Ruku na srdce, milé dámy! Kto sa stará o vaše auto? Väčšinou to je partner alebo certifikovaný servis. Je prirodzené, že páni majú k štvorkolesovým mašinkám s koňmi pod kapotou bližšie. Základnú údržbu a starostlivosť o auto by ste však zvládli aj vy samé.
Možno by ste sa do údržby auta pustili samé, no chýba vám sebadôvera? Všetko je to o skúsenostiach a praxi. Stačí zopár opakovaní a základné princípy starostlivosti o auto budete mať v malíčku. Ponúkame zopár tipov, ako na základnú údržbu auta, ktorú by mohla zvládnuť každá žena.
Má štyri kolesá, je červenej farby, poznáte značku vozidla aj ŠPZ-tku. Super, dokážete svoje auto nájsť na parkovisku. To však nie je všetko, čo by ste o svojom aute mali vedieť.
Množstvo informácií dokážete vyhľadať na internete, jednoduchšie je však siahnuť po manuáli k vášmu autu. Asi to nie je váš preferovaný žáner čítania, takáto príručka vám však predstaví vozidlo z každej strany.
Ponúkne tiež tipy na starostlivosť o vozidlo a vysvetlí výstražné kontrolky a symboly na prístrojovej doske. Obsahuje tiež rady týkajúce sa plánovanej údržby a bezpečnosti detskej sedačky. Ak nemáte fyzickú kópiu manuálu k autu, môžete si ju stiahnuť v digitálnej podobe na stránkach výrobcu alebo predajcu.
Keď máte základnú predstavu o tom, ako vaše auto funguje, a zvyknete si na zvuky, ktoré vydáva počas jazdy v perfektnom prevádzkovom stave, všimnete si, keď začne vykazovať známky zvláštneho správania.
Havarijné poistenie auta nezabráni poruche vášho auta, ani nezabezpečí, že sa vám nikdy nestane nehoda, no v oboch týchto prípadoch vám môže poskytnúť finančnú istotu. Ak bude vaše vozidlo poškodené v dôsledku krytej poistnej udalosti, poisťovňa vám pomôže zaplatiť opravu škody alebo výmenu auta v závislosti od úrovne krytia a výšky škody.
Štandardné poistenie auta však vo všeobecnosti pokrýva náklady na opravy iba vtedy, ak vznikli ako dôsledok nehody. Niektorí poisťovatelia však ponúkajú špeciálne poistné produkty alebo pripoistenia, ktoré kryjú náklady na pozáručné opravy. V niektorých prípadoch až do výšky 100 %.
Poistenie mechanických a elektrických porúch motorových vozidiel (poistenie MBI) sa vzťahuje na náhlu a nepredvídanú mechanickú alebo elektrickú poruchu vozidla, ktorá je spôsobená zlyhaním súčiastky. Vozidlo sa stáva nefunkčným a pre obnovenie jeho funkčnosti je nevyhnutné túto súčiastku opraviť alebo vymeniť. Vo všeobecnosti poisteni pokrýva opravy základných autodielov, ako sú brzdy, hnacie ústrojenstvo, motor, výfuk, riadenie a prevodovka a pod.
Viete, ako dlho môžete jazdiť, kým vyskočí kontrolka ohlasujúca nízku hladinu paliva? Aj to je jeden zo spôsobov, ako včas zabočiť na pumpu. Bezpečnejšie však je, ak sa naučíte tankovať vždy, keď ukazovateľ hladiny padne na štvrť nádrže. Menej paliva môže spôsobiť problémy najmä v zime, preto je dobré naučiť sa to sledovať po celý rok.
Okrem hladiny paliva v nádrži je dôležitý údaj aj jeho priemerná spotreba na 100 kilometrov. Tá by mala byť uvedená aj v príručke k autu. Podrobnejšie informácie nájdete na stránkach výrobcu, alebo sledujte rôzne fóra.
Ak sa vám zdá, že vaša spotreba je nadpriemerná, tu je niekoľko odporúčaní, ako ju znížiť:
● dodržiavajte rýchlostné limity
● zabezpečte správne nahustenie pneumatík
● odstráňte nadbytočný náklad zo zadného sedadla alebo kufra.
Každý vie, aká dôležitá je výmena oleja, no veľa ľudí to stále odkladá. Na rozdiel od niektorých opráv, ako je napríklad defekt alebo zlé brzdy, ktoré si vyžadujú okamžitú opravu, na výmenu oleja si nie a nie nájsť čas.
Tento krok znesie nejaký odklad, auto môže pokračovať v jazde. Nakoniec vás to však dobehne a vaše vozidlo prestane fungovať. Poškodenie bude vtedy oveľa vážnejšie a pravdepodobne budete potrebovať nový motor.
Najprv sa uistite, že ste vozidlo zaparkovali na rovnej ploche. Potom počkajte aspoň 10 minút, aby olej stiekol späť do vane. Pod kapotou nájdite mierku oleja a vytiahnite ju. Utrite ju čistou handrou a potom ju vložte späť. Vytiahnite ju druhýkrát a uvidíte, ako vysoko siaha olej. Mal by byť medzi dvoma ryskami, ktoré sa nachádzajú na konci odmerky.
Ak je hladina oleja na vrchnej ryske, alebo tesne pred ňou, je to ideálny stav. V poriadku je, ak sa hladina drží v rozmedzí týchto dvoch rysiek. Ak je však veľmi blízko k dolnej ryske alebo pod ňou, olej je potrebné okamžite doliať.
Pridajte trochu oleja, ktorý vaše auto používa, do priestoru pre motorový olej. Po doplnení znova skontrolujte hladinu oleja pomocou mierky.
Dôležitá je aj výmena oleja. Farba oleja vám môže pomôcť zistiť, kedy je čas olej vymeniť, ale najlepším spôsobom je dodržiavať odporúčaný počet najazdených kilometrov. Takmer každý výrobca motorového oleja uvádza odporúčaný interval výmeny na úrovni 10 000, maximálne 15 000 km, alebo raz za rok, podľa toho, čo nastane skôr.
Okrem motorového oleja by ste si mali zaužívať kontrolu ďalších kvapalín v aute. Napríklad kvapalina do ostrekovačov, brzdový olej, kvapalina posilňovača riadenia, prevodová a chladiaca kvapalina. Ak je kvapaliny málo, stačí ju doplniť.
Jednoduchá práca, ktorú zvládnete aj sami. Ak si nie ste istí, postupujte podľa pokynov v príručke k autu alebo môžete požiadať priateľa, aby vás naučil, ako na to.
Vzduchový filter je dôležitý hneď z dvoch dôvodov. Vzduchový filter zabraňuje prenikaniu pachov motora do interiéru auta, čo môže spôsobiť bolesti hlavy a znepríjemniť jazdu. Pravidelná výmena vzduchového filtra tomu predchádza. Zároveň tak ľahko zistíte, či váš motor nevydáva nepríjemný zápach, ktorý môže naznačovať problém.
Vzduchové filtre motora tiež zabraňujú vniknutiu nečistôt a iných častíc do motora, takže môže bežať hladko a efektívne. Odporúčame skontrolovať ho aspoň raz ročne a podľa potreby vymeniť.
Ak sa rozsvieti niektorá z výstražných kontroliek na palubnej doske, zbystrite pozornosť. Všimli ste si, že kontrolky sú farebne odlíšené?
Náš tip: Viete, čo môže signalizovať rozsvietená kontrolka motora?
Môžete sa stretnúť so 4 farbami:
● zelené a modré sú oznamovacie, určené pre funkcie, ako sú predné svetlá alebo tempomat, neindikujú problém;
● žltá znamená, že v aute je nejaký problém, ktorý by ste mali čoskoro skontrolovať;
● červená kontrolka znamená, že sa s vaším autom deje niečo, čo spôsobuje škodu a že je (zvyčajne) nebezpečné riadiť vaše auto.
Ak sa rozsvieti niektorá kontrolka, zistite, čo znamená, a problém vyriešte čo najskôr.
Raz týždenne zapnite svetlá na aute, aby ste sa uistili, že žiadne nie sú vypálené. Prejdite sa okolo svojho vozidla a nezabudnite na svetlá vzadu. Brzdové svetlá, hmlové svetlá, cúvacie svetlá aj smerovky sú podstatné pre bezpečnú jazdu. Ak zbadáte vypálenú žiarovku, vymeňte ju.
Problémy môžu spôsobiť aj zaoxidované svetlomety. Jednoduchý recept na ich vyčistenie je pasta z octu a jedlej sódy. Prípadne sa obráťte na niektorý z detailingových štúdií, ktoré vám za poplatok svetlomety vyčistia.
Pneumatiky ovplyvňujú výkon vášho auta, preto sa uistite, že vaše pneumatiky sú v dobrom stave. Chytiť defekt môže byť stresujúce, ak sa však naučíte, ako vymeniť pneumatiku, môže vám to ušetriť veľa času.
Požiadajte niekoho, aby vám ukázal, ako správne vymeniť pneumatiku. Uistite sa, že máte všetko vybavenie, ktoré potrebujete na výmenu, ak sa dostanete do problémov.
Tu je stručný návod v niekoľkých bodoch:
Je tiež dôležité, aby ste sa uistili, že vaše pneumatiky sú nahustené na správny tlak. Správny tlak v pneumatikách nájdete v manuáli k vozidlu, na stĺpiku pri dverách vodiča alebo na dvierkach palivovej nádrže. Kúpte si merač tlaku v pneumatikách a udržiavajte pneumatiky správne natlakované.
Čisté stierače dokážu udržiavať vaše čelné sklo priehľadné a bez šmúh. Preto údržba stieračov by mala byť vo vašom checkliste správneho umývania vozidla. Poznáte postup, ako správne umývať auto?
Stierače dokážete udržať čisté aj pri bežnej kontrole auta. Stačí mať poruke papierové utierky alebo handričku z mikrovlákna.
Lišty stieračov vymeňte vždy, keď zbadáte ich opotrebovanie. Opotrebované lišty budú zaostávať v čistení skla, navyše sklo môžu poškriabať. Kontrolujte lišty stieračov každých šesť mesiacov a vymeňte ich raz za rok, pretože ich stav sa časom zhoršuje vplyvom cestných nečistôt, chemikálií a vystavenia poveternostným vplyvom.
Porucha batérie je jednou z hlavných príčin nefunkčnosti auta. Batérie zvyčajne vydržia približne päť rokov. Ich životnosť však ovplyvňujú aj extrémne teploty, či naopak extrémne mrazy.
Batéria môže zlyhať aj vtedy, ak zvyčajne jazdíte na krátke vzdialenosti v malom meste, ponecháte zapnuté svetlá alebo rádio, prípadne ak je priveľa spotrebičov v aute v tzv. stand-by režime. Rovnako ako krátke jazdy batérii neprospieva ani časté štartovanie auta.
Ak viete, že vaše vozidlo bude dlho odstavené, napríklad kvôli poruche alebo dovolenke, batériu vyberte, dobite a uskladnite. Niekedy za znehodnotenie batérie môže poškodený alternátor, teda súčiastka, ktorá vyrába elektrickú energiu a ktorej úlohou je aj dobíjanie autobatérie.
Možno to nebudete musieť nikdy robiť, je však prospešné to vedieť. Táto zručnosť vás môže zachrániť v prípade núdze. Budete potrebovať pár štartovacích káblov, ktorý by ste mali mať v núdzovej súprave a ďalšie auto s funkčnou batériou. Potom pokračujte podľa tohto návodu:
Počúvajte svoje brzdy počas jazdy. Ak spozorujete akýkoľvek nezvyčajný zvuk vychádzajúci z bŕzd alebo chvenie či vibrácie v pedáli, dohodnite si stretnutie s mechanikom.
Medzi najčastejšie signály patrí napríklad pískanie bŕzd, chvenie volantu, únik brzdovej kvapaliny, vibrovanie pri brzdení, ťahanie do strany pri brzdení, slabšia účinnosť bŕzd.
Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako funguje brzdový systém automobilu?
Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či s vaším autom nie je niečo v poriadku, je všímať si parkovisko, resp. miesto, kde ste parkovali cez noc alebo počas práce či nákupu. Skontrolujte, či pod autom nie sú nejaké kaluže a mastné fľaky. Ak z vášho auta kvapká olej, nemrznúca zmes alebo dokonca voda, dajte si ho čo najskôr skontrolovať v autoservise.
Uistite sa, že máte pri sebe kartičku poistenca, aby ste si v prípade núdze mohli zavolať asistenčnú službu. Nespoliehajte sa na to, že v mieste, kde vás auto nechá stáť, ľahko zoženiete odťahovku. Ak by sa vám aj podarilo zohnať službu, ktorá je v tom čase dostupná, takáto pomoc sa môže citeľne predražiť.
Mali by ste tiež poslať správu blízkemu priateľovi alebo členovi rodiny, aby ste im dali vedieť, kde presne sa nachádzate.
S nepredvídateľnými situáciami na ceste súvisí aj kontrola povinnej výbavy. Povinnú výbavu by sta mali mať v malíčku, no nezaškodí si jej obsah zopakovať. Súčasťou povinnej výbavy každého vozidla by mali byť:
● autolekárnička;
● výstražný trojuholník;
● bezpečnostný reflexný odev (reflexná vesta alebo bunda, overal či nohavice);
● súprava na opravu pneumatík alebo rezervné koleso.
Okrem povinnej výbavy odporúčame si do auta pre prípad núdze zabezpečiť aj:
● hasiaci prístroj (v niektorých krajinách EÚ povinný);
● náhradné žiarovky a poistky;
● reflexnú vestu pre všetkých cestujúcich;
● štartovacie káble;
● ťažné lano;
● kanister s pohotovostnou naftou alebo benzínom;
● náhradné balenie motorového oleja;
● snehové reťaze v zimnom období;
● zásobu pitnej vody v letnom období;
● zmetáčik a škrabku na ľad a sneh;
● lieky, ktoré trvalo užívate;
● alkohol tester;
● silnejšie svietidlo a nôž na prípadné prerezanie pásov;
● formulár o zázname o dopravnej nehode.
Ďalšie príslušenstvo je už na vašom výbere. Napríklad, ak často cestujete s deťmi v lete na dlhé vzdialenosti, tienidlá na zadné okná vám urobia úžasnú službu. Praktické sú aj rôzne organizéry, ktoré môžete zavesiť na zadnú stranu predných sedadiel a pod. Pre vyššiu bezpečnosť a pohodlie používajte v aute také držiak na mobil.
V určitom okamihu budete musieť doviezť svoje auto k mechanikovi. Najlepšie je vybrať si servis skôr, ako ho budete skutočne potrebovať. Pomôže vám to spoznať automechanikov, ich zvyky, schopnosti a skúsenosti, prístup k zákazníkom a pod. Opýtajte sa priateľov a rodiny. Pozrite si online recenzie a zistite, čo hovoria ostatní o svojich skúsenostiach s daným autoservisom.
Keď priveziete svoje auto do servisu, pýtajte sa a žiadajte, aby vám vysvetlili, v čom je problém, čo musia urobiť, aby auto opravili. Tiež sa dohodnite na cenovom odhade, ktorý vám poskytnú vopred.
Je tiež dôležité, aby vám zavolali, ak počas kontroly či opravy narazia na ďalšie problémy a poškodenia, ktoré by mohli znamenať dodatočné náklady nad rámec cenového odhadu.
Udržať vaše auto v prevádzkovom stave pomôže aj pravidelné čistenie. Najjednoduchší a najobľúbenejší spôsob je využiť umyváreň áut. Určite sa nejaká nachádza aj vo vašom okolí.
Tu je však potrebné rozlišovať, či ide o kontaktnú alebo bezkontaktnú autoumyváreň. Vysvetlíme:
● kontaktná je typ umývačky, do ktorej vojdete s autom, zvolíte si program umývania a všetko ostatné necháte na stroje. Môžete vidieť, ako vaše auto čistia rôzne kefy a pod. Tento typ autoumyvárne je najmenej citlivý k povrchu auta.
● bezkontaktná je autoumyváreň s tlakovými tryskami, kde si celý proces umývania riadite samy. Auto prichádza do styku jedine s čistiacimi penami a prostriedkami a vodou. Je to oveľa bezpečnejšie pre vaše auto.
Auto by ste mali čistiť pravidelne. Ak ste na cestách prakticky denne alebo za týždeň najazdíte viac než tisíc kilometrov, svoje vozidlo by ste mali kompletne umyť aspoň dvakrát za mesiac. Pri autách, ktoré sú používané menej často, je minimom starostlivosti umytie raz do mesiaca.
Pravidelné používanie automobilu sa časom prejaví aj na samotnom interiéri. O to viac, ak v aute vozíte deti alebo domácich miláčikov. Navyše, nahromadená špina, prach a rozliate tekutiny môžu časom znehodnotiť interiér auta – to sú dôvody, prečo by ste mali mať čistý interiér auta. Viete, ako na to?
Pri čistení interiéru by ste mali začať tým, že vyberiete rohože a vyčistíte ich. Vyhoďte z auta všetky odpadky. Skontrolujte aj priehradky, držiaky, úložné priestory na dverách, organizéry a pod.
Nasleduje detailné a zodpovedné vysávanie celého interiéru. Nezabudnite na rôzne záhyby, škáry a priehradky. So správnym príslušenstvom sa dostanete aj tam.
Poutierajte všetky pevné povrchy. Niekedy stačí na to handrička z mikrovlákna a mydlová voda, na odolnejšie škvrny použite špeciálne prípravky na kov, plast či gumu. Vyčistite držiaky nápojov, panely dverí a volant. Vyleštite vnútornú stranu skiel.
Ak sú na sedadlách škvrny, vyčistite ich. Dávajte pozor na to, z akého materiálu máte čalúnenie. Niečo iné vyžaduje látka, iné ekokoža či pravá koža.
Nakoniec sa zbavte zápachov. Okrem osviežovačov vzduchu výborne funguje aj sóda bikarbóna alebo aktívne uhlie. Môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja.
Kúpa a užívanie auta môže byť nákladné, preto je pochopiteľné, že sa budete snažiť o to, aby vám auto vydržalo čo najdlhšie. Auto vám slúži denne a počas prevádzky podlieha značnému opotrebovaniu.
Toto opotrebovanie môžete spomaliť dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel pre správnu obsluhu a údržbu auta:
Hneď po kúpe nového auta by ste sa mali riadiť odporúčaniami výrobcu na správny zábeh auta. Komponenty v aute sú nové, miernejšia a opatrnejšia jazda na začiatku pomôže dielom prispôsobiť sa a vydržia dlhšie.
Výrobcovia zvyčajne odporúčajú, aby ste počas prvých 1 000 km udržiavali otáčky motora pod 3 000 otáčkami za minútu (ot./min.) a rýchlosť pod 100 km/h. Pre istotu si však prečítajte používateľskú príručku.
Vyhnite sa náhlemu zrýchľovaniu a brzdeniu, pretože namáhajú komponenty motora a brzdy, čím sa rýchlejšie opotrebúvajú.
Teplo a UV lúče môžu poškodiť lak a interiér vášho auta, čo spôsobí, že časom stratia lesk a dokonca popraskajú. Vyhnite sa slnku a parkujte auto v tieni, kedykoľvek je to možné. Ak to nie je možné, používajte okenné clony na ochranu palubnej dosky a vnútorných povrchov.
Tým, že si vyhradíte dostatok času na naštartovanie auta, znížite namáhanie motora. Štartujte pomaly a doprajte autu zopár minút, aby sa motor zohrial.
Ak jazdíte na vozidle s automatickou prevodovkou, keď zrýchľujete, trochu uvoľnite plyn. Automatická prevodovka tak bude mať dosť času na to, aby preradila na vyšší prevodový stupeň. To spôsobuje menšie opotrebovanie vnútorných spojok.
Cestná soľ a cestné nečistoty, trus vtákov, hmyz, živica zo stromov a ďalšie znečistenie môžu viesť k nákladným opravám karosérie. Bez pravidelného čistenia sa môže čoskoro na exteriéri vášho auta objaviť hrdza. Korózia môže preniknúť do komponentov zospodku karosérie, ako sú napr. brzdové vedenia.
Inšpirujte sa: Viete, ako pripraviť auto na zimu?
Zmena polohy pneumatík je veľmi dôležitá a znižuje nerovnomerné opotrebovanie dezénu, čím predlžuje životnosť pneumatík. Otočte ich diagonálne – spredu sprava dozadu doľava a spredu zľava doprava dozadu. Tento vzor sa však môže meniť v závislosti od hnacieho ústrojenstva vozidla a typu pneumatiky.
Úlohou tohto sprievodcu je poskytnúť vám potrebné informácie, zvýšiť vašu sebadôveru v otázke údržby auta a zvládnuť základné úkony bez nutnosti navštíviť autoservis.
Či už je vaše vozidlo úplne nové alebo má za sebou už niekoľko tisíc kilometrov, ak si nájdete čas na precvičenie základných techník údržby a ich realizáciu, dokážete dlhú dobu udržať jeho funkčný stav aj perfektný vzhľad.
Ak si s niečím nebudete isté, nikdy nie je na hanbu požiadať o pomoc. Nech je bezpečnosť jazdy nad vašou hrdosťou. Vo svojom úsilí porozumieť svetu motorizmu však nepoľavujte. Zopár skúšok, zopár omylov, niekoľko návštev servisu, o chvíľu budete v tejto oblasti dostatočne zbehlé, aby ste plnohodnotne zastúpili svojich partnerov.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe
Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Elektrické autá môžu byť pohodlné aj cenovo dostupné
Praktické doplnky aj pre vaše auto. Čo by v ňom nemalo chýbať?
Na vaše PZP sa nemusíte spoliehať len pri dopravnej nehode
Trend: Virtuálna realita a čo by ste o nej mali vedieť + inšpiratívne ženy pôsobiace vo VR priemysle
Zmanažujte prepravu balíkov s Delivery Management System
Tipy: Na čo myslieť pri kúpe auta?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
Prezuté auto už máte? A čo ešte môžete pred zimou urobiť?