Úprimnosť? Nie ďakujem, neprosím
28. 3. 2019 | Paťka

Úprimnosť? Nie ďakujem, neprosím

Náš svet pohltil akýsi fenomén falošnosti, ktorý v posledných rokoch naberá väčšie rozmery. S príchodom sociálnych sietí sa začali vynárať aj falošní ľudia, ktorí sa hrajú na niečo, čo v skutočnosti nie sú. To naozaj už žijeme vo svete plnom pretvárky?

Pár rokov dozadu sme stretávali falošných ľudí iba v realite. Prechádzali sa medzi nami, rozprávali sme sa s nimi, pili kávu, chodili von, sedeli vedľa nás v kancelárii. Dnes však prídeme domov z práce, otvoríme hocakú sociálnu sieť a tam na nás začnú vyskakovať dokonalé životy iných ľudí. 

Fotky, fotky, fotky.

Všetci majú dokonalé fotografie, na ktorých sa usmievajú, ukazujú fotky z drahých dovoleniek, fotky drahých áut, v ktorých sa vozia, jedál, ktoré konzumujú a v neposlednom rade dokonalých partnerov.

Zvykli sme si na to, že v hocičom, čo otvoríme, vidíme dokonalosť. Je táto dokonalosť reálna? Sú tí ľudia naozaj tak šťastní, ako ich vidíme na fotkách a videách? Ako by to asi vyzeralo, keby sme všetci každý deň pridávali na sociálne siete príspevky o tom, ako sa reálne cítime. Pravdepodobne by sa odtiaľ vytratila veľká časť pozitivity. Život nie je len pozitívny a v tom je jeho rozmanitosť. Život žijeme v realite a nie na sociálnych sieťach. To, čo tam vidíme, nie je reálnym životom. Vidíme tam ,,len” niekoľko hodín práce s fotením a úpravou fotiek. 

Nevyžadujme túto pomyslenú realitu aj od iných ľudí. Keď sa vám sťažuje blízky priateľ nie je to preto, lebo chce aj vám zničiť deň. Je to preto, lebo vám verí a vie, že môže byť ku vám úprimný. Ak ku vám príde nenalíčená kamarátka v teplákoch, neznamená to, že nemá vkus. Znamená to to, že sa pri vás môže cítiť ako doma.

Prečo sa z našich životov vytratila úprimnosť? 

Úprimnosť dnes ľudia vnímajú skôr ako negatívnu vlastnosť. Stalo sa aj vám, že pri rozhovore ste sa o sebe dozvedeli, že ste príliš úprimná a nemali by ste takou byť? Nemali by ste ľuďom priamo hovoriť, čo si o nich myslíte, čo si myslíte o ich názoroch, nemali by ste im oponovať, a vôbec im hovoriť niečo, čo vám ako prvé napadne. Jedna vec je strážiť si slová, no druhá vec je byť uprimným človekom. 

Úprimnosť je dnes trestaná. Ak niekomu nebodaj povieme pravdu do očí, potrestá nás dlhodobým ignorovaním, priam nepriateľstvom. Pravda sa ťažko počúva. Dnes ešte o niečo ťažšie. Sme zvyknutí na to, že zovšadiaľ na nás vyskakuje dokonalosť. Všetci nás len chvália a keď niekto povie ani nie tak negatívny názor, ako jednoducho úprimný, je okamžite vyradený z kruhu priateľov. 

noiseporn-323791-unsplash_1553719530.jpg

Našou prirodzenou vlastnosťou je, že chceme, aby nás všetci videli len v tom najlepšom svetle. Nechceme, aby videli naše neúspechy a už vôbec nechceme, aby nás videli v zlej nálade. Aj ten ,,najdokonalejší” človek má svoje dni. Je to úplne normálne a vôbec sa nemusíte čudovať.

Ak si myslíte, že to tak nie je, spravte si malý test. Prídite za jedným z vašich priateľov a povedzte mu niečo úplne narovinu. Niečo, čo mu už dlho chcete povedať, no nikdy ste nenabrali odvahu. Môže to byť aj maličkosť. Zvoľte vhodné slová a čakajte na reakciu. Ak bude reakcia negatívna, gratulujeme, našli ste ďalšieho človeka, ktorý vo svojom živote nechce úprimnosť. Alebo kamkoľvek napíšte, ako sa momentálne cítite. Pripravte si pukance a čítajte komentáre.

Úprimnosť dnes nie je tolerovaná. Jednoducho si ju v našich životoch neželáme a chceme vidieť iba to všetko dokonalé, čo nám ponúka dnešný svet. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autorky Paťka

Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete
Prestaňme sa vyhovárať a začnime žiť
Úspešné chudnutie: Začať od pondelka sa nie vždy vypláca

Ďalšie články na podobné témy

Prečo je také ťažké nájsť DOBRÝCH priateľov?
Opýtaj sa mamy... objavíš samú seba!
Nenápadné signály, ktoré zahubia vzťah
Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
Pomoc! Ako opustiť toxický vzťah?
Aj toto je nevera?! Áno, má novú podobu
Ponaučenie z letmého bozku
Navštívili sme ženský kruh: ako sa nám páčilo?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.