Tipy: Ako sa správne opaľovať od začiatku!
29. 6. 2017 | Gabriela

Tipy: Ako sa správne opaľovať od začiatku!

Väčšina žien túži v lete po opálenej pokožke. V snahe dosiahnuť čo najrýchlejšie opálenie však často ľahko preženú optimálne strávený čas na slnku. Výsledkom môže byť a často i je poškodenie kože, jej predčasné starnutie či dokonca rakovina kože.

Aké je správne opaľovanie sa s následne dlhotrvajúcim opálením? Ihneď sa dozviete. Existuje množstvo jednoduchých tipov na zdravé opaľovanie. Minimálne každý z vás o niektorých z nich počul. Nezaškodí však pripomenúť si ich.

Opaľujte sa postupne a pomaly

Základné opálenie sa buduje pomaly a postupne. Začnite tak cca 10-15 minútovým opaľovaním. Vždy sa však na začiatku nezabudnite natrieť opaľovacím krémom s minimálnym ochranným faktorom SPF 30. Po niekoľkých dňoch zvýšte čas strávený na slnku na 15-20 minút. Neskôr, približne po týždni predĺžte čas na 30 minút. Neexistuje žiadny dôvod vystavovať sa slnku dlhšie či bez opaľovacieho krému. Dôležité je i myslieť na to, že každé telo produkuje melanín (pigment zodpovedný za vzhľad opálenej pokožky) len obmedzený čas. Zvyčajne tak 2-3 hodiny. Dlhšie vystavovanie tela slnečným lúčom je bezúčelné a skôr škodlivé.

Aplikujte správny opaľovací krém.

Nespoliehajte sa len na SPF faktor. Všímajte si na fľaškách od opaľovacích krémov výrazy ako široké spektrum alebo UVA logo spojené so slovom „high“. Opaľovacie krémy s faktorom SPF 30 filtruje 97% UVB slnečných lúčov, zatiaľ čo SPF 50 len o 1% percento viac. Môže tak ľahko získať falošný pocit bezpečia pred nebezpečným spálením, navyše tieto krémy zanechávajú silný biely film. Preto postačí i faktor SPF 30. Samozrejme u detí uprednostnite SPF 50.

Dodržujte vhodný čas na opaľovanie

Vystavenie sa slnku pred desiatou hodinou a po šestnástej hodine nie je tak poškodzujúce pre pokožku. Vždy majte na mysli pomalé a postupné získanie opálenia a vitamínu D.

Olúpanie sa a vyživovanie pokožky

Ak sa už náhodou šúpete. Jemne olúpte vrstvu starej pokožky peelingom, urobíte tak priestor pre vytvorenie zdravého opálenia. A následne pokožku veľmi dôsledne hydratujte. Aplikujte telové mlieko, krémy po opaľované každé ráno a večer pre zachovanie vyživenej pokožky.

Chráňte si i svoje pery

Suché a popraskané pery nie sú prinajmenšom veľmi príťažlivé, navyše sú bolestivé. Používajte preto pravidelne balzam na pery, najlepšie s ochranným faktorom.

Nezabúdajte i na vlasy

Ak je vaša pokožka citlivá na slnko, to isté potom platí i pre pokožku hlavy a vaše vlasy. Nezabudnite používať nejakú pokrývku hlavy. Môže to byť i pekný štýlový klobúk zakúpený na dovolenke. Používajte tiež kondicionér a stylingové produkty na vlasy s UV ochranným faktorom, vyhnete sa tak nechcenému vysušeniu a poškodeniu vlasov.

Piesok a voda

Piesok a voda zvyšujú účinok slnečných lúčov, čo je veľmi nežiaduce pre pokožku tela. Dokonca, aj keď ležíte pod slnečníkom. Snažte sa preto spočiatku vystavovať sa slnku čo najmenej a postupne svoj čas predlžujte.

pexels-photo-257832_1498715747.jpg

Využívajte tieň

Urobte si prestávku od slnenia. Vyhľadajte tieň. Zredukujete tak UV intenzitu žiarenia, nespálite sa a vaše opálenie bude zdravšie a dlhšie trvajúce.

Vyhýbajte sa soláriám

Ak náhodou uvažujete, že pred dovolenkou zájdete do solária pre získanie základu na opaľovanie. Rozmyslite si to. Snažte sa vyhýbať soláriám. Neprepadajte mýtu, ktoré salóny ponúkajú. Určite vám opaľovanie v soláriu nezabezpečí zdravý opálenie. Predstavujú totiž pre vašu pokožku zdroj prevažne veľkého množstva UVA žiarenia a takmer žiadne UVB žiarenie (stimulujúce vitamín D). Okrem iného môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože až o 75%.

Ešte dôležité odporúčanie na záver. Pred letnou sezónou či po nej je vhodné nechať si skontrolovať u dermatológa stav vašich znamienok. Priebežne si ich môžete sledovať i vy, či napr. nezmenili tvar alebo sa u nich neobjavilo niečo nezvyčajné.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Ako vrátiť spálenú pokožku späť do formy? Netradiční pomocníci útočia!
Prvá pomoc pri spálenej pokožke
Zázrak menom kokosový olej
Letné osviežujúce nealkoholické nápoje vyrobené doma
Nie je more ako more, vyberte si pre vašu dovolenku to ideálne
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?
Jednoduché triky pre krásne vlasy
Krásna pleť v lete i bez make-upu