Prvé dni a týždne po narodení dieťaťa sú často plné emócií. Pocity vzrušenia a radosti sa často miešajú s pocitmi úzkosti a únavy. Vaše vnímanie toho, kto ste, sa počas tehotenstva a po príchode bábätka zmení. Zrazu tu bude malý človiečik celkom závislý od vás. Váš život sa otočí hore nohami a bude ťažké uchmatnúť si pár minút pre seba.
Starostlivosť o novorodenca vám zaberie takmer všetok čas. Máte pochybnosti? Je to v poriadku. Je prirodzené mať obavy z toho, či všetko, čo robíte, robíte správne. Aj preto sme pre vás pripravili tohto praktického sprievodcu starostlivosťou o bábätko. Verte či nie, o pár dní bude z vás profi-mama a profi-ocko.
Je to vaše prvé dieťa? Zdá sa vám drobné a krehké? Raz ho predsa musíte vziať na ruky. Bábätko potrebuje nakŕmiť, prebaliť, pomojkať. Stačí pár dní, aby ste si osvojili taktiky správneho zaobchádzania s novorodencom. Čo teda robiť a čo nie?
Vždy:
● Predtým, ako sa dieťatka dotknete, vždy si umyte ruky alebo použite dezinfekciu na ruky. Novorodenci majú slabý imunitný systém, preto sú vystavení riziku infekcií viac ako ktokoľvek iný. Dbajte na to, aby každý, kto prichádza do styku s vaším bábätkom, mal čisté ruky.
● Vždy, keď bábätko vezmete na ruky, podporte mu hlavičku a krk. Hlavičku mu podopierajte aj vtedy, keď ho pokladáte do postieľky.
● Keď používate nosič, kočík alebo autosedačku, dieťa vždy bezpečne pripútajte. Obmedzte akúkoľvek aktivitu, ktorá by mohla byť príliš hrubá alebo by mohla dieťatkom otriasať.
● Pri prebaľovaní položte novorodenca na pevný a stabilný povrch. Výborné sú prebaľovacie komody alebo prebaľovacie pulty.
● Naučte sa zavinúť svoje dieťa. Je to skvelý spôsob, ako ho udržať v bezpečí a chránené. Bábätko si pamätá, ako mu bolo vo vašom brušku, zavinutie do perinky mu tento pocit pripomenie.
Nikdy:
● Netraste bábätkom, či už pri hre alebo z vyčerpania.
● Ak potrebujete novorodenca zobudiť, nerobte to trasením. Namiesto toho pošteklite dieťatko na nôžkach alebo mu jemne fúknite na líčko.
● Vyhnite sa drsným hrám s novorodencom, ako je kývanie na kolenách alebo vyhadzovanie do vzduchu
To povestné silné puto medzi matkou a dieťaťom sa nadviaže už počas tehotenstva. Ste to vy, koho bábätko vníma, počuje rozprávať, dýchať, cíti, kedy ste v pohode a kedy zas nie. Po narodení sa môže zdať, že sa toto puto pretrhlo, nie je to však pravda. Novorodenec ostáva aj naďalej závislý od vás. Preto je dôležité, aby ste prvé hodiny a dni po narodení boli s bábätkom, venovali sa mu, a tak utužili vzťah medzi vami.
Fyzická blízkosť a kontakt pomôžu vytvoriť emocionálne spojenie a pozitívne ovplyvňujú vývoj bábätka. Prikladajte si dieťa na svoju hruď, kedykoľvek je to možné. Nájdite si pohodlné miesto v slabo osvetlenej miestnosti. Hladkajte ho a prihovárajte sa mu. To pomáha upokojiť dieťa a regulovať jeho srdcový tep. Funguje to, keď to robí tak mama, ako aj otec.
Môžete sedieť potichu, prihovárať sa bábätku, spievať alebo čítať nahlas. Je mnoho spôsobov, ako tráviť čas s novorodencom. Vaše dieťa môže počas tejto doby spať, vedzte však, že vás vníma, vie, že ste pri ňom a preto sa cíti v bezpečí.
Nepoužívajte silné parfumy a pleťové vody. Vyhýbajte sa priestorom, kde sa vo vzduchu vznáša cigaretový dym.
Väčšina prvorodičiek má v úmysle dojčiť, no v skutočnosti nevedia, ako to bude vyzerať alebo ako sa bude pri tom cítiť. Je potrebné pripraviť sa na to, že väčšinu dňa a noci strávite kŕmením dieťaťa. Je normálne, že novorodenci sa kŕmia každé 1-3 hodiny, celkovo až 10-12 kŕmení (alebo viac) každých 24 hodín. Je to fyzicky veľmi náročné. Budete často a dlho sedieť a držať v rukách malý uzlíček.
Preto si vytvorte priestor na dojčenie. Nájdite najpohodlnejšie kreslo vo svojom dome, pridajte pár vankúšov a vedľa kresla postavte malý stolík. Prineste si košík, do ktorého vložíte všetko, čo môžete potrebovať - fľašu s vodou, občerstvenie, diaľkové ovládanie, nabíjačku na telefón, krém na bradavky, dezinfekčné obrúsky a pod.
Ak bývate v rodinnom dome, je dobré vytvoriť si viac takýchto miest na dojčenie, najlepšie jedno na každom poschodí, aby ste sa mohli cítiť pohodlne, nech ste kdekoľvek.
Zjednodušte si dojčenie a zadovážte si dojčiacu podprsenku. Nielenže sa vy aj vaše bábätko oveľa jednoduchšie dostanete k vášmu prsníku, kvalitná dojčiaca podprsenka poskytuje tiež správnu podporu pre vaše prsia naliate mliekom.
Či už novorodenca dojčíte alebo ho kŕmite fľašou, možno vás zaujíma, ako často by ste to mali robiť. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby boli deti kŕmené vždy, keď dajú najavo svoju nespokojnosť pre hlad. Bábätko môže plakať, vkladať si pršteky do úst alebo vydávať typické zvuky pripomínajúce satie. Novorodenec by mal byť kŕmený každé 2-3 hodiny.
Ako viete, či prijíma dostatok jedla? Bábätko sa zdá spokojné, vymeníte aspoň 6 mokrých plienok denne a niekoľko plienok po kakaní, spinká nerušene niekoľko hodín, pravidelne priberá.
Ďalším dobrým spôsobom, ako zistiť, či dojčené dieťa dostáva dostatok mlieka, je všimnúť si, či sú vaše prsia pred kŕmením plné a po kŕmení voľné a prázdne. Ak kŕmite umelým mliekom, viete to odpozorovať podľa mierky na fľaške. Ak máte pochybnosti týkajúce sa rastu a priberania vášho bábätka, alebo ste si nie istí taktikou kŕmenia, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom alebo pôrodnou sestrou.
Bábätká počas kŕmenia často prehĺtajú vzduch, čo môže viesť k nepohode. Aby ste tomu zabránili, nechajte drobca odgrgnúť si. Po kŕmení ho držte vo zvislej polohe aspoň 10 minút, aby malo mliečko čas na presun do tráviaceho systému.
Kúpanie je ďalší spôsob, ako stráviť čas s bábätkom. Mamičky ten čas milujú, preto veľmi rýchlo sklznú do zvyku kúpať dieťatko každý večer. To však nie je potrebné. Pokožka bábätka je veľmi citlivá, časté kúpanie ju môže vysušovať. Tiež je potrebné dať pozor, najmä v prvých dňoch po narodení, aby sa voda nedostala do oblasti pupka. Preto sa odporúča prvých 5 - 10 dní, kým sa pupček nezahojí, používať iba špongiu a utierky.
Dieťa stačí kúpať dva až trikrát týždenne. Ostatné dni stačí udržiavať čisté kritické oblasti, ako sú tvár, krk, ruky, pohlavné orgány a zadoček.
Pred kúpaním si pripravte všetko potrebné, ako sú uterák, mydlo, krémy, čistá plienka a pod. Naplňte vaňu alebo detskú vaničku teplou vodou do výšky približne 10 cm. Bábätko položte do vaničky tak, že ho naďalej podopierate v oblasti krku.
Používajte jemné mydlo a dbajte, aby sa mu nedostalo do očí. Umývajte svoje dieťa rukou alebo špongiou. Kúpanie by nemalo byť dlhšie ako 5 minút. Opláchnite bábätko pohármi teplej vody. Zdvihnite ho z vaničky a preneste na podložku. Buďte opatrní, deti sú šmykľavé, keď sú mokré.
Zabaľte bábätko do uteráka, najlepšie s kapucňou, a osušte ho. Ak je potrebné, oblasť genitálií natrite hojivým krémom. Založte mu plienku a oblečte ho. Na záver, bozk na čielko alebo líčko, aby si novorodenec zapamätal, že kúpanie vedie k sladkej odmene.
Pri prvom kúpaní bábätka sa môžete cítiť trochu vystrašene alebo neisto. Zapojiť do tohto procesu svojho partnera alebo iného člena rodiny. Takto môže jedna osoba držať dieťa vo vode, zatiaľ čo vy budete bábätko umývať.
Bábätka plačú, to je fakt. Existuje však zopár šikovných trikov, ktoré vám pomôžu novorodenca upokojiť:
Dojčenská masáž môže pomôcť deťom, najmä tým, ktoré sa narodili skôr alebo majú zdravotné problémy. Niektoré typy masáží môžu zlepšiť vaše spojenie s novorodencom a pomôcť deťom správne rásť a rozvíjať sa. Požiadajte svojho lekára o odporúčania. Buďte však opatrní a dieťatko masírujte jemne.
Bábätká zvyčajne milujú zvuky okolo seba, ako napríklad rozprávanie, bľabotanie, spievanie a pod. Vaše dieťa si pravdepodobne bude užívať počúvanie jemnej hudby. Detské hrkálky a hudobné mobily, ktoré sa vešajú na detskú postieľku, sú ďalšie dobré spôsoby, ako stimulovať sluch vášho dieťaťa.
Niektoré deti však môžu byť citlivé na dotyk, svetlo alebo zvuk. Môžu sa ľahko zľaknúť a plakať, spať menej, alebo, dokonca, odvracať tvár, keď niekto na nich hovorí alebo im spieva. Ak je to tak aj v prípade vášho bábätka, udržujte nízku až strednú úroveň zvukov a svetla.
Ďalšou upokojujúcou technikou je zavinovanie, ktoré u niektorých bábätiek funguje dobre počas prvých týždňov života. Keď bábätko správne zaviniete, jeho rúčky sú blízko pri tele, na druhej strane dokáže trochu pohybovať nožičkami. Takáto poloha mu dáva pocit bezpečia a pohodlia. Zavinovanie tiež môže znížiť Morov reflex, keď dieťa trhnutím reaguje na úľak, čo ho vo väčšine prípadov aj zobudí.
Fyzické a emocionálne zmeny po narodení bábätka môžu ovplyvniť sexuálnu túžbu oboch partnerov. Niektorým ľuďom narodenie dieťaťa prináša novú vlnu do ich sexuálneho vzťahu. Iní na sexuálne aktivity prvých pár mesiacov ani nemyslia.
So sexuálnou aktivitou sa odporúča začať po skončení šestonedelia, ak sa na to cítite pripravení. Uistite sa, že ste fyzicky v pohode a emocionálne vyrovnaní.
Buďte k sebe jemní a trpezliví a hovorte o svojich pocitoch. Prejavujte si vzájomnú náklonnosť, tá môže byť vyjadrená mnohými spôsobmi. Intímnosti môžu byť vo forme maznania, objímania, bozkávania a prejavovania nežnosti jeden k druhému.
Späť do života sa dostáva ťažšie, ak je bábätko spolu s vami v jednej izbe. Pravdepodobne sa to zlepší, keď ho neskôr premiestnite do jeho vlastnej izbičky.
Tip: Viete, ako vytvoriť detskú izbu pre bábätko?
Stať sa rodičom je vzrušujúce, no môže to byť aj vyčerpávajúce a znepokojujúce. Nebojte sa požiadať o pomoc svojho partnera alebo iného člena rodiny či priateľov.
Aj keď je dôležité, aby ste sa o svoje dieťa starali, neznamená to, že by ste mali zanedbávať starostlivosť o seba. Dbajte na pravidelné kúpanie, zdravú výživu a čo najviac spánku. Nevzdávajte sa svojho koníčka. Ak si doprajete len pár hodín týždenne pre seba, budete pre svoj uzlíček lásky väčšou podporou a istotou. Keď z vás bábätko cíti pohodu, spokojné je aj ono samo.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe
Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo
Chcete schudnúť? Pridajte tieto príjemné veci!
Mama, nebo a ja: kniha nielen pre všetky deti sveta
Pijete rastlinné mlieka? Ktoré sú k prírode najšetrnejšie?
Detské oblečenie? Nočná mora každej mamičky! Poznáte to?
Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť
S.O.S. pre mamičky – čo vám o dojčení možno nepovedali...
Jesenné tipy na posilnenie imunity