Vitamíny každý deň, ale fruktózu s mierou
30. 4. 2022 | PR Servis

Vitamíny každý deň, ale fruktózu s mierou

Je všeobecne známe, že sa denne odporúča konzumovať čerstvé ovocie a zelenina. Ideálnych je päť porcií každý deň – kusov alebo hrstí. Z tých piatich by väčšina mala byť v prospech zeleniny, teda tri ku dvom. Ak sa v hone za lepším zdravím denne „napchávate“ viacerými kusmi ovocia, prípadne z nich pričasto vyrábate obľúbené smoothie nápoje, zbystrite pozornosť. Môžete mať do činenia s nadbytkom fruktózy.  

Jednoduchý cukor, s ktorým to nie je jednoduché

Fruktóza spolu s glukózou (hroznovým cukrom) patrí medzi jednoduché cukry. Glukóza je však na rozdiel od fruktózy bunkami priamo využiteľná ako zdroj energie. Fruktóza sa musí najskôr metabolizovať v pečeni. Znížená schopnosť vstrebávania (absorpcie) fruktózy v tenkom čreve má za následok to, že sa fruktóza dostane do hrubého čreva. Tu sa stretáva s baktériami a vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ale aj rôzne plyny, ktoré spôsobujú kŕče, plynatosť a nadúvanie. Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemným príznakom, alebo máte pocit, že ste ohrození poruchou trávenia fruktózy, mali by ste jej príjem obmedziť. Fruktózu nájdete v čerstvom a v sušenom ovocí, v ovocných šťavách, v niektorých druhoch zeleniny, ale aj v náhradách cukru, ktoré sa vo všeobecnosti považujú sa „zdravšie“, napr. med, javorový, agávový, kukuričný sirup, trstinová melasa či kokosový cukor. Problémom môže byť tzv. glukózovo-fruktózový sirup, známy aj ako izoglukóza alebo kukuričný sirup. Je to tekutá zmes glukózy a fruktózy. Bežne sa používa ako sladidlo v potravinách, pretože je lacný a dá sa s jeho pomocou  ľahko dosiahnuť sladká chuť. Získava sa  z kukuričného alebo pšeničného škrobu. Nájdete ho v cukrovinkách, bonbónoch, sladených nápojoch, ale aj v kečupoch, hotových omáčkach a iných priemyselne spracovaných potravinách. Stačí, že začnete dôsledne čítať zloženie potravín, ktoré konzumujete a možno ostanete prekvapení, kde všade sa s glukózovo-fruktózovým sirupom stretnete. Nadmerný príjem fruktózy môže škodiť a poľahky sa s ním stretne aj zdravý človek s pestrou stravou.

fructosin-stada-krabicka-zlava_1651491967.jpg

Ak to v črevách neladí

Ťažkosti sú podobné ako pri mnohých potravinových intoleranciách, s ktorými sa za posledné roky akoby roztrhlo vrece: nafukovanie, nevoľnosť, kŕče, plynatosť, hnačky, chronická únava. Pri fruktóze však nehovoríme o intolerancii, ale presnejšie sa nazýva fruktózová malabsorpcia. Existuje síce aj dedičná (hereditárna) intolerancia fruktózy, ale ide skutočne o raritné dedičné ochorenie, s výskytom 1 ku 20 000. Jeho príčinou je úplný deficit enzýmu, potrebného na štiepenie fruktózy. Pri fruktózovej malabsorpcii ide o zníženú schopnosť jej vstrebávania z dôvodu nedostatku špecifických fruktózových nosičov, pomocou ktorých sa v bunkách tenkého čreva fruktóza za bežných okolnosti vstrebáva. Ak vám telo dáva najavo, že prebytok fruktózy zle znáša, môžete si pomôcť enzýmom izomeráza xylózy. Obsahuje ho zdravotnícka pomôcka Fructosin.  Novinka obsahuje enzým v jeho aktívnej forme. Je schopný konvertovať fruktózu na jednoduchšie stráviteľnú glukózu. Pre lepšiu predstavu: 1 kapsula s izomerázou xylózy eliminuje toľko fruktózy, koľko obsahuje 100 gramové jablko alebo 250g jahôd. Ak je fruktóza eliminovaná už v tenkom čreve, zabráni to príznakom fruktózovej malabsorpcie. Užívajú sa 1-2 kapsuly 15 minút pre požitím jedla s obsahom fruktózy (môže sa použiť až 3-krát denne). Nová zdravotnícka pomôcka Fructosin® vám môže pomôcť zbaviť sa tráviacich problémov a diskomfortu, spojeného s nadbytkom fruktózy alebo jej malabsorpciou a pri úprave diétnych chýb v súvislosti s jej príjmom.

Nová zdravotnícka pomôcka FRUCTOsin® pomáha zmierniť tráviace problémy, spojené s prebytkom fruktózy alebo jej malabsorpciou. Obsahuje enzým izomeráza xylózy, ktorý konvertuje fruktózu na ľahšie stráviteľnú glukózu. Zabraňuje príznakom fruktózovej malabsorpcie alebo ich zmierňuje. Novinku FRUCTOsin® prináša spoločnosť Sciotec – Stada, expert a inovátor v oblasti potravinových intolerancií. Zoženiete ju v lekárni v balení 30 kapsúl alebo na www.klubzdravia.sk

SÚŤAŽ

3x zdravotnícka pomôcka pri fruktózovej intolerancii (malabsorpcii)

Ďalšie články od autora PR Servis

Kabelky crossbody a ich praktické vlastnosti
Najmódnejšie farby sandálov - tieto modely budú trendy v roku 2024!
Nízke libido – prirodzený stav alebo problém? Čo ovplyvňuje sexuálny apetít a ako ho zvýšiť?
Guess tenisky: Praktickosť a elegancia v jednom
Arganový olej Orient House
Niacínamid: zázračný vitamín B3 pre krásnu a zdravú pleť
Posilňovanie panvového dna bez cvičenia? Áno!
Na ceste ku zdravšej pokožke a vlasom

Ďalšie články na podobné témy

Wobenzym s nami už 30 rokov
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?
Čo vy a včelie produkty? Poznáte tieto účinky medu a propolisu?
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Vitálne huby