Viete, nosiť ikonické poltopánky?
4. 4. 2021 | PR Servis

Viete, nosiť ikonické poltopánky?

Oxfordky, derby, brogy, mokasíny a boatky - toto je silná 5 obuvi na pánsky štýl, s ktorou nikdy nebudete out. Toto je obuv, ktorej sa oplatí venovať pozornosť a siahnuť po nej zakaždým, keď budete mať plné zuby vysokej ženskej obuvi a prvoplánových módnych kreácií. 

Pretože...

... táto obuv bola preverená časom aj celosvetovým módnym dizajnom:

OXFORDKY

Aj keď je história tejto obuvi stále nejasná, s určitosťou vieme povedať, že oxfordky nesú názov britského Oxfordu. V 19. rokoch sa pri vzbure univerzitných študentov upriamila pozornosť aj na ich rovnošaty, ktorých povinnou výbavou bol práve tento model obuvi. Odvtedy sa stali oxfordky bodkou za dokonalým obchodným, vyjednávacím a večerným outfitom.

 oxfordky

 Foto: Beatnik, DEICHMANN

Večná dilema

Hlavný rozdiel medzi oxfordkami a veľmi podobnou obuvou derby je v našití krídel pre šnúrky. Oxforská obuv je vybavená systémom „uzavretého šnurovania“, v ktorom sú tieto štvrtiny, kde sú prepichnuté očká šnúrok, prišité pod prednou časťou topánky. Pre tých, ktorí si stále nie sú istí, máme na mysli šev, ktorý vedie priamo pod šnurovaním.

Ako nosiť oxfordky?

Podľa tradičnej anglickej módy sa párujú s elegantným nohavicovým kostýmom. Podlhovastá špička sa obzvlášť dobre hodí k štíhlej siluete, zatiaľ čo kombinácia krátkeho strihu ladí viac s nohavicami ukončenými manžetou. Veľmi pekne ukáže kombinácia oxfordiek s kostýmom z tartanu, či kohúťou stopou. No vďaka pekne „uprataným“ krídelkám so šnurovaním, vďaka ich podšitiu a elegantnejšiemu vzhľadu, sa parádne hodia aj k dievčenským retro, boho, či romantickým kvetinovým šatám.

DERBY

Derby sa považujú za akúsi evolúciu oxfordskej obuvi. Aspoň čo sa týka pohodlia, môžu si ju dovoliť aj tí, ktorí majú vysoký priehlavok. Derby obuv je lepšie prispôsobená nazúvaniu. Na rozdiel od oxfordskej obuvi, má „otvorené šnurovanie“, čo znamená, že krídelká pre šnurovanie sú našité na vrchu prednej časti obuvi. Medzi jazykom a prednou časťou topánky nie je žiadny šev, čo umožňuje voľnejšie viazanie šnúrok a väčšiu voľnosť pohybu.

untitled-design-3_1617562464.jpg

Foto: DEICHMANN

Ako nosiť derby?

Ide o najbežnejšiu poltopánkovú obuv, ktorú často a veľmi správne využívame najmä do práce. Na rozdiel od oxfordiek, sa viac hodí k neformálnemu štýlu, založenom na džínsových kombináciách s košeľou, polokošeľou, a tiež k menčestrovému saku.

No ich pohodlie a popularita postupne uvoľňuje drobné výnimky. Ešte pred nedávnom by módni kritici nedokázali pripustiť, že by si topánky v štýle derby bolo možné obuť aj k vysoko elegantným a večerným oblekom. Súčasný trend však povoľuje pár v čiernej koži kombinovať aj k obleku, zatiaľ čo hnedá koža a semiš zostávajú výsostne obuvou pre uvoľnenú formálnosť, patriacu k spomínaným džínsom.

BROGUE

V prípade brogov hovoríme o štýle topánok alebo čižiem s nízkym podpätkom, ktorý sa vyznačuje viacdielnymi, pevnými, koženými zvrškami, s ozdobnými perforáciami, dierovaním a zúbkovaním, ktoré je viditeľné najmä na okrajoch jednotlivých dielov.

untitled-design-2_1617562407.jpg

Foto: DEICHMANN, Beatnik

Ako nosiť brogy?

Aj keď sa nám v súčasnosti brogy javia ako elegantná a zdobená obuv, v minulosti bolo veľkým faux pas nosiť ju v súvislosti s hľadaním vážených pracovných príležitostí. Boli obuvou vidiečanov a od reputácie akou disponovala oxfordská obuv mali ďaleko. 

Ako pri mnohých módnych trendoch, dnes už ani toto neplatí. V súčasnej dobe môžu mať, okrem svojej typickej podoby pevných kožených topánok alebo čižiem, tiež podobu obchodných a spoločenských topánok, dokonca tenisiek, dámskych topánok na vysokom podpätku alebo akejkoľvek inej formy obuvi, ktorá využíva alebo evokuje viacdielnu konštrukciu a perforované, zúbkované lemy charakteristické pre brogy.

MOKASÍNY

Hlavným benefitom mokasín je komfort, jednoduché nazúvanie a nosenie. No ani tieto skvelé vlastnosti im v ich prijatí medzi elitnú obuv v minulosti nepomohli. Pre mnohých dlhodobo znamenali len akési papuče.

K úspechu ich priviedol v 50. rokoch až slávny herec a tanečník Fred Astaire, keď ich obúval ku fraku na všetky významné stepové podujatia. Od tých čias sa stali symbolom elegancie, ktorú zdieľali mocní a veľkí umelci, manažéri aj bohatí finančníci.

untitled-design-1_1617562318.jpg

Foto: DEICHMANN

BOATKY (čítaj boutky)

O jachtársky redizajn mokasín, teda model so šnúrkou lemujúcou vrchnú časť obuvi po obvode, sa zaslúžili Taliani v 60. rokoch. Takzvané boatky boli behom 10 rokov považované za luxusnú obuv, vyrobenú na každodenné nosenie s elegantným alebo neformálnym oblečením.

 crew-clothing-boatky-ruzovomodre_1617562311.jpg

Foto: CREW CLOTHING

Ako nosiť mokasíny a boatky?

Spárovanie mokasín bolo odobrené módnou kritikou spolu s džínsami, bavlnenými aj ľanovými nohavicami. V prípade spomínaných riflí dokonca v ponožkovom štýle! Okrem priznaných ponožiek v mokasínach sú dnes prípustné aj rôzne pančuškové variácie. Nesmie sa však zabudnúť, že džínsy nesmú byť príliš dlhé alebo príliš široké. Nohavice možno vyhnúť, alebo zvoliť trojštvrťový strih, dokonca aj jachtárske bavlnené šortky sú v prípade mokasín v absolútnom poriadku. 

Ak poltopánky stále nosiť neviete, nebojte sa čo-to odkukať tých, ktoré to vedeli ako žiadne iné - Gabriel Channelová či Marlene Dietrichová dokázali z obuvi na pánsky štýl, ako je oxford shoes alebo derby, vyťažiť maximu. Inšpirácií z ich dielne je plný internet. Sú nadčasové, prudko nositeľné, či už máte sladkých sedemnásť, tridsať, štyridsať alebo šesťdesiatpäť!

Zdroj foto: Beatnik, CREW CLOTHING, DEICHMANN, Dune.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom
Vykročte do nadchádzajúcej sezóny s Remonte!
Dôležitosť pravidelnej údržby a servisu chladiacich zariadení pre predĺženie ich životnosti
Použitie PUR a PIR Panelov v chladničkách a mrazničkách: Ako zabezpečiť ideálne podmienky pre skladovanie potravín
Ako minimalizovať poškodenie a potrebu opráv pri hliníkových dverách?
Krok za krokom: Ako svojpomocne opraviť poškodenú koženú sedačku?
Vediete priemyselnú firmu? Malá rada k elektromotorom

Ďalšie články na podobné témy

Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Dámske topánky na jeseň. Ktoré si vybrať?
Kabelkové top trendy pre jar a leto 2022 Na ktoré si trúfate?
Topánky na vysokom podpätku – ako nájsť ten najpohodlnejší pár?
Ako nosiť dámske tenisky
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Colour Up: Kolekcia „Rita Ora pre DEICHMANN“