Viete čo robiť, keď vás chytí záchvat úzkosti? Táto 1 rada pomôže zaručene!
24. 4. 2020 | Redakcia

Viete čo robiť, keď vás chytí záchvat úzkosti? Táto 1 rada pomôže zaručene!

Snažíte sa vyhýbať nepriaznivým správam? Vystraší vás každý pracovný hovor od šéfa alebo email? Čakáte, že každý raz nepríjemné správy? V takomto psychickom rozpoložení si koledujete o poriadnu úzkosť. Čo teda môžete pre seba urobiť?

Úzkosť je emocionálna reakcia, ktorá je prirodzená, hlavne ak dlhodobo žijeme v strese. Je jasné, že ak sa obávate o zdravie svojich blízkych či o prácu alebo základné finančné zabezpečenie, ste náchylnejšia aj na vznik úzkosti, ktorá sa neraz prejaví v podobe záchvatu.

anthony-tran-i-epv9dxg7u-unsplash_1587328922.jpg

Z čista jasna

Prichádza nečakane, bez ohlásenia a neraz vo chvíľach či na miestach, kedy vás poriadne prekvapí. Spočiatku pocítite nervozitu či tlak, nejasný pocit nebezpečenstva či paniky, srdce vám začne búšiť, zaleje vás pot, telo sa roztrasie, zrýchli sa vám dýchanie... áno, aj takto sa to môže začať a žiadny z prejavov nemôžete vedome ovládnuť. 

Už ste to zažili? V silnejšej či miernejšej forme sa vo vypätých obdobiach ľudia s týmito príznakmi stretávajú. Je dobré vedieť, že napríklad niektoré choroby ako ochorenia srdca, cukrovka, ochorenia štítnej žľazy ale aj ochorenia dýchacej sústavy či pri chronických bolestiach sú ľudia na úzkosť náchylnejší. 

ymyr-hryshchenko-e8yfkjn2czy-unsplash_1587328923.jpg

Celý stav môžu zhoršovať niektoré lieky a napríklad aj pitie alkoholu. Čo však môžete urobiť? Je toho celkom dosť, pretože úzkosť nie je vhodné riešiť podávaním liekov, sú silno návykové. Keďže situáciu, v ktorej sme bez nášho pričinenia nemôžeme príliš ovplyvniť, je dôležité je zamerať sa na zmeny v životnom štýle, ktoré vám pomôžu posilniť psychickú i fyzickú odolnosť. 

Zaveďte si pravidelný režim a zamerajte sa na zdravšie stravovanie i dostatok pohybu. Budete sa celkovo cítiť fyzicky lepšie čo ovplyvní psychiku a pomôže posilniť vás. Ak sa však situácia opakuje, či dokonca zhoršuje, je potrebné vyhľadať linku pomoci a navštíviť aj svojho obvodného lekára, aby vám odporučil odbornú pomoc. 

Jednoduchý trik na upokojenie

Prvá pomoc pri záchvate: posaďte sa alebo si ľahnite. Dôležité je uzemnenie, teda poloha, v ktorej nebudete mať pocit, že môžete spadnúť. Pokojne si vyzujte topánky a nohy položte celou plochou na zem. Je dobré, ak vás môže objať druhá osoba, objatie v oblasti ramien pôsobí upokojujúco. Ak nemôžete dýchať, využite jednoduché dýchanie do papierového vrecka presne tak ako ho poznáte z filmov. Po upokojení si určite odpočiňte. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Ako naniesť matný rúž v 5 krokoch
Zakladateľka webu Nádherná.sk: Chcem, aby boli ľudia zdraví a finančne na tom lepšie
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň
Život môže byť nádherný, aj keď ste na vozíku. Dôležitý je uhol pohľadu…
Aké magické kamene Vám pomôžu pritiahnuť lásku do života?
Výživové doplnky pre intímne zdravie
Život bez sacharidov
Trápi Vás brušná diastáza? Už nemusí. Máme riešenie!

Ďalšie články na podobné témy

Vaginálne mapovanie – čo to PREBOHA je?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IV
5 jednoduchých tipov ako zatočiť s jarnou únavou
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie V
Frustrácia ako začiatok niečoho nového
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Psychopati nemôžu byť vyliečení. Pozrite si dôvody!