Vianočný zhon: Ako mu neprepadnúť?
1. 12. 2018 | Gabriela

Vianočný zhon: Ako mu neprepadnúť?

Aj vy milujete vianočnú sezónu, pečenie medovníkov a iných dobrôt, zdobenie stromčeka a všetky ostatné bohaté rodinné tradície, ktoré toto výnimočné obdobie sprevádzajú?  Avšak postupom času, ako rastieme, prichádzali stále nové a nové povinnosti, až sme začali vidieť veci z iného uhlu pohľadu.

Prečo je to tak, že sa radostné očakávanie postupne mení na paniku len preto, aby bolo všetko dokonalé a vykonané včas? Pre niektorých sa dokonca spomienky na čas s rodinou stávajú pripomienkami stratených alebo napätých vzťahov. Hľadanie perfektného daru a obľúbené rodinné tradície sú odložené kvôli súčasnej realite života.

Bezstarostné detské dni - keď boli naše oči plné vzrušenia a nevinnosti - sa zdajú dávno stratené, najmä pre tých, ktorí sú unavení z bremien života.

Sama zažívam mnohé z týchto zmien, keď som dospela a stala sa rodičom. Môj pohľad na Vianoce je iný. Hoci prežívam radosť s mojou dcérou, keď otvára svoj prvý darček, súčasne si uvedomujem, čo bude nasledovať. Darček odloží tak rýchlo, ako sa bude dať a pustí sa do ďalšieho. So všetkým, čo dostala sa síce bude hrať nejaký čas a potom sa to odloží niekam do pivnice alebo vyhodí.

Nepodporujeme tým nepriamo konzumný spôsob života? Tešiť sa z daru, ale len chvíľu a hneď sa vrhnúť na ďalšiu vec. Len krátko potom, čo niečo prijmeme, ihneď túžime po niečom lepšom, krajšom a pod. Neuspokojí nás to, čo máme. Možno to poznáte aj vy, ako dlho sa tešíte na nejaký deň D (či už sú to Vianoce alebo svadba) a zrazu je všetko preč tak rýchlo, ako to prišlo.

 photo-1511881721716-686204776e2b_1543695678.jpg

A potom opäť prichádza pochmúrna nálada a akoby sa už nie je na čo tešiť. Veď Vianoce skončili. Možno je to aj preto, že nás čaká veľa vecí, ktoré je potrebné urobiť a nekonečný zoznam úloh sa opäť raz zaplňuje.

Čo teda robiť, aby ste našli skutočnú radosť a pokoj počas vianočného obdobia?

1. Zamerajte sa na to, čo je naozaj dôležité. Na začiatok zhodnoťte svoj čas a uvedomte si, ako ho trávite, s kým sa stretávate, na čo ho využívate. Či robíte naozaj to, po čom túžite. Možno sa zbytočne stresujete, hľadáte darčeky, usporiadavate večierky a vešiate dekorácie. Čoho následkom je to, že sa úplne vyčerpáte a stratíte skutočnú radosť z týchto sviatkov. Keď sa pozrieme na podstatu Vianoc, nikde nie je napísané, aby sme robili všetko to, čo si myslíme, že je dôležité (dokonalá výzdoba, jedlo, darčeky). Pre kresťanov je napríklad dôležité osláviť narodenie Ježiša Krista, a ak aj vy k nim patríte, potom nezáleží na všetkých týchto ostatných maličkostiach. 

2. Ďalším tipom, ako sa vyvarovať zhonu je: príliš nelipnúť na všetkých stanovených plánoch. Očakávania radšej držte na uzde a nedávajte si veľké nesplniteľné ciele. Veď, ak neumyjete okná, nenapečiete 30 druhov koláčov, nič také hrozné sa nestane.

3. Prestaňte sa sústrediť na sklamanie, ktoré vám život priniesol, lebo sa tak pripravíte o radosť a spokojnosť. Tešte sa z maličkostí a buďte vďační za to, čo máte. Aj keď nemáte práve ideálny život, vždy je možné zvoliť si, ako sa chcete cítiť. Či sa budete ľutovať alebo neustále sťažovať, alebo či sa rozhodnete bojovať a naplno si vychutnať život. 

4. Ak si myslíte, že to sami nezvládnete, vyhľadajte niekoho vo svojom okolí, o ktorom viete, že vás povzbudí a posilní. Tiež pamätajte na to, že požiadať o pomoc nie je hanbou či slabosťou. Je to znak zrelosti. 

5. Buďte čo najviac s rodinou a rozprávajte sa spolu. 

6. A napokon zhodnoťte svoje priority, aby kúzlo Vianoc netrvalo iba chvíľku, ale sprevádzalo vás po celý rok.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Môžeme ochorieť používaním make-upu?
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú
Nekonečný boj s rozaceou II: Pomohol laser?
“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!

Ďalšie články na podobné témy

10 vtipných faktov o Vianociach
Sama doma na Vianoce
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Vaginálne mapovanie – čo to PREBOHA je?
Pompézna fashion show MIKLOSKO FW 2017
Sviatočné pečenie
Santa Claus vs. Ježiško. Kto nosí darčeky?
Vianoce v Španielsku

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.