Váš nový život je za dverami, stačí pred nimi nechať všetko, čo nie ste
28. 10. 2018 | Zuzana

Váš nový život je za dverami, stačí pred nimi nechať všetko, čo nie ste

Život je ako horská dráha. Raz prudko letíme ku hviezdam, skoro sa dotýkame oblakov, aby sme sa v zapätí strmhlav rútili k zemi. Zdá sa, že život s nami hrá hru bez pravidiel. Keď sme si takmer istí, že niečomu rozumieme a vieme ako to funguje, presvedčí nás, že tomu tak nie je.

Kto určuje pravidlá hry? Naozaj je to ten takzvaný život, alebo našu adrenalínovú jazdu na horskej dráhe riadi niekto iný?

Malý, výkonný a šikovný počítač v našej hlave

Mozog a jeho závity. Táto nenápadná hračka v našej hlave riadi doslova celý náš život. Kontroluje telesné funkcie, spúšťa emócie a neustále generuje myšlienky, a práve myšlienky spolu s emóciami tvoria neskutočne zohranú dvojicu, ktorá riadi náš život bez nášho vedomia. Práve vedomie by mohlo byť kľúčom k pochopeniu, že tie desivé myšlienky a s tým súvisiace pocity nie sú naše.

Stačí iba chvíľu pozorovať dialóg, čo sa odohráva v našej hlave a nezúčastniť sa ho. Byť mimo to všetko, čo sa v myšlienkach odohráva. Iba to pozorovať bez zaujatia. Ak sa vám to podarí, spozorovať svoju myseľ, pochopíte, že ňou nie ste a prestane vás ovládať. To vedie k vedomému rozhodovaniu.

 

Tréning robí majstra

Toľko ľudí túži po zmene, ale majú strach urobiť prvý krok. Čo keď spadnem, čo keď si ublížim, čo keď umriem? Už nebudem, a čo potom? Toto je základná brzda v rozvoji, cesta k stereotypu a uzatváraniu sa do čoraz menšej komfortnej zóny. Problém je však v tom, že náš mozog miluje učenie a k svojej existencii potrebuje skúšať nové nevyšliapané chodníčky. On nás skrátka v komforte nenechá. Ľudia sa boja vlastných myšlienok a možno ani nevedia, že nie sú ich. Skúste si predstaviť pred sebou dvere. Nie je za nimi nič, iba nekonečný priestor a čerstvý vzduch.Za chvíľu ich otvoríte a vstúpite. No než tak urobíte, vyzlečte zo seba všetko, čím nie ste.

Odkladajte jednu vec za druhou, tak dlho, až pocítite, že nie ste ničím, čo si o sebe myslíte, alebo si to o vás myslia ostatní. Nie ste ničím z toho, stojíte úplne mimo tieto kategórie, ktoré vytvoril váš mozog. Pochopiť, že nie ste ničím je veľmi oslobodzujúci pocit. Môžete sa s tým hrať, vžívať sa do rolí a funkcií. No stotožňujte sa iba stým, čo je vám príjemné, to nepríjemné pozorujte a nechajte nech sa vaše myšlienky vyšantia, ale tak trochu bez vás.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články od autorky Zuzana

Je našou hlavnou motiváciou radosť?
Striebro nad zlato? V starostlivosti o naše zdravie určite
Panenský Týnec: magické miesto s tajuplnou energiou
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XII
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Recepty na domáce iontové nápoje
Nikto nie je viac ako vy, no nie je ani menej
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XI

Ďalšie články na podobné témy

Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Rozlúčte sa s minulosťou a nadýchnite sa čerstvého vzduchu I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Piesne, ktoré vás zbavia zlej nálady a podporia vytrvalosť
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Aj vy máte túto úžasnú vlastnosť? Vie veľmi jednoducho odhaliť naše talenty
Ako zvládať svoje emócie a nezblázniť sa

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.