Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
24. 1. 2022 | Redakcia

Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?

Všetky deti potrebujú vitamín D prakticky už od narodenia. Vitamín D je živina, ktorá hrá dôležitú  úlohu v zdraví srdca, boji proti infekciám a v neposlednom rade pomáha telu absorbovať vápnik a fosfát z potravy, ktoré sú dôležité pre zdravé a pevné kosti. Vzniká riziko pre deti, ktoré neprijímajú dostatok vitamínu D?

Telo vytvára vitamín D, keď je pokožka vystavená slnku. Je však ťažké získať dostatok vitamínu D a to hlavne počas zimných mesiacov.  Od apríla do konca októbra, keď strávite len 15 až 30 minút vonku uprostred dňa s odhalenými rukami a tvárou, stimuluje to pokožku, aby vytvorila všetok vitamín D, ktorý vaše dieťa potrebuje. V skutočnosti za slnečného letného dňa môže dieťa v plavkách po 15 až 30 minútach generovať 10 000 až 20 000 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D. V úhľadnom biologickom merítku sa ľudské telo nemôže „predávkovať“ vitamínom D vytvoreným slnkom.

Rodičia by mali zabezpečiť dostatočné množstvo vitamínu D, ktoré ich dieťa dostane z mlieka, potravín a vitamínových doplnkov, aby sa ubezpečili, že celkové množstvo nepresiahne:

·         1 000 až 1 500 IU denne pre dojčatá

·         2 500 až 3 000 IU denne pre deti vo veku 1 až 8 rokov

·         4 000 IU denne pre deti vo veku 9 rokov a staršie

Deti s rizikom nízkej hladiny vitamínu D

Napriek tomu, že nie je možné sa predávkovať vitamínom D, existujú rizikové faktory, ktoré pri dlhodobom nedostatku môžu ohroziť existenciu dieťaťa. Aké deti sú v ohrození?   

Bábätká potrebujú prísun vitamínu D najviac

Pretože materské mlieko nedáva dieťaťu dostatok vitamínu D, dojčené deti potrebujú vitamín D dopĺňať. Buď sa dieťaťu môžu podávať kvapky vitamínu D v merítku 400 IU denne priamo, alebo matka môže užívať 5 000 IU denne (polovica bezpečnostného príjmu), čím sa jej mlieko obohatí o dostatok vitamínu D pre dieťa. 

Hoci všetky štandardné dojčenské výživy sú obohatené o vitamín D, suplementácia vitamínu D sa odporúča aj deťom kŕmeným umelým mliekom. Bábätko by muselo vypiť liter výživy každý deň, aby dostalo odporúčané množstvo vitamínu D.

Silné kosti sú aj naďalej najvýznamnejším prínosom vitamínu D. Je však známe, že vitamín podporuje zdravie nervového systému, posilňuje obranyschopnosť proti infekciám a môže tiež zlepšiť zdravie pľúc a srdca.

Vitamín D : potraviny a výživové doplnky

Len veľmi málo potravín má vitamín D prirodzene súčasťou obsahu. Potraviny ako losos, sardinky, tuniak, olej z tresčej pečene a huby shiitake obsahujú veľa vitamínu D. Najviac vitamínom D disponujú  tučné ryby, pečeň, vajcia a rybie oleje. Deti tieto potraviny avšak veľa nejedia. To je dôvod, prečo potravinárske spoločnosti pridávajú vitamín D do mlieka, jogurtov, dojčenskej výživy, džúsov, cereálií a iných potravín. Pridávanie vitamínu D do potravín sa nazýva „obohacovanie“. Je to užitočné, ale stále to nemusí stačiť.

Spoločnosť Siberian Wellness prináša skvelú možnosť, ako deťom vitamín D doplniť hravou formou.

Vyskúšajte doplnok stravy Vitamama Omegalodon - veselé kapsule v podobe rybičiek s príchuťou manga! Doplnok stravy s polynenasýtenými omega-3 kyselinami a vitamínmi pre deti od 3 rokov a dospelých. Vitamama Omegalodon sú vysoko rafinované omega-3 kyseliny vo vysokej koncentrácii a vitamíny A, D3 a E. EPA a DHA prispievajú k normálnej činnosti srdca. DHA pomáha udržovať normálnu funkciu mozgu a zraku. Pozitívny účinok sa dosahuje pri dennom príjme 250 mg EPA a DHA.

Autor: Lancová 

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Ako nosiť dámske členkové topánky: 6 nápadov na outfit na rok 2024
Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?

Ďalšie články na podobné témy

Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Je suplementácia omega-3 kyselín pri deťoch s autizmom stále otázkou?
Dajte stopku detským chorobám. Tu sú tipy ako si s nimi poradiť
Láska je potrebná pre každé dieťa, obzvlášť pre to s autizmom
Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?
Vitamíny každý deň, ale fruktózu s mierou