Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie
7. 4. 2018 | Bohumila

Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie

V marci navštívil Bratislavu tibetský duchovný vodca Tulku Lobsang, jeden z najvýznamnejších tibetských lamov, 8. reinkarnácia tibetského lámu Nyentse, budhistický majster, učiteľ, liečiteľ, lekár tradičnej tibetskej medicíny a astrológ. Na dvojdňovom seminári pod záštitou organizácie Maitri učil sovenských žiakov o budhistickej psychológii. Bolo mi cťou byť jednou z nich. 

Lama Tulku je veľmi charizmatický človek, jeho osobné čaro nakazí každého. Nízky, jednoduchý, pokorný, jasnej mysli a veľmi hlbokého poznania. Takto som ho vnímala. Keď vošiel do miestnosti, sála sa naplnila láskou, spolupatričnosťou a pokorou. Taká mocná je jeho aura. Pokojne sa posadil a rozprával. 

Jeho žiaci v roku 2018 nahliadli pod rúšku budhistickej psychológie. Teoretický výklad lama dopĺňal meditáciami a praktickým tibetským cvičením Lu Jong. Dôraz kladol na preciťovanie mieru, spolupatričnosti, pokoja a lásky. Lebo ak sami sme v pokoji a naplnení láskou, vyžarujeme tento pokoj a lásku do okolia a tým meníme svet. V dnešnej dobe je veľmi dôležité pestovať harmóniu, spolupatričnosť a pokoj. 

tulku-3_1523090362.jpg

Rozprával tiež o vine - tibetský jazyk nepozná slovo vina. Vina je náš európsky výmysel. Obviňujeme sa a trestáme, pritom mali by sme si odpustiť a kráčať ďalej. Vina existuje iba v našej hlave. 

Povedal tiež, že sa bojíme krásy. Sme tak zvyknutí na to negatívne, že sa bojíme prijať krásu - najkrajšími bytosťami sú ľudia s ich schopnosťou myslieť, smiať sa, snívať, meniť myšlienkou svet... My sa tak bojíme krásy, že sa podvedome vyhybáme ľuďom. Nie sme k sebe otvorení. Treba pestovať spolupatričnosť a nebáť sa mať rád ľudské bytosti. 

tulku-2_1523090360.jpg

Hovoril tiež o sile myšlienky. Ako myšlienkou tvoríme svoj svet. Veľa učil, ako naše podvedomé pohnútky a rozľadené čakry ovplyvňujú naše správanie a svetonázor. Povedal, ako zharmonizovať svoje čakry a telo, aby sme sa týchto nezdravých pohnútok zbavili. Naučil nás, ako preciťovať hlbokú bezpodmienečnú lásku k celému svetu. Keď sa zmení čo i len jeden človek k lepšiemu, zmení sa celý svet. 

Popísala by som naozaj veľa, ale prežitok a skúsenosť je neprenosná. Stretnutie s týmto múdrym mužom sa nedá opísať, to je potrebné zažiť. Mnohí sa ma pýtajú "ako bolo," ale neviem dokonale opísať hĺbku prežitku. Odporúčam zažiť túto skúsenosť osobne na niektorom z ďalších učení.

tulku-4_1523090363.jpg
Ilustračné foto: Tulkulobsang.org, osobný archív. 

Fotogaléria k článku

Ďalšie články od autorky Bohumila

Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.
Prečo sa ti nedarí? Možno týmito zlozvykmi sama degraduješ svoj biznis
Pompézna fashion show MIKLOSKO FW 2017
Chameleon, čo mení tvár - tú vašu
Môj osobný stražca - ZEITGARD antiage starostlivosť o pleť
Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Kamila Slašťanová: Nikdy som sa nebála robiť veci, ktorým som verila.
Automatická kresba

Ďalšie články na podobné témy

Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.