STRAŠIAK HPV: Vedeli ste, že ho má takmer každý?
7. 9. 2021 | PR Servis

STRAŠIAK HPV: Vedeli ste, že ho má takmer každý?

S ochorením, ktoré naozaj nemá dobrú povesť a v poslednej dobe sa spomína čoraz viac, sa počas svojho života stretne až 80% žien i mužov. Prenáša sa veľmi jednoducho a jeho priebeh býva v drvivej väčšine úplne bezpríznakový. Podľa MUDr. Michaly Harbulákovej, lekárky a gynekologičky ambulancie GYN-FIV, ide o veľmi častú pohlavnú chorobu. Zisťovali sme preto, či a ako ju vieme aj napriek jej nenápadnosti včas zachytiť a vyliečiť.

Častejšia, než by si kto myslel

„S HPV alebo ľudským papilomavírusom sa počas života stretne až 80% populácie, žien aj mužov. Jedná sa teda o najčastejšie prenosnú pohlavnú infekciu,“ začína vysvetľovať MUDr. Harbuláková. Vírus postihuje kožu a sliznice a k prenosu dochádza pohlavným stykom alebo prenosom z rúk či úst na pohlavné orgány.

„Veľké množstvo typov HPV rozdeľujeme na nízko a vysoko rizikové. Nízkorizikové typy sa podieľajú na vzniku respiračnej papilomatózy alebo genitálnych bradavíc, vysokorizikové spôsobujú smrteľné onkologické ochorenia. Najčastejším je rakovina krčka maternice,“ potvrdzuje gynekologička.

Pozor na jednorazové, či krátkodobé milostné romániky

Žiaľ, na rozdiel od iných sexuálne prenosných ochorení ani kondóm nie je dostatočná ochrana pred vznikom tejto infekcie. Vírus HPV sa prenáša rýchlo a ľahko. „Priebeh býva obvykle bezpríznakový a prenos infekcie nevedomý. Preto je dôležité nezabúdať na dostupnosť očkovania a pravidelnú preventívnu prehliadku,“ hovorí gynekologička.

ka-a-gynekologicka-ambulancie-gyn-fiv_1630998369.jpg

Ochorenie sa týka rovnako žien ako aj mužov

K nákaze dochádza najčastejšie u mladých ľudí do 30. roku. Po infikovaní nastáva prechodné štádium infekcie. Vtedy imunitný systém s vírusom bojuje a väčšinou vyhrá. Rizikom je perzistentná nákaza, teda taká s ktorou si organizmus neporadil. „Následne dochádza k manifestácii HPV. U nízkorizikových typov sa do niekoľkých mesiacov vyskytnú genitálne bradavice. Tie nie sú život ohrozujúce, sú ale neestetické a spôsobujú celkový dyskomfort. Nebezpečná je perzistentná infekcia pri vysokorizikových typov HPV. Približne 15 rokov od nákazy sa môže rozvinúť nádorové ochorenie kože a slizníc. Najznámejšou a najčastejšou je rakovina krčka maternice,“ opisuje, čo sa deje po nakazení infekciou s telom pacienta, MUDr. Michala Harbuláková. HPV sa však netýka iba žien! „U oboch pohlaví sa podieľajú na rozvoji karcinómu v análnej oblasti, či oropharynxu. V mužskej populácii spôsobujú rakovinu penisu.“

A ako prebieha liečba?

Bohužiaľ, napriek neustálemu napredovaniu vedy a medicíny, lekári vedia odstrániť len prejavy, nie samotnú infekciu. Víťazstvo musí dosiahnuť imunitný systém jednotlivca. Dobrou správou však je, že ochoreniu sa dá predísť očkovaním. A to ešte skôr, než človek začne sexuálne žiť.

„Dnes poznáme niekoľko typov vakcín, ktoré vytvoria ochranné protilátky v sére a zabránia perzistentnej infekcii. Najvhodnejšie je očkovať obe pohlavia pred prvým pohlavným stykom, kedy organizmus ešte neprišiel do kontaktu s vírusom. Tiež najlepšia protilátková odpoveď je v mladom veku. Očkovať sa dá aj neskôr, účinnosť však bude nižšia,“ vyratúva z možností lekárka a gynekologička.

Od roku 2019 patrí očkovanie proti HPV medzi odporúčané a do 12. roku je podľa typu vakcíny úplne alebo čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou. Do pätnástich rokov sú uhrádzané s 50 % príplatkom. Pre tých, ktorí o očkovaní neuvažujú, lekárka zdôrazňuje, že v rámci prevencie je dôležité aspoň pravidelne absolvovať každoročnú gynekologickú prehliadku.

Mastičky a kryoterapia pomôžu len čiastočne

Na liečbu genitálnych bradavíc sa používa lokálna aplikácia mastí, chirurgické odstraňovanie alebo kryoterapia. „Zložitejšia a náročnejšia je liečba prekanceróznych stavov, či rakoviny. Vyžaduje interdisciplinárnu spoluprácu. Vtedy je potrebné léziu chirurgicky odstrániť. V pokročilejších štádiách sa využíva aj rádioterapia a chemoterapia,“ uzatvára tému ohľadom HPV lekárka a gynekologička Michala Harbuláková.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Výživové doplnky pre intímne zdravie
Ako zdravý lifestyle a preventívne vyšetrenia môžu pomôcť predchádzať zdravotným problémom.
Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Tehotenstvo a spánok: Tieto tipy vám doprajú kvalitný odpočinok
Mýlite si pravú a ľavú stranu? Možno máte chybu v mozgu
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XIV
Môžu vám uškodiť bielkovinové diéty a ako sa starať o obličky?