Uvarte si Karkade. Čaj, ktorý vás zahreje aj ľadovo osvieži
2. 8. 2018 | Simona

Uvarte si Karkade. Čaj, ktorý vás zahreje aj ľadovo osvieži

Letné mesiace ponúkajú nie len hrejivé slnečné lúče, ale aj rôzne studené a osviežujúce nápoje. Ľadový čaj do širokej ponuky rozhodne patrí, preto sa poďme trochu viac zoznámiť s ibištekom. Piť sa dá po celý rok a je tiež veľmi zdravý.

Ibištek alebo tiež Karkade

Ibištek je krásna rastlina. Kvitne predovšetkým v tropických a teplých oblastiach. Čerstvé aj sušené kvety sú jedlé a pripravuje sa z nich veľmi lahodný a hlavne zdravý čaj. Nálev má až krvavo červenú farbu. Chuť je osviežujúco kyslastá, ideálna na leto. Tento čajík chutí skvelo horúci aj studený. Pokojne k nemu pridajte med alebo cukor.

Blahodarné účinky na naše zdravie

Karkade obsahuje vitamín C, A, zinok, minerály a organické kyseliny. Je veľmi obľúbený v čínskej a ajurvédskej medicíne. Tento čaj dokáže znižovať cholesterol a tiež regulovať vysoký krvný tlak. Efekt sa dostaví po pár týždňoch. Odporúčané dávkovanie sú dve až tri šálky denne.

Vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam udržuje zdravú pečeň. Pomáha aj s chudnutím. Znižuje vstrebávanie tukov a sacharidov do tela a zrýchľuje metabolizmus. Tento nápoj by sa mohol zapáčiť aj mužom, pretože podporuje rast vlasov, a zároveň zamedzuje ich vypadávaniu. Ak máte problém s vlasmi, tento čarovný kvietok lieči lupiny, ošetruje rozštiepené končeky a zastavuje šediny. Listy Karkade môžu ošetriť drobné poranenia kože a urýchliť hojenie.

 photo-1428332775090-c351075f5390_1533192611.jpg

Čo sa týka duševnej pohody, aj tam je ibištek ako doma. Dokáže zlepšiť našu náladu, zmierniť úzkosť a depresiu. Dúšok horúceho nápoja upokojí nervy.

Ibištek je liekom tiež na krásu

Bohaté zloženie tejto rastlinky môžeme využiť na domáce kozmetické procedúry. V boji proti vráskam postačí rozmixovať biely jogurt s kvetmi a pridať trochu medu. Túto masku naniesť na tvár a nechať pôsobiť 20 minút. Potom umyť vodou. Ak náhodou „uvaríte“ tejto masky viac, nie je to problém. Dá sa tiež použiť na vlasy, pretože im dodá im lesk a silu. Naneste ju na vlhké vlasy, nechajte 30 minút účinkovať a potom si vlasy normálne umyte šampónom.

 photo-1494735963479-b5d5afbcde2a_1533192612.jpg

Ilustračné foto: Pixabay.com, Unsplash.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Sama doma na Vianoce
Zemiakový šalát alebo slané tartaletky?
Prestaňte už bojovať so životom a konečne sa UVOĽNITE
Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!
Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
Prečo nám padajú vlasy a čo s tým?

Ďalšie články na podobné témy

Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Nie je more ako more, vyberte si pre vašu dovolenku to ideálne
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nie len v lete?
Jednoduché triky pre krásne vlasy
Krásna pleť v lete i bez make-upu
Nezvyčajné pláže sveta
Cvičenie neformuje len telo ale i myseľ
Pin-up diva na pláži

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.