O prospešných účinkoch esenciálnych olejov sa toho už popísalo veľa. Najčastejšie sú spomínané antibakteriálne, antivírové, antioxidačné či antiseptické účinky. Dokonca oleje posilňujú náladu a pomáhajú v boji so stresom. Tiež sa dajú využiť aj ako narkotiká či sedatíva v určitých prípadoch.
Najčastejšie sa však používajú v aromaterapii, a to tak, že ich vdychujeme. Existujú aj ďalšie cesty, ako môžu účinkovať na naše telo. Môžeme ich aplikovať na kožu či ich dokonca jesť. V súčasnosti je ich jedenie považované za jeden z najväčších wellness trendov pre rok 2018. Ak si však nechcete pokaziť zdravie, radšej sa tomu vyhnite. Nie všetky esenciálne oleje (ak vôbec nejaké) sú vhodné na vnútorné použitie.
Nezávisle od formy ich použitia majú aj esenciálne oleje nežiaduce účinky. Poďme sa preto na ne spoločne pozrieť.
Pri písaní článku som sa inšpirovala bakalárskou prácou Lucie Retovej, študentky technologickej fakulty na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne.
V nej popisuje okrem iného negatívne účinky esenciálnych olejov na naše telo. Vymenúva konkrétne nebezpečné oleje, ktoré by sa nemali používať v aromaterapii, pri epilepsii či počas tehotenstva. Zdôrazňuje, že je nutné dbať na ich bezpečné používanie. Sú totiž vysoko koncentrované. U ľudí so zdravotnými ťažkosťami odporúča konzultáciu s lekárom. Éterické oleje určite nenahradia profesionálnu lekárskou starostlivosť.
Ide najmä o tieto:
BAZALKA, BREZA, CÉDER ATLASKÝ, CYPRUS VŽDYZELENÝ, PALINA DRAČIA – ESTRAGÓN, BORIEVKA OBYČAJNÁ, JAZMÍN, PAMAJORÁN OBYČAJNÝ, MÄTA PRIEPORNÁ, MUŠKÁTOVÝ ORECH,MYRHA, PELARGÓNIA, ROZMARÍN, ŠALVI, TYMIÁN, YZOP LEKÁRSKY
O tom, či je esenciálny olej účinný rozhoduje jeho kvalita a čistota. Retová (2013) odporúča zakúpiť si oleje vyrobené z celej rastliny a nie z jej zvyškov. Všímajte si aj označenie. Symbol „g & a“ na obale či fľaške garantuje pravý (nemodifikovaný) a autentický olej.
Určite sa vyvarujte používaniu oleja na iné účely než je odporúčané. Tie určené do aróma lámp či do put-pouri sú väčšinou syntetické či riedené a nevhodné pre vnútorné a vonkajšie použitie.
Oplatí sa voliť tie, ktoré boli pestované v biologickom poľnohospodárstve a sú na 100% čisté (nemiešané s inými olejmi).
Podľa aromaterapeutov biologickú aktivitu zaručujú iba 100% prírodné esenciálne oleje. Tie syntetické sú často menej účinné, hoci ich vôňa môže zmiasť.
Pri ich nákupe preto zvážte kvalitu, čistotu, spôsob pestovania a účel použitia.
Ilustračné foto: Unsplash.com
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Marocké zlato v podobe arganového oleja, dokonalá starostlivosť o pleť nie len v zime
Kozmetika z druhej ruky?
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Revolučné zubné pasty na prírodnej báze. Spoznajte ich!
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Energická latino žienka alebo zmyselná diva?
Ako sa žije s rosaceou? Možno ňou trpíte aj vy a ani o tom neviete