa s týmto trendom?

Áno, je pravda, že ženy vo vyspelých krajinách často odsúvajú plány otehotnieť až do vyššieho veku, či už z kariérnych, alebo zo spoločenských dôvodov. Tento trend môže mať na ženskú fertilitu nepriaznivý dosah a spôsobiť ťažkosti pri počatí. Vekový faktor zohráva v liečbe neplodnosti čoraz významnejšiu úlohu. Pokročilý materský vek má nepriaznivý vplyv na kvalitu oocytov, čím sa znižuje šanca na otehotnenie a súčasne sa zvyšuje výskyt potratov vo včasnej gravidite. U žien s normálnou alebo so zníženou ovariálnou rezervou, ktoré dovŕšili tridsať rokov a nemajú vhodného partnera, prípadne pre pacientky pred plánovanou onkologickou liečbou, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou ohrozí ich plodnosť, môže byť práve kryokonzervácia oocytov vhodnou alternatívou.

V akom veku ženy u nás prvýkrát rodia a aký trend so ženami, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, vnímate vo vašich ambulanciách?

Priemerný vek prvorodičiek stúpol z 21 na 27 rokov. Výsledky liečby metódami asistovanej reprodukcie sa vďaka zdokonaľovaniu materiálneho vybavenia a zavádzaniu nových techník neustále zlepšujú. Súčasne to však vyvoláva často nereálne očakávania aj u žien vyšších vekových skupín, resp. u žien s výrazne zníženou ovariálnou rezervou. Dôsledkom starnutia vaječníkov dochádza k poklesu celkového počtu oocytov a zhoršeniu ich kvality. Tento proces je kontinuálny a nezvratný. S pribúdajúcim vekom žien stúpa i riziko genetických poškodení embryí. Šanca otehotnieť̌ vo veku 37 rokov je už výrazne znížená a každý ďalší rok klesá . Vo veku 40 rokov je šanca na otehotnenie z vlastných oocytov dokonca minimálna. Veľa žien riskuje „sociálnu“ neplodnosť (súvisiacu s vekom)  a niektorým sa z vlastných oocytov nepodarí otehotnieť nikdy.

Spomenuli ste problém, ktorý dnešné mladé ženy musia riešiť čoraz častejšie. Je všeobecne známe, že najjednoduchšie otehotnejú mladšie ženy do 25 rokov, plánovať si však rodinu v takomto veku je dnes často nemožné. Zdržiava nás vzdelanie, pracovné povinnosti, chceme si nájsť toho správneho partnera... Koľko rokov by teda mala žena mať, ak si chce zachovať šance na otehotnenie z vlastného vajíčka?

Ideálny vek žien, ktoré zvažujú mrazenie oocytov zo sociálnych dôvodov, je 31 – 35 rokov. Mladšie ženy majú ešte čas nájsť si partnera alebo si dať zmraziť oocyty po dosiahnutí veku 30 rokov, a pritom neriskovať výraznejšie zníženie ich reprodukčného potenciálu.

Dalo by sa zmrazenie vajíčok žien porovnať so zmrazovaním spermií u mužov? V dĺžke plodnosti sa ženy s mužmi nemôžu veľmi porovnávať, keďže u žien šanca otehotnieť prudko klesá s pribúdajúcim vekom.

Áno, vzhľadom na stále sa predlžujúcu priemernú dĺžku života v ľudskej populácii dochádza u žien v porovnaní s mužmi pomerne skoro k poklesu a k strate plodnosti. Muži už dlhý čas využívajú kryokonzerváciu spermií z medicínskych dôvodov (napr. práca v toxickom prostredí či plánovaná chemoterapia), ale napríklad aj pred vazektómiou. Mrazenie oocytov z medicínskych alebo zo spoločenských dôvodov v tomto smere zrovnoprávňuje ženy s mužmi a poskytuje im rovnakú šancu na založenie vlastnej rodiny.

PR Servis

Ilustračné foto: Pixabay.com 

Fotogaléria k článku

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Keď koža Vášho bábätka volá o pomoc
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Ako sa správne postarať o psa? Rady priamo z praxe, ktoré môžu pomôcť aj starším psíkom
Návrat do kolektívu je rizikový
Tipy, ako pomôcť deťom lepšie zvládnuť začiatok školy
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?