Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
16. 9. 2021 | PR Servis

Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku

Rozhodnutie priviesť na svet nový život je jedným z najväčších záväzkov, aké možno urobiť. Čoraz viac párov sa však stretáva v otázke plodnosti s problémami, nezvyčajné nie sú ani komplikácie počas tehotenstva. Potrebné odpovede sa pritom môžu skrývať v príjme zinku a selénu.

Plánovanie rodičovstva alebo očakávanie vytúženého bábätka nemusí mať vždy hladký priebeh. Aj keď téma neplodnosti na rebríčku „tabu“ tém mierne klesla, stále sa o nej hovorí málo. Aj tu platí, že dobrá rada je nad zlato. Nemusíte patriť k nastávajúcim rodičom, aby ste si chtiac-nechtiac od okolia vypočuli rokmi tradované rady a babské recepty; absurdné povery, ktoré sa spájajú s „procesom“ počatia a aj samotným tehotenstvom sú samostatnou kategóriou. Čo však na to vedecké poznatky a skúsenosti odborníkov? Tí upozorňujú, že pri problémoch s plodnosťou môže hrať významnú úlohu dostatok zinku a selénu. Okrem toho by si ich príjem mali strážiť aj nastávajúce mamičky. Prečo sú tieto prvky dôležité a ako fungujú? A najmä, ako si spoľahlivo ustrážiť ich dostatok?

Keď zasiahne stres

Výskumy hovoria jasne: v porovnaní s predkami sa plodnosť ľudstva znižuje, v budúcnosti bude neplodných párov oveľa viac. Tieto problémy sa pritom týkajú približne rovnakého zastúpenia oboch pohlaví. Príčin môže byť viacero, čo diagnostiku a následnú liečbu značne sťažuje. Páry, ktoré sa dlhodobo snažia o splodenie potomka, sú z početných neúspechov frustrované a v strese. Je paradoxné, že pozitívny vplyv na plodnosť oboch z dvojice môže mať zinok a selén, ktoré však vplyvom takejto psychickej nepohody v organizme výrazne klesajú. Ak patríte k tým, ktorí riešia podobné problémy, nezabúdajte, že aj psychická stránka je súčasťou celkového zdravia a s tou fyzickou na seba navzájom vplývajú.

Zinok a selén nielen na plodnosť

Akokoľvek prehnane to môže znieť, tieto dva minerály majú v mnohom zásadný vplyv. Zinok, po železe druhý najčastejší prvok v tele, je súčasťou viac ako 300 enzýmov súvisiacich s trávením a využitím tukov, bielkovín a sacharidov. Aj preto je úzko spojený s produkciou energie. Podporuje aj imunitný systém a pomáha pri hojení rán a potláčaní infekcií a zápalov.

U žien je navyše dôležitý z viacerých dôvodov:

·         stará sa rovnováhu estrogénu a progesterónu, bez čoho by ženský reprodukčný systém nemohol správne fungovať,

·         zabezpečuje tvorbu zrelých vajíčok schopných oplodnenia,

·         udržiava dostatočný objem tzv. folikulárnej tekutiny, v ktorej je uložené vajíčko (ak je jej nedostatok, vajíčko sa nemôže dostať z vajcovodu do maternice),

·         v tehotenstve je nevyhnutný pre správny vývoj plodu, znižuje riziko spontánneho potratu.

Zinok je súčasťou syntézy DNA a vytvárania nových tkanív, takže je nenahraditeľný aj pre správny rast a rozvoj detí.

Mužské spermie obsahujú vysokú koncentráciu zinku, preto aj mierny a dočasný nedostatok môže vyvolať sexuálne poruchy a poruchy pohlavných orgánov:

·         nízku hladinu testosterónu a následne znížené libido,

·         nezrelé spermie neschopné prekonať náročnú cestu k vajíčku,

·         poškodenie chromozómov v spermiách, čo môže skončiť až spontánnym potratom.

Z hľadiska reprodukčného zdravia má selén väčší prínos pre mužov. Pozitívne ovplyvňuje pohyblivosť a kvalitu spermií, no prospieva aj k udržaniu zdravej a funkčnej prostaty. Ako výrazný antioxidant chrániaci bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi, spomaľuje predčasné starnutie, tiež neutralizuje ťažké kovy a toxín  (napr. olovo a ortuť).     

tehotenstvo-a-ne-dostatok-zinku_1631172868.jpg

TIP: Denné dávky radšej neprekračujte

Predávkovanie zinkom a selénom môže vyvolať nevoľnosť a zvracanie, nedostatok medi, vypadávanie vlasov a zhoršenie kvality pleti a nechtov. Prirodzene sa vyskytujú v  strave bohatej na obilniny, rybách a morských plodoch, orechoch, strukovinách, kuracom mäse a niektorých druhoch zeleniny. Ustrážiť si ich dostatočný a optimálny príjem formou stravy nemusí byť vždy jednoduché. Navyše, zinok je vhodné dopĺňať aj vitamínom C, čo vie situáciu značne skomplikovať. Výživový doplnok Zinkosel ponúka pohodlné a spoľahlivé riešenie. Obsahuje totiž nielen zinok a selén, ale aj vitamín C a E. Je bezpečný a vhodný na dlhodobé užívanie, pretože obsiahnuté množstvá neprekračujú odporúčané denné dávky. Je to práve z toho dôvodu, že určitú časť telu dodáme počas dňa práve v strave. Odporúča sa aj pre tehotné ženy. Viac na www.zinkosel.sk

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Prečo si na nákupy vybrať obchodné centrum?
Patogény v lietadle? Nástrahy letnej dopravy
59. ročník Styl a Kabo ukáže najnovšie módne trendy a privíta zaujímavých hostí
Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Ako ju zbaliť na druhom rande
Ako ho zbaliť na druhom rande
Tipy, ako sa pripraviť na letnú dovolenku
Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo

Ďalšie články na podobné témy

Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Tehotenská cukrovka - jej príznaky, liečba a prevencia
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkom?
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička