Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie
7. 4. 2018 | Bohumila

Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie

V marci navštívil Bratislavu tibetský duchovný vodca Tulku Lobsang, jeden z najvýznamnejších tibetských lamov, 8. reinkarnácia tibetského lámu Nyentse, budhistický majster, učiteľ, liečiteľ, lekár tradičnej tibetskej medicíny a astrológ. Na dvojdňovom seminári pod záštitou organizácie Maitri učil sovenských žiakov o budhistickej psychológii. Bolo mi cťou byť jednou z nich. 

Lama Tulku je veľmi charizmatický človek, jeho osobné čaro nakazí každého. Nízky, jednoduchý, pokorný, jasnej mysli a veľmi hlbokého poznania. Takto som ho vnímala. Keď vošiel do miestnosti, sála sa naplnila láskou, spolupatričnosťou a pokorou. Taká mocná je jeho aura. Pokojne sa posadil a rozprával. 

Jeho žiaci v roku 2018 nahliadli pod rúšku budhistickej psychológie. Teoretický výklad lama dopĺňal meditáciami a praktickým tibetským cvičením Lu Jong. Dôraz kladol na preciťovanie mieru, spolupatričnosti, pokoja a lásky. Lebo ak sami sme v pokoji a naplnení láskou, vyžarujeme tento pokoj a lásku do okolia a tým meníme svet. V dnešnej dobe je veľmi dôležité pestovať harmóniu, spolupatričnosť a pokoj. 

tulku-3_1523090362.jpg

Rozprával tiež o vine - tibetský jazyk nepozná slovo vina. Vina je náš európsky výmysel. Obviňujeme sa a trestáme, pritom mali by sme si odpustiť a kráčať ďalej. Vina existuje iba v našej hlave. 

Povedal tiež, že sa bojíme krásy. Sme tak zvyknutí na to negatívne, že sa bojíme prijať krásu - najkrajšími bytosťami sú ľudia s ich schopnosťou myslieť, smiať sa, snívať, meniť myšlienkou svet... My sa tak bojíme krásy, že sa podvedome vyhybáme ľuďom. Nie sme k sebe otvorení. Treba pestovať spolupatričnosť a nebáť sa mať rád ľudské bytosti. 

tulku-2_1523090360.jpg

Hovoril tiež o sile myšlienky. Ako myšlienkou tvoríme svoj svet. Veľa učil, ako naše podvedomé pohnútky a rozľadené čakry ovplyvňujú naše správanie a svetonázor. Povedal, ako zharmonizovať svoje čakry a telo, aby sme sa týchto nezdravých pohnútok zbavili. Naučil nás, ako preciťovať hlbokú bezpodmienečnú lásku k celému svetu. Keď sa zmení čo i len jeden človek k lepšiemu, zmení sa celý svet. 

Popísala by som naozaj veľa, ale prežitok a skúsenosť je neprenosná. Stretnutie s týmto múdrym mužom sa nedá opísať, to je potrebné zažiť. Mnohí sa ma pýtajú "ako bolo," ale neviem dokonale opísať hĺbku prežitku. Odporúčam zažiť túto skúsenosť osobne na niektorom z ďalších učení.

tulku-4_1523090363.jpg
Ilustračné foto: Tulkulobsang.org, osobný archív. 

Fotogaléria k článku

Ďalšie články od autorky Bohumila

Petr Kopčil: Problém ľudí je to, že nie sú pripravení na úspech.
Luboš Bielčik: Ako som začal distribuovať informovanú fľašu
Mirka Števková: Snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí zdieľajú moje hodnoty
Monika Jánošová: Moju prácu neberiem ako prácu, ale ako poslanie
Ako sa zoznámiť s mužom po 35ke
Krásne zdravé biele zuby pre každého
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Žaneta Hrubá: Plním si krok po kroku svoj sen

Ďalšie články na podobné témy

Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Môže byť človek úplne voľný ako vták? Áno, ale nesmie sa báť svojich temných stránok
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.