Vianoce v Španielsku
19. 12. 2017 | Evuschka

Vianoce v Španielsku

Moje cestovateľské kroky ma po rokoch žijúcich striedavo v Rakúsku, v Holandsku a na Slovensku, pre zmenu zaviedli do krajiny plnej temperamentu, slnečných dní,  prírodných scenérií , dobrého vína a osláv. Túto krajinu sme si zvolili „náhodne“.  Ale v živote nie je nič náhodné, no a  vtedy pred rokmi keď nás  kámoš pozval oslavovať španielske Vianoce sme naozaj netušili, že jeho pozvaním sa  Costa Blanca stane naším druhým domovom. 

Región kde sa necítite ako cudzinec

Zvláštnosťou, s ktorou som sa ešte nikdy predtým nestretla, bola  skutočnosť, že každý cudzinec, ktorý raz prišiel do tohto regiónu ako turista, sa tu prv či neskôr usadil. Bolo to jej príjemnou klímou, čistým vzduchom – podľa štúdií vraj najčistejší vzduch v Európe, fascinujúcim prostredím a najmä ľuďmi. Po rokoch strávených v zahraničí, som sa tu necítila ako cudzinec a ani som nemala zlý pocit pri používaní cudzieho jazyka, pretože každý tu bol cudzinec a každý tu hovoril nejakou inou ako materinskou  rečou. Pričom španielčina zostávala stále vzácnosťou. A všetko čo bolo spojené so Španielskom -  tradície, jedlo, nápoje, kultúra.

 img-1681_1513666950.jpg

Španieli vedú v oslavách

Preto som sa chcela o nich dozvedieť čo najviac. Možno ste ani nevedeli, že tradície a sviatky sa tu dodržiavajú a patrične oslavujú v najväčšom rozsahu z celej Európy. Slovo fiesta (oslavy)  je v južných končinách skloňované naozaj z každej strany. Milujú ich veľkí aj malí. Deti sa tešia už od  20. decembra školským prázdninám, ktoré inak začínajú dva dni pred zlosovaním známej Národnej lotérie El Gordo, ktorá robí ročne šťastnými mnoho ľudí .  

Štedrý deň 

Podobne ako u nás aj španielske rodiny sa na štedrý deň stretávajú v hojnom počte aby najkrajšie sviatky oslávili spoločnou večerou a to najradšej v dome svojich rodičov. Oslavy prebiehajú v znamení spevu, hudby a tanca. Obľúbenou súčasťou sú tzv. representacion - živé obrazy betlehemov pred kostolmi, nájdete ich aj v privátnych domoch.  

Pri príprave štedrovečernej večere pomáhajú všetci ženy, muži, deti. Tá začína už v ranných hodinách a končí neskoro v noci. Hodovanie strieda spev okolo Betlehemu s jasličkami, ktoré sú až do polnoci prázdne. Najmladší člen rodiny potom po polnoci položí Ježiška do jasličiek. No a odlišne ako u nás darčeky roznášajú na Štedrý deň Traja králi. Svoju hlavnú rolu napĺňajú už v prvý deň Vianoc, kedy deťom na uliciach rozdávajú  darčeky – sladkosti z nugátu, alebo maslové sušienky prípadne marcipán.

 3-krali-moraira-1_1513666941.jpg

Vianočné darčeky v topánkach

Ale tie skutočné “vianočné darčeky” sa v Španielsku rozdávajú až na Troch kráľov. Zažila som tieto oslavy v mestečku Moraira a boli naozaj kultúrnym zážitkom. Sprievod kráľov za hudobného doprovodu so živými zvieratami. Ľudia sa obdarúvajú prútenými košmi plnými vianočných darčekov, exotického ovocia a kvalitného archívneho vína. Deti prekvapivo čaká vianočná nádielka v topánkach nie pod stromčekom.

Na Štedrý večer sa ako hlavný chod podáva baranie, jahňacie alebo kozľacie mäso s množstvom zeleniny, ovocia a vínom. Typickými predjedlami sú údeniny, chlebíčky, ustrice. Nesmú chýbať sladké múčniky a zákusky. Každý kraj si pripravuje  svoje špeciality. Obľúbenou vianočnou pochúťkou sú olejové a maslové placky, omelety, citrónové torty. Všade sa predáva pečivo s píniovými jadierkami rýchle opečenými na sladkom oleji a drobné vaječné cukrovinky. 

Na záver osláv si rodinka dopraje obľúbený vianočný dezert nazývaný turrón (cukrovinka z mandlí, orieškov alebo iných prímesí) býva v mäkkej a tvrdej podobe.

Budete chcieť zostať

Ak raz navštívite provinciu Alicante, lokalitu v ktorej teraz žijem, nebudete chcieť odísť a ja (realitná maklérka) vám budem musieť predať nejaký pekný apartmán s výhľadom na more, alebo  španielsku vilku s bazénom ;). Lebo ich ceny sú stále (od krízy v 2007)  atraktívne a porovnateľné s cenami nehnuteľností na Slovensku. 

Fotogaléria k článku

Ďalšie články od autora Evuschka

Novoročné oslavy po španielsky
Staňte sa konečne milionárkou
Robte len to, čo vás baví
Neklikajte, zarábajte
Ako ne/zarábať na internete
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Pozvanie na letné tvorenie, kurzy pre malých aj veľkých

Ďalšie články na podobné témy

Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň
Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa
Sama na Vianoce - ako prežiť sviatky pokoja aj keď ste sama
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
Santa Claus vs. Ježiško. Kto nosí darčeky?
Vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Ako na to?
Vianoce vedia byť aj čarovné a plné magických rituálov. Poďme v tento sviatočný čas trochu čarovať.
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada