Vaša práca, výtvory a diela tu nie sú preto, aby vydržali večne. Sú tu preto, aby splnili svoj účel
14. 2. 2019 | Zuzana

Vaša práca, výtvory a diela tu nie sú preto, aby vydržali večne. Sú tu preto, aby splnili svoj účel

Trvale udržateľný rozvoj. Takúto tému ste mohli počuť aj na prednáškach z ekonómie. Udržať si štandard a stále rásť a rásť niekam do neznáma. Vyššie a lepšie. Plniť ciele nad očakávania. Viac a viac a viac...a prečo?

Tú poslednú otázku si asi nikto nepoložil. Veď na čo? Či? Hlavne, že sme predali viac ako vlani. Z toho sa potešíme, pogratulujeme si a nastavíme latku vyššie. Mnohým ešte nedošlo, že tento cieľ nemá výsledok. Samotným výsledkom snaženia je neustály rast. Čo takto dať si cieľ bezstarostný život? Čo tým rastom vlastne chceme dosiahnuť?

Učím sa radovať z pominuteľnosti a zo zmeny

Nie je tomu tak dávno, čo som objavila Ameriku. Nielen obrazne, ale aj cestovateľsky. Možno sa návštevou Peru vo mne niečo zlomilo. Možno som niektorým veciam začala lepšie rozumieť a viac im chápať. Veľmi ľahko sa dokážem nadchnúť, ale nadšenie mi dlho nevydrží a o vytrvalosti sa nedá ani hovoriť. Nejeden môj nadšený nápad skončil ešte skôr než začal, pretože od nadšenia k pochybnostiam vedie v mojom mozgu super rýchle spojenie. Takže ma veľmi často prepadal pocit zmaru a zbytočnosti.

 girl-1357485-960-720_1550074913.jpg

Ten úžasný nápad, ktorý tu bol ešte pred piatimi sekundami, už tak úžasný nie je a do jeho realizácie sa ani nepustím, pretože mi to pripadá vlastne zbytočné. Akýsi pocit nezmyselnosti sa vkradol do môjho života, bral by mi radosť a šťastie možno ešte do dnes, keby som si neuvedomila jednu zásadnú vec.

Život je neudržateľný

A všetko v ňom sa mení zo dňa na deň, z hodiny na hodinu, z minúty na minútu. Je nestály a premenlivý.  To čo v ňom robíme, to čo tvoríme neuchováme ani neudržíme. Snaha o stálosť bolí. Život je energia a nie statická. Ak chcete žiť, musíte sa hýbať. K pohybu potrebujete ľahkosť. K ľahkosti sa potrebujete naučiť veci púšťať, neprikladať im prílišnú dôležitosť či význam. Potrebujete pochopiť, že aktom pustenia o nič neprídete, ba naopak. Mnohé získate.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Vesmír nepočuje, čo si myslíme. Počuje to, ako sa cítime
Zázrak menom kokosový olej
Chcete niekomu skutočne pomôcť ? Tak ho prestaňte zachraňovať.
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?
Láska a iné závislosti
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Nosenie venušiných guličiek - športová aktivita, do ktorej sa jednoducho zamilujete
Strach je iba choroba, ktorá sa dá vyliečiť

Ďalšie články na podobné témy

Premeňte cukor na svojho priateľa. Triky, ako ho využiť v domácnosti
Osvedčené tipy na darčeky pre najbližších
Tipy ako stráviť jesenné dni
Kamila Slašťanová: Nikdy som sa nebála robiť veci, ktorým som verila.
Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň
Poznáte ju? Huda Kattan je kráľovná Instagramu v beauty svete!
Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa
Vianoce v Španielsku

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.