Tradičná a nefunkčná. To bola škola môjho detstva, ktorej už dávno odzvonilo
8. 2. 2019 | Zuzana

Tradičná a nefunkčná. To bola škola môjho detstva, ktorej už dávno odzvonilo

Bolo leto. Priateľova zubárka mala ordináciu v budove školy. Zatiaľ, čo on sedel v zubárskom kresle, ja som sa prechádzala po chodbách ústavu a obzerala farebné nástenky. Miestna aura mi bola veľmi blízka. Moje podvedomie začalo vyplavovať staré spomienky.

Všade bolo ticho. Prebiehalo vyučovanie. Jedna trieda mala otvorené dvere, aby im do vnútra prúdil čerstvý vzduch. Nazrela som dnu. Žiaci nehybne sedeli v laviciach a učiteľka niečo rozprávala. V tú chvíľu som sa cítila tak slobodná. Ja tam sedieť a počúvať nemusím, môžem sa normálne prechádzať po chodbe. Je krásny deň a ja môžem ísť hneď teraz na lavičku do parku úplne beztrestne.

Zasiahol ma zvláštny pocit. Absolútne som nechápala svoju výdrž, celé tie dlhé roky presedené v lavici. Vidieť s odstupom času triedu so žiakmi a učiteľkou a nebyť súčasťou deja ma oslobodilo. Prinieslo mi to pochopenie, aké to pre mňa bolo celé nezmyselné. Neostávalo mi nič iné, iba sa nad tým celým sebaironicky pousmiať, pretože som to vydržala robiť neskutočne mnoho rokov. Mala som strašnú chuť vojsť do tej triedy a zakričať: „Poďte von, ste voľní. Tam vonku je krásny deň. Tam vonku je skutočne zaujímavý svet.“ Samozrejme som to neurobila. Báť sa, nemať odvahu žiť, nebyť spontánna ani kreatívna ma škola naučila dosť dobre.

Už je to veru dávno, čo som denne aj ja zasadala do školských lavíc a nasávala novinky ako špongia. Každý deň nové a nové informácie podľa akéhosi preferovaného výberu kohosi. Účelový a dnes už pre mňa nepochopiteľný spôsob takzvaného vzdelávania, pretože dnes si informácie, ktoré prijímam vyberám sama podľa toho, čo ma v danú chvíľu zaujíma a čím sa chcem ja osobne zaoberať. Ostáva pre mňa záhadou, prečo som to nemohla robiť aj ako dieťa.

 people-2557399-960-720_1549614978.jpg

Tiež ma zaujímalo veľa vecí, no nebol čas, pretože v škole sme sa museli učiť to, čo nám predpísali. Možno si pamätáte na zaužívanú vetu pani učiteľky. „ Toto musíte vedieť naspamäť, aj keby vás niekto o polnoci zobudil.“ A my sme tomu tak verili, že dnes po niekoľkých desaťročiach, vysypem z rukávu stupnicu tvrdosti nerastov, či koncovky chemických zlúčenín. Je to tak absurdné a som naozaj paf z toho, že tento školský kolotoč sa bez prestávky stále točí v rovnakom duchu ešte aj dnes. V dospelom veku to beriem už iba ako takú tragikomickú súčasť svojho života a keby mi dnes niekto ponúkol, že si celé tie roky presedené v lavici môžem zopakovať, tak ho pošlem kade ľahšie.

Takže, len čo mi vypršal trest odňatia slobody pod názvom Povinná školská dochádzka, začala som sa konečne učiť. Zbierať informácie z oblastí, ktoré ma zaujímajú a nejako sa pomaly profilovať tak, aby som jedného dňa mohla robiť iba to, čo ma baví. Hádam to do dôchodku ešte stihnem. Nič menej, som aj tak za túto skúsenosť vďačná. Presvedčila ma o tom, že moje deti už nebudú musieť tento prehistorický ústav navštevovať a teším sa na nové alternatívne možnosti vzdelávania, ktoré sa v budúcnosti ukážu.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje

Ďalšie články na podobné témy

Psychopati nemôžu byť vyliečení. Pozrite si dôvody!
Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?