Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie
7. 4. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Tulku Lama Lobsang v Bratislave a učenie buddhistickej psychológie

V marci navštívil Bratislavu tibetský duchovný vodca Tulku Lobsang, jeden z najvýznamnejších tibetských lamov, 8. reinkarnácia tibetského lámu Nyentse, budhistický majster, učiteľ, liečiteľ, lekár tradičnej tibetskej medicíny a astrológ. Na dvojdňovom seminári pod záštitou organizácie Maitri učil sovenských žiakov o budhistickej psychológii. Bolo mi cťou byť jednou z nich. 

Lama Tulku je veľmi charizmatický človek, jeho osobné čaro nakazí každého. Nízky, jednoduchý, pokorný, jasnej mysli a veľmi hlbokého poznania. Takto som ho vnímala. Keď vošiel do miestnosti, sála sa naplnila láskou, spolupatričnosťou a pokorou. Taká mocná je jeho aura. Pokojne sa posadil a rozprával. 

Jeho žiaci v roku 2018 nahliadli pod rúšku budhistickej psychológie. Teoretický výklad lama dopĺňal meditáciami a praktickým tibetským cvičením Lu Jong. Dôraz kladol na preciťovanie mieru, spolupatričnosti, pokoja a lásky. Lebo ak sami sme v pokoji a naplnení láskou, vyžarujeme tento pokoj a lásku do okolia a tým meníme svet. V dnešnej dobe je veľmi dôležité pestovať harmóniu, spolupatričnosť a pokoj. 

tulku-3_1523090362.jpg

Rozprával tiež o vine - tibetský jazyk nepozná slovo vina. Vina je náš európsky výmysel. Obviňujeme sa a trestáme, pritom mali by sme si odpustiť a kráčať ďalej. Vina existuje iba v našej hlave. 

Povedal tiež, že sa bojíme krásy. Sme tak zvyknutí na to negatívne, že sa bojíme prijať krásu - najkrajšími bytosťami sú ľudia s ich schopnosťou myslieť, smiať sa, snívať, meniť myšlienkou svet... My sa tak bojíme krásy, že sa podvedome vyhybáme ľuďom. Nie sme k sebe otvorení. Treba pestovať spolupatričnosť a nebáť sa mať rád ľudské bytosti. 

tulku-2_1523090360.jpg

Hovoril tiež o sile myšlienky. Ako myšlienkou tvoríme svoj svet. Veľa učil, ako naše podvedomé pohnútky a rozľadené čakry ovplyvňujú naše správanie a svetonázor. Povedal, ako zharmonizovať svoje čakry a telo, aby sme sa týchto nezdravých pohnútok zbavili. Naučil nás, ako preciťovať hlbokú bezpodmienečnú lásku k celému svetu. Keď sa zmení čo i len jeden človek k lepšiemu, zmení sa celý svet. 

Popísala by som naozaj veľa, ale prežitok a skúsenosť je neprenosná. Stretnutie s týmto múdrym mužom sa nedá opísať, to je potrebné zažiť. Mnohí sa ma pýtajú "ako bolo," ale neviem dokonale opísať hĺbku prežitku. Odporúčam zažiť túto skúsenosť osobne na niektorom z ďalších učení.

tulku-4_1523090363.jpg
Ilustračné foto: Tulkulobsang.org, osobný archív. 

Fotogaléria k článku

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Môže byť človek úplne voľný ako vták? Áno, ale nesmie sa báť svojich temných stránok
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať