Viete, čo je amaxofóbia? Možno ňou trpíte aj vy
24. 1. 2023 | PR Servis

Viete, čo je amaxofóbia? Možno ňou trpíte aj vy

Aj keď pojem amaxofóbia nie je úplne známy, trpí ním pomerne veľa ľudí. Ide totižto o strach zo šoférovania (v extrémnych prípadoch sa tento strach prenáša aj na jazdu autom ako spolujazdec). Táto fóbia môže mať viacero príčin.

Príčiny amaxofóbie

Tou najčastejšou príčinou amaxofóbie je zažitá dopravná nehoda. Veľakrát, keď človek zažije nehodu, pri ktorej dôjde k väčšiemu poškodeniu vozidla alebo sa dokonca zraní, má potom problém sadnúť si opäť za volant.

Aj nepriama skúsenosť s nehodou (ak ste boli jej svedkom alebo sa stala vášmu blízkemu) môže u človeka vyvolať strach zo šoférovania. „Jednoducho“ si uvedomíte, že nehody sa nevyhýbajú nikomu a začnete sa šoférovania obávať. Dalo by sa to charakterizovať ako strach z nepredvídateľných udalostí, ktoré sa vám za volantom môžu stať. Podobne sú na tom ľudia, ktorí sa boja šoférovať na neznámych miestach.

Príčinou môže byť aj strach zo zlyhania. Ten vzniká hlavne v začiatkoch šoférovania ak má človek v autoškole nepríjemného inštruktora, či ho po získaní vodičského preukazu rodičia neustále upozorňujú na chyby, kritizujú ho, že svojou jazdou poškodzuje zotrvačník a podobne. Strach v tomto prípade pramení z nedôvery vo svoje šoférske schopnosti.

Ako strach zo šoférovania prekonať?

Ak sa chcete amaxofóbie zbaviť, choďte na to postupne. Pravidelne absolvujte kratšie trasy vo svojom okolí, ktoré dobre poznáte. Vyberajte si časy mimo dopravných špičiek. A nenechajte sa „rozhodiť“ drobnou chybou, napríklad, keď sa budete kostrbatejšie rozbiehať kvôli nedostatočnej praxi v používaní spojky.

Nájdite si spolujazdca, ktorý bude nielen skúsený vodič, ale zároveň aj mierna a empatická osoba. Takýto človek vás dokáže podporiť, motivovať a poradiť vám. Ak takú osobu neviete nájsť, stále môžete využiť možnosť kondičných jázd s profesionálnym inštruktorom.

Motivovať by ste sa však mali aj vy. Pochváľte sa za malé úspechy, ktoré budete pri prekonávaní amaxofóbie dosahovať. Môžete sa potešiť aj nejakou maličkosťou, keď dosiahnete významnejší pokrok.

V neposlednom rade je dôležité vytvoriť si v aute čo najpríjemnejšiu atmosféru. Všetko, čo potrebujete, si nastavte pred jazdou, nech vás to nerozptyľuje, prípadne si ako „podmaz“ pustite obľúbenú hudbu, aby ste sa uvolnili.

 Zdroj obrázka:

Autor: VALUA VITALY / Shutterstock.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Na vaše PZP sa nemusíte spoliehať len pri dopravnej nehode
Ako sa spriateliť so svojím autom a stať sa dokonalou vodičkou
Tipy: Na čo myslieť pri kúpe auta?
Bezpečnosti na cestách s deťmi - na čo myslieť pri výbere autosedačky?
Elektrické autá môžu byť pohodlné aj cenovo dostupné
Dovoz áut zo zahraničia: Príbeh o výbere ideálneho rodinného auta
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
4 šikovné autá do mesta pod 15 000 Eur