Uvarte si Karkade. Čaj, ktorý vás zahreje aj ľadovo osvieži
2. 8. 2018 | Simona

Uvarte si Karkade. Čaj, ktorý vás zahreje aj ľadovo osvieži

Letné mesiace ponúkajú nie len hrejivé slnečné lúče, ale aj rôzne studené a osviežujúce nápoje. Ľadový čaj do širokej ponuky rozhodne patrí, preto sa poďme trochu viac zoznámiť s ibištekom. Piť sa dá po celý rok a je tiež veľmi zdravý.

Ibištek alebo tiež Karkade

Ibištek je krásna rastlina. Kvitne predovšetkým v tropických a teplých oblastiach. Čerstvé aj sušené kvety sú jedlé a pripravuje sa z nich veľmi lahodný a hlavne zdravý čaj. Nálev má až krvavo červenú farbu. Chuť je osviežujúco kyslastá, ideálna na leto. Tento čajík chutí skvelo horúci aj studený. Pokojne k nemu pridajte med alebo cukor.

Blahodarné účinky na naše zdravie

Karkade obsahuje vitamín C, A, zinok, minerály a organické kyseliny. Je veľmi obľúbený v čínskej a ajurvédskej medicíne. Tento čaj dokáže znižovať cholesterol a tiež regulovať vysoký krvný tlak. Efekt sa dostaví po pár týždňoch. Odporúčané dávkovanie sú dve až tri šálky denne.

Vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam udržuje zdravú pečeň. Pomáha aj s chudnutím. Znižuje vstrebávanie tukov a sacharidov do tela a zrýchľuje metabolizmus. Tento nápoj by sa mohol zapáčiť aj mužom, pretože podporuje rast vlasov, a zároveň zamedzuje ich vypadávaniu. Ak máte problém s vlasmi, tento čarovný kvietok lieči lupiny, ošetruje rozštiepené končeky a zastavuje šediny. Listy Karkade môžu ošetriť drobné poranenia kože a urýchliť hojenie.

 photo-1428332775090-c351075f5390_1533192611.jpg

Čo sa týka duševnej pohody, aj tam je ibištek ako doma. Dokáže zlepšiť našu náladu, zmierniť úzkosť a depresiu. Dúšok horúceho nápoja upokojí nervy.

Ibištek je liekom tiež na krásu

Bohaté zloženie tejto rastlinky môžeme využiť na domáce kozmetické procedúry. V boji proti vráskam postačí rozmixovať biely jogurt s kvetmi a pridať trochu medu. Túto masku naniesť na tvár a nechať pôsobiť 20 minút. Potom umyť vodou. Ak náhodou „uvaríte“ tejto masky viac, nie je to problém. Dá sa tiež použiť na vlasy, pretože im dodá im lesk a silu. Naneste ju na vlhké vlasy, nechajte 30 minút účinkovať a potom si vlasy normálne umyte šampónom.

 photo-1494735963479-b5d5afbcde2a_1533192612.jpg

Ilustračné foto: Pixabay.com, Unsplash.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Nie je more ako more, vyberte si pre vašu dovolenku to ideálne
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?
Jednoduché triky pre krásne vlasy
Krásna pleť v lete i bez make-upu
Nezvyčajné pláže sveta
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Pin-up diva na pláži