Štyri mýty o empatii
17. 8. 2021 | PR Servis

Štyri mýty o empatii

Čo je vlastne empatia? Ako presne popísať to, čo vieme dať srdcom tak, aby to bolo pochopiteľné pre náš rozum? Americká priekopníčka empatie Karla McLaren, autorka pionierskeho prístup v oblasti emočnej inteligencie - DEI (Dynamic Emotional Integration) a zakladateľka Empathy academy ju popisuje takto:

"Empatia je sociálna a emocionálna schopnosť, ktorá nám pomáha cítiť a chápať emócie, úmysly, myšlienky a potreby druhých ľudí tak, aby sme im dokázali poskytnúť citlivú, vnímavú a vhodnu komunikáciu a podporu." (K.McLaren: Umění empatie (2020), str.28).

Povedzme, že vnímate silu a hodnotu empatie, veríte v jej dar poskytnúť priestor pre vzájomné porozumenie a uzdravovanie, a tiež by ste ju radi rozvíjali voči sebe a smerom k ľuďom okolo vás. Lenže. Lenže nie vždy sa vám akosi darí mať k nej prístup. Môže to byť tým, že sa vám to javí ako čosi veľmi náročné a tak to radšej zostáva v teoretickej rovine ideálneho sveta. Alebo možno niekedy neviete, kedy a ako byť empatický a máte pocit, že než si to uvedomíte, tak šanca to uskutočniť v praxi je v ťahu. Mnohokrát v tom majú prsty koncepčné mýty, ktoré v nás vytvárajú nesprávne predstavy. Vezmeme si dnes do parády štyri z nich:

1.   Empatia znamená plne obetovať seba pre druhých

Empatia býva niekedy vykresľovaná ako vzdanie sa seba pre službu druhým-blížnym. Je potreba si však uvedomiť, že ak stratíme v prvom rade spojenie sami so sebou a začneme sa vnárať do emócií druhej osoby, výsledkom takejto snahy sú dvaja stratení. To pravdepodobne nie je tá správna predstava o pomoci druhým, že? Preto prvá dôležitá vec je ostať vo svojom strede, vedieť, kde začíname a kde končíme. Čo sú naše emócie a naša skúsenosť v danom momente a čo sú emócie a skúsenosť druhého človeka. Zdá sa byť neľahká vec? Nuž áno, chce to prax v sebauvedomení, sebapoznaní. Oprieť sa môžeme o dve empatické techniky, vďaka ktorým zostaneme Uzemnení a Ohraničení. Uzemnenie, ktoré by sme si mohli letmo popísať ako spočinutie v prítomnosti. Využívame a získavame ním prístup k darom dvoch emócií - nášmu strachu a smútku. Práca s hranicami, ktorá využíva dary nášho hnevu. Tieto techniky vychádzajú z už vyššie spomenutého prístupu DEI, ktorý je založený na celistvom prístupe k emóciám a ich inteligencii.

2.   Empatia znamená akceptovať úplne všetko

Byť empatický neznamená otrocky akceptovať myšlienky, názory či správanie, ostatných. Akt empatie vychádza zo srdca a rovnako tak si vyžaduje zdravé hranice. A to vrátane schopnosti nastaviť si hranice aj vo chvíľach, kedy sa necítite, že môžete takýto priestor pre potreby a pocity druhých plne poskytnuť. Za každú cenu naslúchať s nenastavenými hranicami niekomu až kým sa mu "nálada nezlepší" nech to už znamená čokoľvek, sa prejaví znervóznením-podráždením. To sa hlási o slovo náš hnev, ktorý nám týmto dáva na známosť, že nie sme autentický, nekonáme podľa toho, čo je pre nás v tú chvíľu dôležité, pretože nám chýba vlastné zadefinovanie seba samého.

myty-o-empatii-zdroj-shutterstock-com_1629138797.jpg

3.   Empatia je dlhý proces spracovávania a ošetrovania obrovského množstvá emócií - prevažne "negatívnych"

Empatia poskytovaná terapeutom počas terapie možno býva dlhým a hlbokym procesom spracovania a analyzovania emotívnych situácií. Empatia v bežnom živote máva však aj krátku a ľahkú formu: jemný očný kontakt, pokývanie hlavou, či "uhm-uhm" potvrdenie toho, že tam pre danú osobu v tej potrebnej chvíli skutočne ste. Prístup DEI rozlišuje šesť aspektov empatie. Prvé tri sú akýmisi pomyselnými stavebnými kameňmi a týkajú sa práce s vlastnými emóciami (sú nimi Emocionálna nákazlivosť, presnosť a regulácia). Platí, že cez seba poznáš toho druhého. Nasledujúce tri otáčajú pozornosť na človeka, sú nimi: Pohľad očami druhého, Záujem o druhého, Vnímavé zapojenie. Kľúčovým prvkom v empatickom procese je práve náš úprimný záujem. Dôležitá je tiež citlivosť a uvedomelosť pri voľbe slov. Jemné gestá a liečivé "aktívne" ticho však väčšinou bohate stačia na to, aby sa dotyčný sám napojil na svoje zdroje a uvidel riešenie pre svoje "nešťastie".

4.   Empatia znamená byť schopný (vy)riešiť a (po)radiť

Empatia je o spojení, nie je to pracovná agenda. Kedykoľvek nás napadne, čo by podľa nás mala daná osoba cítiť, myslieť si a urobiť, zastavme sa a uvedomme si, že sme presunuli svoju pozornosť na seba. Častokrát sa stáva, že nám druhí zrkadlia naše vlastné tienisté stránky a cez nich vlastne radíme sebe samým.

Rýchly prísun rád a nápadov máva korene aj v tom, že je nám situácia nepríjemná a nechceme príliš byť svedkami emócií, ktoré nás spoločnosť naučila klasifikovať ako negatívne. Prahneme po pozitívnych chvíľach a zážitkoch. A toto nastavenie nám zabraňuje v tom, aby sme počúvali svoje emócie, ktoré odrážajú pravdu. Aby sme cez ne spoznali viac seba a stali sa viac empatickými pre ostatných.

Prestaňme okupovať priestor druhých našimi nápadmi a radami, obzvlášť keď sú nevyžiadané. Poďme im naopak radšej dostatočný priestor zo srdca darovať a s ním aj dôveru, že to zvládnu.

Zaujala vás myšlienka toho, že emócie (aj tie “negativne”) nesú v sebe dary, prostredníctvom ktorých môžeme pochopiť, čo sa skutočne v nás deje? Že byť empatický začína tam, kde zvládame v prvom rade svoj priestor a svoje pocity a potreby a že o tento priestor sa nám stará náš hnev? Kým náš smútok so strachom nám pomáhajú zostať na zemi? Ste zvedaví, čo dokážu ďalšie emócie, a prečo a ako by sme sa s nimi mohli skamarátiť? Prečo by sme to mali urobiť? Pretože tam začína pochopenie druhých.

Príďte sa dozvedieť viac na workshop Rozhovory s dušou.

Ilustračné foto: Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Prečo ľudia pomáhajú a čo ich k tomu motivuje?
V dobrom aj v zlom
Online testy osobnosti: Prečo sú také obľúbené?
Vybrali by ste sa na Mount Everest v lodičkách?
Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Otvorte sa možnostiam
Dve presvedčenia, ktoré už nám neposlúžia
Prestaňte sa porovnávať s inými ženami – HNEĎ!