Je prirodzené, že si chete zariadiť domov presne podľa vašich predstáv. Ak to však robíte prvýkrát, môžete urobiť zopár chýb, ktoré sa ukážu až časom. Zariadenie domácnosti nie je lacná záležitosť a napraviť nedostatky len zdvihne vaše náklady. Prinášame teda zopár rád, ako sa chybám vyvarovať.
Či už sa jedná o dom alebo byt, ktorý ste práve kúpili alebo ho máte len v prenájme, určite sa chcete cítiť útulne a čo najskôr z tohto priestoru spraviť domov. Pri zariaďovaní vášho bývania by ste mali zohľadniť predovšetkým tieto 3 faktory:
● veľkosť priestoru
● množstvo denného svetla
● štýl interiéru
Ak ste nehnuteľnosť ešte nekúpili, ale chystáte sa na to, mali by ste vedieť, na čo si dať pozor pri vybavovaní hypotéky.
Niektorí ľudia v kuchyni trávia celé hodiny, iní dávajú prednosť rozvozom alebo návštevám reštaurácií. Ak patríte do prvej skupiny, o to väčšiu pozornosť by ste mali venovať jej zariadeniu.
Základnou chybou pri zariadení kuchyne je nelogické usporiadanie. Aby sa v kuchyni dobre pracovalo, spotrebiče by mali mať vhodné miesto a logicky na seba nadväzovať.
Začínať by sa malo chladničkou, z ktorej vytiahnete suroviny, potom by mal nasledovať drez, v ktorom ich umyjete, prípravná plocha, na ktorej ich spracujete, a nakoniec varná doska. Ak túto následnosť dodržíte, vyhnete sa zbytočnému chodeniu a kríženiu činností.
V prípade, že vám tento postup nevyhovuje alebo potrebujete, nejaký spotrebič do postupnosti pridať, smelo do toho.
Mať množstvo drahých spotrebičov vyzerá luxusne a lákavo. Nie vždy sa to však vyplatí. To, že si po finančnej stránke môžete niečo dovoliť, neznamená, že si musíte kúpiť všetky vychytávky a spotrebič vám potom bude len zaberať miesto. Prehodnoťte teda, či daný spotrebič dostatočne využijete, alebo sa vám na ňom bude len zbytočne usadzovať prach.
Nepodceňte dostatok úložného priestoru. Niektoré spotrebiče sú veľké a môžu zabrať viac miesta, ako ste očakávali. Obzvlášť v malých bytoch je výhodné horné skrinky natiahnuť čo najvyššie, aby ste získali viac priestoru nielen pre potraviny, ale aj pre riad.
Vyhnite sa nelogickému deleniu pracovnej dosky. Dajte si pozor, aby ste nerozdelili pracovnú dosku na príliš malé časti, ktoré vám neposkytnú dostatok miesta na prácu. Medzi drezom a varnou doskou je vhodné mať aspoň 60 až 90 cm širokú prípravnú plochu.
Aj keď máte v kuchyni dostatok slnečného svetla, je pravdepodobné, že niekedy budete variť v čase, keď je vonku už tma a centrálne osvetlenie v tomto prípade väčšinou nestačí. Pri varení iba s centrálnym svetlom si človek často tieni ao to väčšia je v miestnej tma.
Doplňte ho preto adekvátnym osvetlením pracovnej dosky. Najčastejšie sa používajú LED pásy zabudované do horných skriniek. Osvetlenie varnej plochy sa najčastejšie rieši svetlom integrovaným do digestora.
Obľúbeným trendom súčasnosti je kuchynský ostrov, prípadne polostrov, ktorý je logickou odpoveďou na otvorené dispozície. Nesnažte sa však umiestniť ostrov do vašej kuchyne za každú cenu. Ostrov je ideálny pre väčšie kuchyne, avšak v tých menších spôsobí len pocit stiesnenosti.
Ak sa pri výbere kuchynskej linky rozhodnete pre pracovnú dosku z masívneho dreva, je lepšie osadiť kuchynskú batériu priamo do drezu. Vyhnete sa tak prípadnému napúčanie dreva v dôsledku vlhkosti.
Určite chcete, aby miestnosť, v ktorej vítate návštevy, vyzerala príjemne a útulne. Čomu sa teda treba vyvarovať, aby sa nestal pravý opak?
Práve obývacia miestnosť je skvelé miesto pre rastliny vo vašej domácnosti. Rastliny osviežujú a spríjemňujú prostredie, a preto by ste ich mali mať v obývačke, kde sa pravdepodobne zdržujete najčastejšie. Paprade a palmy sú nielen estetické, ale navyše aj prečisťujú vzduch.
Preplnená obývačka môže pôsobiť neusporiadane a chaoticky. Menej je niekedy viac a trendom posledných rokov je skôr minimalizmus. Drobnosti upracte jednoducho do štýlových košov alebo škatúľ. Ak budete mať čo najmenej vecí na očiach, bude miestnosť pôsobiť vzdušne, čisto a príjemne.
Nábytok by ste nemali prispôsobiť len svojmu vkusu a štýlu, ale aj tomu, koľko starostlivosti ste ochotní mu venovať. Ak nemáte dostatok času na upratovanie domácnosti, vyhýbajte sa skleneným stolíkom a nábytku so sklom. Zacapkaný nábytok pôsobí špinavo, aj keď špinavý nemusí byť (len zle vyleštený). Pozor aj na lesklé povrchy, na ktorých je dobre vidieť prach.
Ak aj chcete, aby váš domov pôsobill pohodlne, príliš veľa vankúšov na pohovke bude mať opačný efekt. Ak si vy alebo vaša návšteva nebudete mať kam sadnúť, obývačka bude pôsobiť viac dusivo ako pohodlne.
Televízor je dnes samozrejmosťou v takmer každej domácnosti a nielen v obývačke. Dnes už televízia nie je takou vzácnosťou ako v minulosti, a preto by ani nemala byť centrom vašej obývacej miestnosti. Natočte radšej kreslá a sedačky tak, aby si vzájomne čelili a vy ste mohli pokojne viesť konverzáciu bez toho, aby ste sa museli nakrúcať alebo natáčať.
S televíziou ale aj inou elektronikou súvisia aj káble. Dajte preto pozor, aby vám nevytŕčali kade-tade. Ak je to možné, zorganizujte ich tak, aby boli vidieť čo najmenej. Môžete využiť rôzne druhy organizérov a skryť ich za nábytok, či priamo do stien. Uvidíte, ako sa celá miestnosť zmení k lepšiemu.
Dokonale zladený nábytok možno vyzerá ako z katalógu, ale zväčša to nie je úplne to pravé. Nezabudnite teda pridať aj nejaké prvky, ktoré rozbijú monotónnosť, aby miestnosť pôsobila osobnejšie a útulnejšie a hostia sa necítili ako v showroome.
Zaujímavá je napríklad kombinácia starého nábytku s moderným. Ak však nemáte toľko odvahy, odviažte sa aspoň s dekoračnými látkami na vankúšoch.
Niektorí ľudia si povedia, že na tom, ako vyzerá spálňa nezáleží, veď tam iba spíme. To, v akom prostredí sa prebúdzate, má však vplyv na celý váš deň. Urobte si spálňu teda čo najpríjemnejšiu.
Doprajte si viac svetelných nastavení v spálni. Veľké svetlo nestačí a mali by ste mať možnosť menšej lampičky pri posteli. Dokonca aj tí, ktorí v posteli nečítajú, by mali mať možnosť rôznych svetelných nastavení.
Farby majú vplyv na vašu náladu, dokážu upokojiť, ale aj nabudiť. Napriek tomu, že ráno možno potrebujete trochu nabudiť, na steny zvoľte radšej pokojnejšie farby, ktoré vám pomôžu zaspať. Odvážnejšie farby, môžete zvoliť napríklad pri obliečkach.
Vyššie záhlavie postele sa zíde nielen vtedy, ak si v posteli chcete posedieť a neopierať si pritom chrbát o studenú stenu. Čelo dáva posteli eleganciu a mení ju z vojenskej prične na štýlové miesto oddychu.
TIP: Poznáte rebriny do bytu, vhodné na precvičenie celého tela?
Nočný stolík je pre mnohých len ťažko odmysliteľnou súčasťou spálne. V malých spálňach však môže zbytočne zaberať miesto na podlahe a robiť miestnosť stiesnenejšou. Ak na nočnom stolíku trváte, šikovným riešením je primontovať ho na stenu a ušetriť priestor na podlahe. To isté môžete urobiť aj s lampičkami.
Najdôležitejším prvkom v spálni je samozrejme posteľ. Tá by mala byť umiestnená tak, aby ste sa k nej vedeli dostať z oboch strán a zároveň čelo bolo pri stene. Je lepšie vyhnúť sa umiestneniu pod oknom kvôli svetlu, ktoré vám bude dopadať priamo do tváre, ale aj kvôli zlému tesneniu, aby na vás v noci neťahalo.
Aj keď môžete mať pocit, že vstavané skrine zaberajú veľa miesta, zvyčajne sú tým najlepším riešením. Vstavané skrine sú zväčša hlbšie, ako tie klasické. Navyše vstavané skrine s posuvnými dverami šetria miesto, ktoré by ste potrebovali pri skriniach s klasicky otváracími dverami na ich otvorenie.
Častým trendom je v duchu minimalizmu obmedzovať aj koberce, závesy a záclony. Tieto doplnky však nie sú len na ozdobu, ale zaisťujú aj reguláciu tepla a svetla. Spálňu navyše príjemne zútulnia a prispievajú k intimite viac, ako prázdny chladný priestor.
Závesy vám navyše zabezpečia tmu, aj keď si budete chcieť ráno prispať. Bezpochyby si teda do spálne namontujte kvalitné garniže, aby ste si mohli zatiahnuť závesy vždy, keď to budete potrebovať.
Keďže je práca z domu (alebo home office) stále populárnejšia, mali by ste si vedieť správne zariadiť aj pracovňu.
Toto nie je estetický problém ale problém praktický. Pri stole a stoličke hrá dôležitú úlohu výška. Aj keď kreslo za stolom môže vyzerať luxusne a atraktíve, je kľúčové, aby ste z neho pohodlne dosiahli na stôl. Stolička by nemala byť ani privysoko, aby ste sa zbytočne nehrbili.
Ak máte množstvo šanónov a zakladačov, mali by ste mať aj dostatok miesta, kam ich uložiť, aby sa vám neváľali po zemi a zároveň ste mali dostatok miesta na pracovnom stole. Ak miestnosť nie je dosť veľká na skrinky na zemi, jednoducho namontujte police.
Je dôležité, aby ste zvolili správny balanc. Miestnosť plná dekorácií a predmetov, ktoré vás budú rozptyľovať nie je ideálna. Avšak ani suchá chladná miestnosť nie je to pravé. Zvolte teda zlatý stred, doprajte si napríklad fotografie vašich blízkych na stole.
Denné svetlo je pri práci veľmi dôležité. Pozitívne pôsobí na koncentráciu, dodáva energiu, zvyšuje našu efektivitu. Ideálne je, keď prirodzené svetlo prichádza z boku (sprava pre ľavákov a zľava pre pravákov), prípadne môže byť okno pred pracovným stolom. Určite by však nemalo byť za vami, pretože slnečné lúče by sa mohli nepríjemne odrážať od monitora počítača.
Natália Várošová SEO služby a copywriting
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus
Na čo slúžia a ako si vybrať soklové lišty k podlahe?
Ako vybrať vankúše na spanie a dekoračné kúsky do obývačky?
Ktorý typ plávajúcej podlahy je pre vás ten najvýhodnejší?
Idete rekonštruovať kúpeľňu? Inšpirujte sa aktuálnymi trendmi
Návrat do minulosti a udržateľnosť. Zariaďte si obývačku podľa tohtoročných trendov
Ako vybrať stôl do jedálne?
Majte príjemnú klímu v interiéri aj na terase
Čím sa vyznačujú moderné kuchyne?