Vplyv farieb na človeka: V akých tónoch by sa mal niesť váš nábytok
6. 11. 2018 | PR Servis

Vplyv farieb na človeka: V akých tónoch by sa mal niesť váš nábytok

Farby majú veľký vplyv na ľudskú psychiku, takže by sme mali starostlivo dbať o ich výber. Farby, ktoré budú prevládať vo vašej domácnosti, budú silno ovplyvňovať vašu náladu a pocity. Ktoré vám domov vnesú pohodu, a ktorým by ste sa, naopak, mali vyhýbať?

Farebná škála, ktorú si doma zvolíme, má vplyv na rozptýlenie svetla a tiež dokáže opticky zmenšiť alebo zväčšiť priestor. Existujú však všeobecné pravidlá, ktoré by ste v rámci interiérov mali dodržiavať, ak chcete žiť v harmonickom a vyváženom priestore. Do miestností, kde je potrebné robiť určitú činnosť, by ste nemali voliť príliš studené farby a naopak do izieb určených na relaxáciu a odpočinok, sa nehodia sýte teplé farby.

Akú farbu nábytku teda zvoliť do nami zvolených miestností? Čierna a biela sú neutrálne a teda kombinovateľné so všetkými ostatnými farbami. Pokiaľ ide o čiernu, nemala by v interiéri prevažovať, aby nepôsobil depresívne. Naopak hnedá farba evokuje pocit pohodlia a domova. Dokáže zútulniť i chladne pôsobiacu miestnosť.

Spálňa by mala pôsobiť oddychovo

Kým v obývačke môžete experimentovať, nábytok do spálne by nemal žiariť v krikľavých farbách. Najvhodnejšiu farbou je modrá, ktorá upokojuje celý organizmus, spôsobuje pokles tlaku a pomáha nám relaxovať. Vhodné sú aj svetlejšie odtiene zelenej, ktorá upokojuje a dodáva novú energiu.

 bed-1839184-960-720_1541517624.jpg

Túžite po zaujímavej kombinácii? Stavte na meditačnú, tmavšiu fialovú, ktorá pôsobí mysticky. Skúste ju skombinovať s upokojujúcou staroružovou, bude sa vám spať ako v bavlnke. Zabudnite na excentrický nábytok v žltej alebo červenej farbe, zbytočne by vás rozptyľoval. Vhodne doladené doplnky či drobné kusy nábytku sú nutnosťou, ktorú by ste nemali podceňovať.

Obývačka musí byť prívetivá

Ako to docielite? Pokojne využite silu teplejších farieb ako je oranžová, žltá alebo žltozelená. Ak túžite skôr po klasike, hnedá farba bude pôsobiť domácky a príjemne. V kuchyni alebo v jedálni sa nemusíte vyhýbať ani sýtejšími farbám, nemusíte sa vôbec báť ani modernej čiernej, ktorá priestoru dodá punc elegancie.

Naopak, modrý nábytok sa neodporúča, tlmí a pomáha udržať chute na uzde. Kúpeľňové zariadenie môže byť v rôznych farbách, studenými tónmi vyzdvihnete čistotu. Aby interiér nepôsobil sterilne, zaobstarajte si drevený nábytok v prírodnom prevedení.

Inšpirujúca detská izba alebo pracovňa vďaka sýtym farbám

Oranžová, zelená či modrá. Nebojte sa farebnosti, podporí vašu kreativitu. Vybrať nábytok do detskej izby je o niečo ťažšie, jeho farby musia deti stimulovať k učeniu, zároveň by však mali pôsobiť tlmivo, aby sa im dobre odpočívalo.

 nabytok-mojnabytok-sk_1541517623.jpg

Výber farieb prispôsobte veku - menším deťom vyberte výraznejšie a sýtejšie farby, ktoré podporia fantáziu, kreativitu a učenie. Staršie deti ocenia tlmenejšie tóny. Vhodná je kombinácia svetlejších odtieňov s doplnkami v sýtejších farbách. Stavte na teplejšie odtiene – žltú, červenú, svetlú zelenú či modrú alebo ich kombinácie s bielou.

Ilustračné foto: Pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Balkónové sedenie z ratanu
Prispôsobte detský nábytok vašim ratolestiam
Kúpeľňa snov: Zariaďte ju špičkovými výrobkami, ktoré vám vydržia roky!
Chorvátsko trochu inak - Slavónia na jeseň
Chcete cestovať? Ponúkame vám 10 tipov od skúseného cestovateľa
Vianoce v Španielsku
Sama na Vianoce - ako prežiť sviatky pokoja aj keď ste sama
Premeňte cukor na svojho priateľa. Triky, ako ho využiť v domácnosti