Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
16. 9. 2021 | PR Servis

Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku

Rozhodnutie priviesť na svet nový život je jedným z najväčších záväzkov, aké možno urobiť. Čoraz viac párov sa však stretáva v otázke plodnosti s problémami, nezvyčajné nie sú ani komplikácie počas tehotenstva. Potrebné odpovede sa pritom môžu skrývať v príjme zinku a selénu.

Plánovanie rodičovstva alebo očakávanie vytúženého bábätka nemusí mať vždy hladký priebeh. Aj keď téma neplodnosti na rebríčku „tabu“ tém mierne klesla, stále sa o nej hovorí málo. Aj tu platí, že dobrá rada je nad zlato. Nemusíte patriť k nastávajúcim rodičom, aby ste si chtiac-nechtiac od okolia vypočuli rokmi tradované rady a babské recepty; absurdné povery, ktoré sa spájajú s „procesom“ počatia a aj samotným tehotenstvom sú samostatnou kategóriou. Čo však na to vedecké poznatky a skúsenosti odborníkov? Tí upozorňujú, že pri problémoch s plodnosťou môže hrať významnú úlohu dostatok zinku a selénu. Okrem toho by si ich príjem mali strážiť aj nastávajúce mamičky. Prečo sú tieto prvky dôležité a ako fungujú? A najmä, ako si spoľahlivo ustrážiť ich dostatok?

Keď zasiahne stres

Výskumy hovoria jasne: v porovnaní s predkami sa plodnosť ľudstva znižuje, v budúcnosti bude neplodných párov oveľa viac. Tieto problémy sa pritom týkajú približne rovnakého zastúpenia oboch pohlaví. Príčin môže byť viacero, čo diagnostiku a následnú liečbu značne sťažuje. Páry, ktoré sa dlhodobo snažia o splodenie potomka, sú z početných neúspechov frustrované a v strese. Je paradoxné, že pozitívny vplyv na plodnosť oboch z dvojice môže mať zinok a selén, ktoré však vplyvom takejto psychickej nepohody v organizme výrazne klesajú. Ak patríte k tým, ktorí riešia podobné problémy, nezabúdajte, že aj psychická stránka je súčasťou celkového zdravia a s tou fyzickou na seba navzájom vplývajú.

Zinok a selén nielen na plodnosť

Akokoľvek prehnane to môže znieť, tieto dva minerály majú v mnohom zásadný vplyv. Zinok, po železe druhý najčastejší prvok v tele, je súčasťou viac ako 300 enzýmov súvisiacich s trávením a využitím tukov, bielkovín a sacharidov. Aj preto je úzko spojený s produkciou energie. Podporuje aj imunitný systém a pomáha pri hojení rán a potláčaní infekcií a zápalov.

U žien je navyše dôležitý z viacerých dôvodov:

·         stará sa rovnováhu estrogénu a progesterónu, bez čoho by ženský reprodukčný systém nemohol správne fungovať,

·         zabezpečuje tvorbu zrelých vajíčok schopných oplodnenia,

·         udržiava dostatočný objem tzv. folikulárnej tekutiny, v ktorej je uložené vajíčko (ak je jej nedostatok, vajíčko sa nemôže dostať z vajcovodu do maternice),

·         v tehotenstve je nevyhnutný pre správny vývoj plodu, znižuje riziko spontánneho potratu.

Zinok je súčasťou syntézy DNA a vytvárania nových tkanív, takže je nenahraditeľný aj pre správny rast a rozvoj detí.

Mužské spermie obsahujú vysokú koncentráciu zinku, preto aj mierny a dočasný nedostatok môže vyvolať sexuálne poruchy a poruchy pohlavných orgánov:

·         nízku hladinu testosterónu a následne znížené libido,

·         nezrelé spermie neschopné prekonať náročnú cestu k vajíčku,

·         poškodenie chromozómov v spermiách, čo môže skončiť až spontánnym potratom.

Z hľadiska reprodukčného zdravia má selén väčší prínos pre mužov. Pozitívne ovplyvňuje pohyblivosť a kvalitu spermií, no prospieva aj k udržaniu zdravej a funkčnej prostaty. Ako výrazný antioxidant chrániaci bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi, spomaľuje predčasné starnutie, tiež neutralizuje ťažké kovy a toxín  (napr. olovo a ortuť).     

tehotenstvo-a-ne-dostatok-zinku_1631172868.jpg

TIP: Denné dávky radšej neprekračujte

Predávkovanie zinkom a selénom môže vyvolať nevoľnosť a zvracanie, nedostatok medi, vypadávanie vlasov a zhoršenie kvality pleti a nechtov. Prirodzene sa vyskytujú v  strave bohatej na obilniny, rybách a morských plodoch, orechoch, strukovinách, kuracom mäse a niektorých druhoch zeleniny. Ustrážiť si ich dostatočný a optimálny príjem formou stravy nemusí byť vždy jednoduché. Navyše, zinok je vhodné dopĺňať aj vitamínom C, čo vie situáciu značne skomplikovať. Výživový doplnok Zinkosel ponúka pohodlné a spoľahlivé riešenie. Obsahuje totiž nielen zinok a selén, ale aj vitamín C a E. Je bezpečný a vhodný na dlhodobé užívanie, pretože obsiahnuté množstvá neprekračujú odporúčané denné dávky. Je to práve z toho dôvodu, že určitú časť telu dodáme počas dňa práve v strave. Odporúča sa aj pre tehotné ženy. Viac na www.zinkosel.sk

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Tehotenská cukrovka - jej príznaky, liečba a prevencia
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkom?
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička