S blížiacimi zimnými dňami by malo byť zdravie našou najvyššou prioritou. Mali by sme na to dbať a brať do úvahy okolité škodliviny a o to viac sa snažiť prinášať našim telám len to najlepšie. Imunita človeka je najviac zasiahnutá pri zmene ročného obdobia. Štítna žľaza je orgán, ktorí najviac ovplyvňujú chod imunitného systému. Ako funguje? Prečo pri chorobe štítnej žľazy trpí imunitný systém?
Už desaťročia je známe, že endokrinologický systém môže priamo aj nepriamo ovplyvňovať vývojovú a funkčnú aktivitu imunitného systému. Na rozdiel od toho je oveľa menej známe, do akej miery imunitný systém spolupracuje pri regulácii endokrinnej aktivity.
Štítna žľaza je súčasťou endokrinného systému, v rámci, ktorého má nezastupiteľnú funkciu pri vývoji a činnosti mozgu, termoregulácii organizmu, metabolizme tukov a cukrov, aktivite pohlavných orgánov a, čo je najhlavnejšie tvorbe hormónov. Štítna žľaza patrí k tým orgánom, ktoré čím sú nenápadnejšie, tým väčšiu úlohu zohrávajú v organizme. Nájdeme ju na prednej strane krku – skladá sa z dvoch lalokov spojených typickým mostíkom. Primárnou funkciou štítnej žľazy je produkcia hormónov trijódtyronínu a tyroxínu, ktoré stimulujú štítnu žľazu.
Únava, nízky tlak, priberanie, neschopnosť schudnúť, studené končatiny, vypadávanie vlasov, nízka bazálna teplota, bolesti hlavy, málo energie, depresia, napätie, nervozita, panické ataky. Parametre, ktoré musí spĺňať každý hormón vyrábaný štítnou žľazou by mal mať optimálne percento, normálne nestačí. Autoimunitné ochorenie má za dôsledok útok vlastného imunitného systému na štítnu žľazu. Protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy a objem štítnej žľazy klesá.
Trijódtyronín je hormón, ktorý ovpňuje tie najdôležitejšie procesy v ľudskom tele, vrátane telesnej teploty, rastu, srdečného tepu a urýchlenie vstrebávania tukov a cukrov. V podstate sa jedná o hormón, ktorý stimuluje štítnu žľazu, aby jej parametre neboli ani zvýšené, ale, ani znížené. Tyroxín viaže v tele jód a ovplyvňuje látkovú výmenu v telových bunkách. Tieto hormóny majú za úlohu hospodárenie energie ľudského tela. Pri ich nedostatočnom produkcii hormónov môže imunita a organizmus pocítiť rôzne následky. Priberanie, chudnutie či spomalenie činnosti srdca. Jej vplyv padá aj na hodnotu cukru, cholesterolu, vývoj svalov, mozgu a nervov. Hormóny štítnej žľazy sú prítomné aj pri tvorbe bielkovín. Rôzne ochorenia môžu mať vplyv na funkciu štítnej žľazy ako aj tvorbu hormónov. A to buď jej zvýšenou alebo zníženou funkciou. Ale sú aj také choroby, ktoré funkciu neovplyvnia a hormonálna tvorba zostáva v norme. Znížená funkcia štítnej žľazy sa nazýva hypotyreóza, zvýšená funkcia taktiež hypotyreóza, inak nazývaná aj tyreotoxikóza.
To, ako ochorenie prebieha a ako sa prejavuje, závisí aj na jeho forme, ale tiež aj na veku a zdravotnom stave pacienta. Niektoré procesy nemusí nadmerná hladina hormónov ovplyvniť až natoľko, aby boli viditeľné aj navonok. Avšak, celkovo spôsobuje tento syndróm zrýchlenie metabolických a iných procesov v organizme. Napriek tomu, že sa jedná o endokrinologické ochorenie, ktoré napáda veku skupinu nad 50 rokov, dôsledky vzniku poruchy štítnej žľazy môžu byť prítomné pre rôzne vekové skupiny. Rizikové faktory sú nasledovné:
o pozitívna rodinná anamnéza, čiže výskyt ochorenia v rodine
o porucha funkcie štítnej žľazy v minulosti
o prítomné protilátky proti štítnej žľaze
o prítomnosť niektorých príznakov
o zvýšený cholesterol
o cukrovka I. typu
o celiakia
o imunitné problémy
o lieky ako napríklad amiodaron či biologická liečba
o ožiarenie, liečba ožarovaním
o neplodnosť, spontánny potrat, ale aj predčasný pôrod
Pre efektívnu imunitu je nevyhnutná dobrá práca štítnej žľazy. Ideálnym príkladom, akú dôležitú úlohu majú hormóny pre imunitný systém je ženský organizmus. Štítna žľaza má na svedomí plejádu hormónov ako estrogén, kortizol, progesterón, adrenalín či testosterón, ktorých nerovnováha vedie preukázateľne k slabšej imunitnej odozve. Samozrejme tieto hormóny sú zásadné aj pre fungovanie mnohých iných procesov. Základom ženskej imunity je hormón známy ako estrogén. Vedci zistili, že čím vyššia je hladina estrogénov v organizme, tým lepšiu imunitnú odpoveď možno očakávať.
Hladina estrogénu stúpa každý mesiac pred ovuláciou, aby sa zabezpečilo posilnenie imunity a lepšia odolnosť proti baktériám a vírusom. Taktiež počas tehotenstva prebieha v ženskom organizme fascinujúca súhra medzi estrogénmi a ďalším hormónom progesterónom, ktorej výsledkom je rôznorodé ovplyvňovanie imunitného systému tak, aby nezaútočil na plod.
Podpora imunity je preto dôležitá bez ohľadu na to, či je funkcia štítnej žľazy v norme alebo nie. Správny príjem na dennej báze zabezpečí dodatok vitamínov, ktoré napomáhajú k optimálnemu fungovaniu imunity a ľudského organizmu.
Autor: Kristína Lancová
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň
Život môže byť nádherný, aj keď ste na vozíku. Dôležitý je uhol pohľadu…
Aké magické kamene Vám pomôžu pritiahnuť lásku do života?
Výživové doplnky pre intímne zdravie
Život bez sacharidov
Trápi Vás brušná diastáza? Už nemusí. Máme riešenie!
Potrebujete súrne malý zázrak?☺️
Detské bestsellery Siberian Wellness pre silnú imunitu
Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XIV
S mykózou si poradíte aj sama
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XII