Tehotenská cukrovka - jej príznaky, liečba a prevencia
3. 3. 2021 | PR Servis

Tehotenská cukrovka - jej príznaky, liečba a prevencia

Tehotenská cukrovka je najbežnejším sprievodným ochorením pri tehotenstve. Vyskytuje sa asi u štyroch z desiatich tehotných žien. Spravidla je väčšinou bez príznakov. Gestačný diabetes však môže viesť k vážnym komplikáciám pre matku aj dieťa. Viac o príčinách, príznakoch a možnej prevencii tehotenskej cukrovky sa dozviete v článku.

Čo je tehotenská cukrovka?

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes sa definuje ako zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá sa prvýkrát objaví počas tehotenstva. Keďže porušenie metabolizmu cukrov zvyšuje riziko vývojových porúch dieťaťa, odporúčajú sa včasné preventívne testy. Ak je hladina cukru v krvi vysoká, terapia by ju mala normalizovať. Väčšina žien postihnutých cukrovkou by tak mala iba trochu zmeniť životný štýl.

Tehotenská cukrovka väčšinou po narodení dieťaťa zmizne. Zvyšuje sa však riziko, že u matiek sa neskôr rozvinie diabetes 2. typu, prípadne neliečenie cukrovky môže viesť aj k zlyhaniu obličiek.

Príznaky

Gestačný diabetes je vo väčšine prípadov do istej miery bez príznakov. Typické príznaky tehotenskej cukrovky môžu byt':

     silný smäd

     časté močeniea infekcie močových ciest

     únava a slabosť

     nadmerné zvýšenie hmotnosti a veľkosti u nenarodeného dieťaťa

     vysoký krvný tlak (arteriálna hypertenzia)

Čo zvyšuje riziko tehotenskej cukrovky?

Vysoká hladina cukru v krvi je bežnejšia u žien, ktoré:

     majú veľkú nadváhu

     už niekedy mali tehotenskú cukrovku

     majú príbuzných s cukrovkou

Vyšetrenia a diagnostika

V rámci prenatálnej kontroly, by sa lekár mal opýtať budúcej matky na akékoľvek ťažkosti a odchýlky. Silný smäd, únava, závraty či opakované infekcie močových ciest môžu naznačovať gestačný diabetes, no môžu mať aj iné dôvody. Takéto sťažnosti môže pomôcť objasniť fyzikálne vyšetrenie (meranie krvného tlaku, stanovenie hmotnosti atď.).

Tip: Gestačný diabetes možno najlepšie zistiť pomocou testu na cukor (test glukózovej tolerancie). Pri teste sa preskúma to, ako telo reaguje na veľké množstvo glukózy. Test sa robí ženám medzi 24. a 27. týždňom tehotenstva. Skladá sa z predtestu (provokačný test glukózy) a diagnostického testu.

Liečba

U väčšiny žien s gestačným diabetom je možné hladinu cukru v krvi normalizovať zmenou stravovania. Dôležitá je aj fyzická aktivita. Ak tieto dve formy navzájom nefungujú dostatočne, sú potrebné injekcie inzulínu.

Stravovanie

Ženy s normálnou hmotnosťou často dosahujú dobré hodnoty prechodom z niekoľkých veľkých porcií jedál na niekoľko menších. Je prospešné jest’ viac ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov než potraviny bohaté na cukor a tuky. Ženy s nadváhou by mali mierne znížiť denné množstvo kalórií v jedle aj nápojoch. Odporúčame obrátiť sa na výživové poradenstvo. Odborníci vám zaručia, aby jedlo obsahovalo všetko, čo je dôležité pre matku a nenarodené dieťa, ale tiež pre zdravú hladinu cukru v krvi.

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť vysokú hladinu cukru v krvi. Ktoré a koľko aktivity je vhodné, závisí od toho, ako je žena odolná a, ako prebieha jej tehotenstvo. Najvhodnejšie sú športy ako cyklistika, chôdza alebo plávanie. Ale pravidelné rýchle prechádzky, gymmnastika či joga majú tiež pozitívny vplyv. Každá tehotná žena by mala vyhľadať radu od svojho lekára.

Inzulín

Ak zmena stravovania a fyzickej aktivity neprinesú požadovaný výsledok, lekár predpíše liečbu inzulínom.

Postihnuté ženy si podávajú injekciu inzulínu večer alebo ráno a večer. Injekcia pokrýva základnú potrebu tohto hormónu. Pred jedlom je zvyčajne nevyhnutná injekcia s krátkodobo pôsobiacim inzulínom, aby sa absorbovalo očakávané zvýšenie hladiny cukru v krvi pri konzumácií potravy.

Pred začatím inzulínovej terapie by ženy s gestačným diabetom mali absolvovať školenie, aby sa naučili, ako správne merať hladinu cukru v krvi, interpretovať namerané hodnoty, zvoliť správnu dávku inzulínu a správne si podať injekcie. Tehotná žena by mala byt informovaná aj o možných komplikáciách. Každý diabetik, ktorý si podáva injekciu inzulínu, by mal mať vždy pri sebe trochu glukózy - pre prípad náhlej hypoglykémie.

Prevencia

Prevencia tehotenskej cukrovky spočíva najmä v zdravom životnom štýle. Neexistujú žiadne špeciálne opatrenia, ktoré by boli zamerané iba proti tehotenskej cukrovke. Zdravý život je dobry nielen pre matku ale aj pre nenarodené dieťa.

Kontrola hladiny cukru v krvi

Tehotné ženy by mali využiť dostupné testy na meranie hladiny cukru v krvi. Ak sú prítomné rizikové faktory, odporúča sa robit testy ihned’ pri prvých tehotenských kontrolách. U žien bez rizikových faktorov by sa mali uskutočniť medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.

Diéta

Tehotenstvo neznamená „jesť za dvoch“! Na druhej strane neodporúča sa ani držať pôst. Riziko je príliš veľké na to, že sa zanedbajú dôležité živiny. Tehotné ženy by, ale mali jesť vyvážené, obmedziť tučné a mastné jedlá, sladkosti a sladké nápoje a vyhýbať sa surovému mäsu. Výhodné je naopak ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a ryby.

Nadváha

Nadmerná výplň tela zvyšuje riziko tehotenskej cukrovky. Počas tehotenstva by sa nikdy nemalo priberať neobvyklé množstvo.

Pohyb

Fyzická aktivita stimuluje cirkuláciu, zlepšuje prísun kyslíka a ďalšie funkcie tela. Klesá aj frekvencia príznakov počas tehotenstva (napr. Bolesti chrbta, zápcha, kŕčové žily, zmeny nálady)

pexels-photo-2295138_1614759978.jpg

Priebeh ochorenia a prognóza

Úspešná liečba gestačného cukrovky si zvyčajne vyžaduje iba zmenu stravovania (a možno aj viac pohybu). U prevažnej väčšiny postihnutých žien je tehotenstvo inak normálne a narodí sa zdravé dieťa.

Napriek tomu sa tehotenstvo s gestačným diabetom klasifikuje ako vysoko rizikové tehotenstvo. Zvýšená hladina cukru v krvi môže spôsobiť rôzne komplikácie a následky pre matku a dieťa:

     v zriedkavých a najhorších prípadoch môže plod zomrieť

     zvyšuje sa náchylnosť na infekcie močových ciest, obličiek a vaginálnych infekcií

     u nenarodeného dieťaťa sa môžu vyskytnúť rôzne poruchy (nadmerný rast, vývojové poruchy, zvýšené riziko nadváhy po narodení, rozvoj cukrovky typu 2)

Žiť plnohodnotne sa dá aj s cukrovkou, treba však dodržiavať zdravý životný štýl, zdravo jest, športovať, kontrolovať si hladinu cukru v krvi. Vhodnou liečbou sa dajú rizika cukrovky znížiť.

Ilustračné foto: Pexels.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ktoré zamestnania najviac škodia vašim zubom? Niektoré vás určite prekvapia!
Čo s prichádzajúcimi teplými dňami v okolí Banskej Štiavnice?
Tipy pre jarné upratovanie a výzdobu v záhrade
Čo nesmie chýbať vo vašej domácej posilňovni?
Ako nosiť dámske tenisky
Pohodlie a kvalita v jednoduchom dizajne
6 tipov, ako na rekonštrukciu okolia domu
Sesterstvo v znamení kolekcie SISTERHOOD: Je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali v našich snoch

Ďalšie články na podobné témy

Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX
Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XII
Striebro nad zlato? V starostlivosti o naše zdravie určite