Veronika Bošková: V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba
10. 7. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Veronika Bošková: V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba

Veronika Bošková je úspešná žena. Má zdravú a milujúcu rodinu, prácu, ktorú zbožňuje a robí všetko preto, aby sa mala v živote dobre. Vždy sa riadila intuíciou a zmyslami, ktoré jej napovedali, čo bude dobré a čo zlé. Stojí za skvelým projektom Handmade podnikanie, ktorý sa zameriava na podporu kreatívnych ľudí.

1. Kto si, čo si, niečo pekné napíš o sebe, s čím by si sa chcela podeliť?

Volám sa Veronika, som žena, manželka, mama dvoch detí a som nadmieru spokojná so životom, aký žijem. Robím to, čo milujem a pomáham tvorivým ľuďom, aby sa začali živiť svojimi rukami. Zbožňujem knihy, severské detektívky a zelený čaj. Chcela som byť spisovateľkou, učiteľkou alebo herečkou. Žijem v Bratislave, píšem ďalšiu knihu a chystám pokračovanie úspešnej Handmade konferencie, ktorá bude 27.10. v Bratislave.

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Som vyštudovaná učiteľka, so špecializáciou na slovenský jazyk, literatúru a filozofiu. Zo systematickej filozofie som si začala robiť aj doktorát, no v polovici cesty som pochopila, že naše školstvo je taký zvláštny vesmír a neukončila som ho. Radšej som sa naplno vrhla do marketingu, ktorý zbožňujem odmalička. Fascinuje ma, milujem ho, neviem bez neho žiť. Popri materskej dovolenke som mala potrebu okrem každodenných činností popri dcérke robiť aj niečo, čo bude hmatateľné, viditeľné, čo ostane aj na druhý deň. Tak som objavila čaro handmade sveta. Postupom času som tieto dve moje lásky začala prepájať a vznikol projekt Handmade podnikanie, ktorý je zameraný na podporu kreatívnych ľudí. V podstate som sa obkľukou dostala späť k tomu, čo som vyštudovala, teda k vzdelávaniu. 

a5a9482_1531249057.jpg

3. Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Mám rada motivačné citáty a aktuálne u mňa vyhráva „You will be exactly as happy as you decide to be.“ (Budeš presne taká šťastná, ako sa rozhodneš byť.) – pripomína mi, aby som sa tešila aj z maličkostí a nezaoberala sa zbytočne vecami, ktoré aj tak neviem ovplyvniť.

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Cítim, že som úspešná, pretože mám skvelého manžela, dve zdravé deti, zázemie, istotu a popri tom sa môžem realizovať. Odmalička som túžila vydať knihu, čo sa mi minulý rok podarilo. Mojím snom je ešte intenzívnejšie pomáhať ľuďom rozvíjať ich projekty, podporovať začínajúce značky, tvorcov, remeselníkov a dizajnérov. Odjakživa sa riadim intuíciou a spolieham sa na svoje zmysly pri všetkých rozhodnutiach. Keď to tak „cítim“, tak do toho idem.

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Úspech môže mať milión podôb – pre jednu ženu je to šťastná rodina, pre inú úspešná kariéra v korporáte. Úspešná žena je pre mňa tá, ktorá je spokojná sama so sebou, so životom, aký žije, nech už to pre ňu znamená čokoľvek. Dvakrát ročne luxusná dovolenka a manažérske bonusy a dvadsať podriadených. Alebo dokonale uprataný byt, teplá večera na stole a spokojná rodina pri ňom. To je niekedy ten najväčší úspech. 

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala? 

Robím to, čo v hĺbke svojej duše milujem a čo viem. Profesne sa venujem digitálnemu marketingu a popri tom rozbieham projekt Handmade podnikanie, s ktorým mám naozaj veľké plány. Neviem robiť len jednu vec, som takzvaný „štartér“ a keď sa dostanem do stereotypu, mám vnútornú potrebu odovzdať to, čo som vybudovala niekomu, kto to bude ďalej zveľadovať a vrhnúť sa do niečoho ďalšieho. Preto som vďačná, že môžem spolupracovať s rôznymi značkami, pomáhať im s marketingom a stále mám pocit, že robím niečo iné a vzrušujúce. Neustále sa vzdelávam a rastiem a vďaka nadobudnutým skúsenostiam rastie aj moje ohodnotenie, takže môžem povedať, že som nadmieru spokojná. Niekedy ma len zamrzí, keď ma niekto „zavolá na kávu“ a pri cappuccine očakáva, že mu na mieste z prsta vycucám komplexnú marketingovú stratégiu, úplne ideálne aj s komunikačným konceptom a vytypovaním vhodných kanálov. Aj keď je kreatíva a strategický marketing taká neviditeľná a pre mnohých neuchopiteľná práca, tak sú za ňou hodiny premýšľania a navrhovania, know how, testovania, skúšania a tiež vzdelávania sa. Ja tiež neprídem do autoservisu a nepoprosím, aby mi opravili auto zadarmo, lebo veď majú všetko potrebné vybavenie, vedia to robiť a jedno auto navyše ich nezabije. Bola by som rada keby sa toto zmenilo vo vzťahu k freelancerom, kreatívcom, koučom a v podstate všetkým, ktorých živí duševná práca.

a5a6454_1531249042.jpg

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Milá žena, ktorá chceš zmeniť svoj život, radím ti, aby si nerobila zásadné zmeny bezhlavo a impulzívne len preto, že máš pocit, že je toho priveľa a že potrebuješ zmenu. Vyspi sa, daj si pohár vína (alebo aj fľašu), zavolaj kamoške, sestre, mame a povedz im o tom, ako sa cítiš. Už len tým, že svoje plány vyslovíš nahlas pred niekým iným, začnú naberať na reálnosti a ty sama zistíš, či je to naozaj to, čo chceš. A potom začni plánovať. Ak chceš napríklad odísť z práce, nedaj hneď na druhý deň výpoveď. Napíš si, aké sú tvoje mesačné výdavky, koľko potrebuješ zarobiť na voľnej nohe tak, aby si sa uživila, kde získaš klientov a rozplánuj si všetko nielen finančne, ale aj časovo. A o pol roka môžeš s úsmevom a bez strachu tú výpoveď v práci dať. Lebo budeš vedieť, že to ustojíš. 

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním v krátkosti?

Poznám ich milión. Ale spomenula by som štyri naozaj mne blízke : Zuzku Ondrisovú, zakladateľku Tvárovej jogy na Slovensku a v Čechách, ktorá pomáha ženám omladnúť prirodzenou cestou. Gabi Teplickú, famóznu fotografku, ktorá začala fotiť pred troma rokmi a dnes zbiera ocenenia, kade chodí. Zuzku Palkovú, výbornú koučku, ktorá pomáha ľuďom objaviť ich talenty a Kamilu Slašťanovú, ktorá stvorila portal Menučka.sk , na ktorom si viete rýchlo nájsť denné menu vo svojom okolí.

9. Čo by si poradila svojej dcére/synovi/deťom, ak sa ťa opýta: "Mama, chcem byť v živote úspešná, čo mám robiť?

V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba, povedz si čo musíš dosiahnuť alebo kam sa musíš dostať, aby si si povedal, že si úspešný. Potom si už len naplánovať, čo pre dosiahnutie tohoto cieľa spravíš a tvrdo pracovať a nezastavovať sa. A neboj sa zlyhania, lebo sa z neho vieš naučiť viac ako z okamžitého úspechu. Vždy sa máš kam vrátiť. Vždy tu pre teba budeme.

a5a9207_1531249044.jpg

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Svojmu mladšiemu ja by som poradila, aby sa zbytočne nezaťažovalo tým, čo si  o ňom pomyslia alebo povedia iní ľudia. Že jediné naozaj dôležité je, ako sa vnímame my sami. 

Web: www.handmadepodnikanie.sk
Insta: www.instagram.com/nikkita_sk
FB: https://www.facebook.com/handmade.by.nikkita/

Ilustračné foto: Gabriela Teplická 

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?

Ďalšie články na podobné témy

TAMI: Čaro podnikania som mala objaviť už skôr
Dagmar Moc Králová: Emoce jsou pro nás důležité
Adriana Mátyásová: Kamarátske stretnutie zmenilo môj život
Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Katarína Němcová: K čomu sú vám milióny, keď nevidíte v svojej práci hlbší zmysel a nebaví vás
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Natália Šultysová: Nakoniec som pochopila, že je oveľa dôležitejšie počúvať svoju intuíciu