Štedrý deň môže byť štedrý aj na bozky, hlavne pod imelom
22. 12. 2017 | Zuzana

Štedrý deň môže byť štedrý aj na bozky, hlavne pod imelom

Už v dávnych dobách bola tejto rastline prisudzovaná magická moc. Imelo má do domu prinášať šťastie, odvahu a lásku. Najlepšie to zafunguje, ak ho dostanete ako darček. V stredoveku sa používalo v ľudovom liečiteľstve. Podľa Rímanov sa verilo, že chráni pred ohňom a bráni vstúpiť zlým duchom do našich domovov. Kelti zase verili, že imelo zabezpečí lásku a plodnosť, pretože dokázalo kvitnúť aj za mrazivých dní. Odtiaľto pochádza aj obľúbená vianočná tradícia bozkávania sa pod imelom.

Kde sa vôbec vzalo imelo?

Táto rastlina rastie v korunách opadavých listnatých stromov, najčastejšie na topoľoch, lipe, agáte či jabloni. Na každom strome však vyzerá trochu inak. Semená imela roznášajú vtáci. V štrbine kôry semienko vyklíči a asi do roka začne prerastať do dreva odkiaľ čerpá miazgu. Kvitne až za štyri roky od vyklíčenia. Jeho biele bobule dozrievajú práve v decembri.

Tradícia bozkávania pod imelom

Zvyk bozkávať ženy a dievčatá pod imelom pochádza z Anglicka. Muž mohol pobozkať pod imelom každú. Tiež sme si zvykli používať imelo ako vianočnú dekoráciu. Nemôžeme jej uprieť romantický náboj, ktorým dokáže dokresliť vianočnú atmosféru. Táto rastlinka je v čase Vianoc veľmi obľúbená. V Nórsku je dokonca považovaná za symbol uzmierenia. Vraj sa kedysi aj Mikuláš stretol so svojou milovanou práve po imelom.

 people-2597454-960-720_1513968700.jpg

Imelo ako liek

Imelo je nie len krásne, ale aj liečivé. Na zber sa vydajte v novembri a v decembri, alebo na jar. V tomto období je imelo najúčinnejšie. Biele bobuľky však odstráňte, lebo sú jedovaté. Imelo zlepšuje krvný obeh, reguluje tlak, posilňuje srdce, lieči choroby štítnej žľazy, pomáha v období menopauzy,  lieči neplodnosť a priaznivo ovplyvňuje imunitný systém.

Imelo sa užíva v podobe čaju, pridáva sa do bravčovej masti, alebo sa z neho dá vyrobiť účinná  tinktúra. Stačí čerstvé alebo sušené imelo nasekať, zaliať alkoholom a nechať lúhovať na tmavom mieste šesť až osem týždňov. Potom tinktúru precedíme a môžeme úžívať 15 až 20 kvapiek trikrát denne tak, že si tinktúru nakvapkáme do pohára s vodou a vypijeme.

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?
Môže byť človek úplne voľný ako vták? Áno, ale nesmie sa báť svojich temných stránok
Chcete niekomu skutočne pomôcť ? Tak ho prestaňte zachraňovať.
Odborníci na imunológiu to už dávno vedia, naučte sa odpúšťať aj vy.
Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V

Ďalšie články na podobné témy

Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nie len v lete?
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Babka bylinkárka: bylinky na A
Za lepší pocit, za lepšie zdravie, za lepšiu verziu seba!
Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Pompézna fashion show MIKLOSKO FW 2017

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.