TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
20. 6. 2017 | Paťka

TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku

Okrem Banskej Štiavnice, ktorá je skvostom stredného Slovenska a leží kúsok od srdca celej Európy, vám dnes chceme predstaviť TOP 8 miest a atrakcií, ktoré môžete vidieť a navštíviť na strednom Slovensku. Myslím si, že Banskú Štiavnicu nemusíme nikomu predstavovať, pretože je to asi jedno z najromantickejších miest na Slovensku, kde bývala ženská postava z najznámejšej Bernolákovej básne – Marína. Prečítajte si teda trochu viac o ďalších zaujímavých miestach, ktoré môžete navštíviť. 

Zvolenský zámok – krásna gotická stavba, ktorá sa týči v centre mesta Zvolen pri brehu rieky Slatina. Zámok bol vybudovaný v 14. storočí pre uhorského kráľa Ľudovíta I. z rodu Anjuovcov, neskôr v 16. storočí bol prestavaný na protitureckú pevnosť. V 18. storočí prebehli posledné úpravy v barokovom slohu a v súčasnosti sa v ňom náchadzajú expozície Slovenského národného múzea.

Krajská hvezdáreň v Žiline – videli ste hviezdy? Že nie? Tak máte skvelú príležitosť ísť sa na ne pozrieť do hvezdárne v meste Žilina v pondelky až piatky od 7:30 do 14:30. Ak ste nadšenými hvezdármi, okrem krásneho zážitku si môžete zakúpiť časopis Kozmos alebo dvojmesačník Aktuality a zaujímavosti zo sveta astronómie.

Slovenský Betlehem – toto majestátne dielo od majstra Jozefa Pekaru nájdete v Rajeckej Lesnej. Dielo nezobrazuje len narodenie Ježiša Krista, ale i dejiny slovenského národa. Slovenský Betlehem je stálou súčasťou pútnického miesta. Nájdete ho v budove s názvom ,,Dom božieho milosrdenstva”, ktorého súčasťou sú aj spovednice a tie sa využívajú pri púti.

Habakuky – zoberte deti do rozprávkovej krajiny. Krajina Habakuky je zázračným miestom plným ľudovo-fantazijnej architektúry na námet rozprávok Pavla Dobšinského. V tejto krajine sa platí rozprávkovou menou – habakukom. Avšak dá sa ňou platiť len v hotovosti, pretože platobný terminál nemajú.

donovaly

Ochtinská aragonitová jaskyňa – jedna z najkrajších jaskýň Slovenska sa nachádza v Slovenskom Rudohorí západne od Rožňavy. V jaskyni je teplota 7, 2 – 7, 8 °C, takže aj v lete si prineste so sebou dlhé nohavice a hrubší sveter. Pre deti prineste aj zimné bundy, pretože prehliadka trvá približne 30 minút. 

Jánošikove diery nachádzajú sa v prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z Dolných, Horných a Nových dier. Pomedzi dierami preteká Dierový potok. V dierach máte možnosť vidieť viacero vodopádov, ktoré spolu vytvárajú vodopády Dierového potoka. Jaskynné útvary sú domovom rôznych rastlín a živočíchov.

Čertova bránanachádza sa v závere Gaderskej doliny a slovo čert v názve nepredstavuje vôbec nič hrôzostrašné, práve naopak. Akonáhle sa ocitnete v Čertovej bráne, nebudete stíhať vnímať toľko prírodnej krásy, koľko jej uvidíte. Skôr by bol lepší názov ,,Čertovsky krásna brána”.

Poľana – táto treťohorná sopka je od roku 1981 vyhlásená ako Chránená krajinná oblasť Poľana. Pre oblasť sú charakteristické najmä skalné útvar a lesy. V niektorých častiach môžete nájsť horské lúky, ktoré vám zabezpečia krásny výhľad. Poľana má okrem iného aj svojich vlastných 7 divov, medzi ktoré patrí: vodopád Bystrého oka, kráter sopky Poľany, skalný útvar Kalamárka, Bátovský balvan, Jánošíkovu skalu, podpolianske kríže a podpoliansky folklór, tradície a povesti. 

Ilustračné foto: Pixabay.com

Fotogaléria k článku

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Cestovanie po Slovensku po stopách režisérov
Čo zažiť cez leto okrem dovolenky pri mori? No predsa víkend na chate uprostred prírody
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
Amazonský prales ponúka jeden prírodný poklad za druhým. Poďme niektoré z nich spoločne objaviť II.
Potrebujete si oddýchnuť a hľadáte ideálne miesto? Zajednajte si pobyt v Jasnej