Výhody bicyklovania a prečo si ho zamilovať
3. 10. 2022 | PR Servis

Výhody bicyklovania a prečo si ho zamilovať

Vedeli ste, že podľa odporúčaní by mali dospelí vykonávať aspoň 150 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity týždenne a silovej aktivity aspoň dva dni v týždni? Bicyklovanie je jedným z najlepších aeróbnych cvičení, ktoré ponúka množstvo výhod. Môže si ho vychutnať každý bez ohľadu na vek a pohlavie.

Pravidelná jazda na bicykli je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť riziko zdravotných problémov spojených so sedavým životným štýlom. A to je iba jedna z mnohých ďalších výhod bicyklovania.

Bicyklovanie je jednoduché, ale efektívne cvičenie s veľkými výhodami takmer bez veľkého úsilia. Táto aeróbna aktivita vám umožní hlbšie dýchať, potiť sa a zvýšiť telesnú teplotu, čo zlepší vašu celkovú kondíciu. Udržuje vaše srdce, pľúca, krvné cievy a ďalšie hlavné orgány zdravé a silné.

Zdravotné benefity bicyklovania

Podporuje chudnutie

Pravidelné bicyklovanie s vysokou intenzitou vám môže pomôcť zhodiť nadbytočné kalórie a podporuje zdravú reguláciu hmotnosti. Nepretržité bicyklovanie dokáže spáliť približne 300 kalórií za hodinu a môže zvýšiť rýchlosť vášho metabolizmu, čo pomáha spaľovať extra kalórie a budovať svaly.

Ak sa snažíte schudnúť, cyklistika musí byť spojená so zdravým stravovacím plánom. Bicyklovanie je pohodlná forma cvičenia a môžete meniť čas a intenzitu – dá sa budovať pomaly a tak, aby vám vyhovovala. O chudnutí existuje veľa mýtov, poznáte ich?

kbo-bike-ohlchxud6ui-unsplash_1664773989.jpg

Budovanie svalovej hmoty

Bicyklovanie nielenže spaľuje tuk, ale aj buduje svalovú hmotu. Pri používaní pedálov sa posilňujú svaly nôh, niektoré svaly stehien a lýtok.

Vhodné pre srdce

Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov pre zdravý život. Bicyklovanie je skvelé, pôsobivé cvičenie, ktoré zvyšuje srdcovú frekvenciu tým, že pumpuje viac krvi do vášho srdca. Pravidelné bicyklovanie môže rozširovať cievy a znižovať krvný tlak.

Niektoré výskumy naznačujú, že už aj denné polhodinové bicyklovanie, minimálne tri dni v týždni, môže znížiť krvný tlak a hladinu cholesterolu.

Duševný pokoj a pohoda

Bicyklovanie taktiež podporuje duševný pokoj, zmierňuje úzkosť, stres aj depresiu. Je vhodnou možnosťou na upokojenie aktívnej mysle, zlepšuje koncentráciu a môže zlepšiť náladu uvoľnením adrenalínu a endorfínov.

Posilňuje imunitný systém

Jednou z veľkých výhod cvičenia je, že pravidelná cyklistika pomáha predchádzať rozličným chorobám a celkovo posilňuje imunitu. Aeróbne cvičenia aktivujú biele krvinky a ľudia, ktorí pravidelne cvičia viac ako polovicu dní v týždni sú menej náchylní na ochorenie či prechladnutie.

Znižuje riziko rakoviny

Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, prsníka, prostaty, pankreasu a aj rakoviny pľúc.

Zlepšuje spánok

Pravdepodobne nie je žiadna veda, že ak sa unavíte na bicykli, zlepší sa vám spánok. Cyklistika, tak ako ďalšie športy, má naň veľmi pozitívny vplyv. Tento benefit môžete pozorovať už vtedy, keď zaradíte denne aspoň 30 minút aeróbnej aktivity. Ľudia, ktorí pravidelne športujú, majú zvyčajne kvalitnejší spánok, ľahšie zaspávajú a ráno sa cítia oddýchnutejší.

Ak vás trápia problémy so zaspávaním, šport môže byť skvelým spôsobom, ako ich minimalizovať. Intenzívnejšie aktivity sa samozrejme snažte ukončiť aspoň 3 hodiny pred spaním, inak by to mohlo mať opačný efekt.

Posilňuje zdravie kostí

Cyklistika zlepšuje silu vašich kostí a pomáha predchádzať zlomeninám. Jazda na bicykli je ideálnou formou cvičenia, ak máte osteoartrózu, pretože ide o cvičenie s nízkym dopadom, ktoré iba málo zaťažuje kĺby.

Zmierňuje bolestivé príznaky menštruácie

Bicyklovanie môže pomôcť zmierniť nepríjemné vedľajšie účinky menštruácie, tehotenstva aj menopauzy.

Inšpirácia: Pozrite sa na tipy, ako schudnúť aj po 40tke.

pexels-sebastian-voortman-1548771_1664773995.jpg

Ďalšie výhody, ktoré prináša jazda na bicykli

Okrem zdravotných benefitov, bicyklovanie ponúka aj tieto výhody:

Ušetrí vám čas

Porovnajte tieto tri možnosti. Ktorá z nich je podľa vás časovo efektívnejšia?

  1. Nastúpiť do auta, ocitnúť sa v zápche, postaviť sa v rade na parkovisko, zaparkovať, zaplatiť za parkovanie.
  2. Ísť na autobusovú zastávku, čakať na autobus, sťažovať sa na meškanie, nastúpenie a zaplatenie.
  3. Nasadnúť na bicykel, žiadna premávka, uzamknúť bicykel a doraziť.

Áno, jazda bicyklom vám vie ušetriť množstvo času.

Socializuje a buduje vzťahy

Bicyklovanie môže byť skvelou aktivitou pre skupiny a aj spôsob, ako si nájsť nových priateľov. Vstup do cyklistického klubu je vynikajúci spôsob, ako rozšíriť svoj spoločenský kruh a ak ste v jazdení nováčikom, pravdepodobne tam nájdete aj všetky rady týkajúce sa údržby a tréningu, ktoré ste možno hľadali.

Bicyklovanie vám môže ponúknuť pozitívny štart

Začať deň zdravou aktivitou, akou je jazda na bicykli, vám posilní krvný obeh a umožní vám začať deň s pocitom úspechu a vy môžete byť viac naklonení robiť zdravé a pozitívne rozhodnutia. Nielen vám dospelým, ale aj vašim ratolestiam. Preto sa oplatí viesť deti už od malička k bicyklovaniu.

Výzva pre športových nadšencov

Milovníci bicyklovania sa môžu zúčastniť a ukázať zručnosti na rôznych cyklistických súťažiach.

Ručná cyklistika

Ručné bicykle tzv. handbikes sú poháňané rukou namiesto pedálov. Tento štýl umožňuje ľuďom po amputácii, ľuďom s poranením chrbtice a tým, ktorí sa zotavujú z určitých zdravotných stavov, bicyklovať sa.

Aktívne trávite čas s rodinou

Bicyklovanie je výborný spôsob, ako aktívne tráviť čas s rodinou, partnerom či priateľmi. Ako sme spomínali, cyklistika je vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov a tých najmenších, ktorých môžete vziať do sedačky alebo cyklovozíka.

Okrem toho si vytvárate ako rodina príjemný zvyk a pozitívnu závislosť, vďaka ktorej môžete byť zdravší, menej unavení, vytrvalejší, ale aj šťastnejší a viesť deti k zdravému pohybu.

Získate nové hobby

Tento bod je pravdepodobne viac pre mužov, ale ocenia ho aj tí, ktorí sa vyžívajú trávením hodín v dielni a vylepšovaním si modelov, áut, motorky či akýchkoľvek iných strojov. S bicyklom získate ďalšiu vec, na ktorej môžete postupne pracovať.

Aj na bicykli sa nájde vždy niečo, čo sa dá vyladiť. A radosť z jazdy na bicykli, ktorý ste si sami vylepšili, bude oveľa väčšia. Skôr, ako sa však pustíte do akýchkoľvek úprav, preštudujte si potrebné informácie, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku.

​​Cyklistika je šetrná k životnému prostrediu

Znížte svoju uhlíkovú stopu jazdou na bicykli kedykoľvek je to možné. Dochádzanie na bicykli do práce, ale aj do školy na detských bicykloch, môže znížiť vašu uhlíkovú stopu o viac než 60 %.

Bicyklovanie je skvelou náhradou za dopravné prostriedky a je ideálne aj vtedy, keď idete na miesta, ktoré sú príliš ďaleko na prechádzku, ale nechcete ísť autom. Bonusom k tomu je, že tak nemusíte bojovať o parkovacie miesta v preplnených oblastiach.

Výhody pre spoločnosť

Viac bicyklovania, najmä ako alternatívy k cestovaniu motorovým vozidlom, by prinieslo značné výhody aj pre našu spoločnosť a to v dôsledku zlepšenia kvality ovzdušia aj zníženia hluku.

Šetrí peniaze

Bicyklovanie je úžasná alternatíva k používaniu auta. Pomáha šetriť peniaze, ktoré by inak išli na kúpu benzínu či nafty a to nehovoriac o neustále rastúcej cene pohonných hmôt. Bicyklovanie je rýchly a lacný spôsob cestovania.

Preskúmate okolie

Asi viete, čo sa nachádza okolo vášho domu. Ale poznáte tak dobre aj vzdialené okolie a ďalšie krásy Slovenska ? Sadnite na bicykel a choďte to preskúmať.

Možno objavíte skvelé miesta na piknik alebo útulnú kaviareň, kde sa môžete cestou občerstviť. Týmto spôsobom môžete trénovať aj svoj orientačný zmysel. Rozširujte si obzory, choďte tam, kam vás oči povedú a pozorujte okolie.

pexels-pavel-danilyuk-8763215_1664773994.jpg

Tipy ako správne jazdiť

     Pri zníženej viditeľnosti musí byť bicykel vybavený bielym svietidlom vpredu a červeným vzadu

     Na bicykli jazdite predovšetkým na cestičke pre cyklistov. Tam, kde pruh nie je vyznačený, jazdite pri pravom okraji vozovky a jednotlivo za sebou

     Nestrácajte pozornosť, venujte sa vedeniu bicykla a sledujte situáciu v cestnej premávke

     Nejazdite bez držania riadidiel

     Na jednomiestnom bicykli je zakázané jazdiť viacerým osobám naraz

     Jazdite samozrejme bez alkoholu

     Pri zmene smeru jazdy dajte znamenie upažením príslušnej ruky včas pred zmenou

     Na križovatke sa riaďte dopravným značením určeným pre všetkých účastníkov premávky

     Počas jazdy nenoste slúchadlá alebo vypnite hudbu, vnímajte dianie okolo seba

S deťmi na cestách

Zaobstarali ste svoje ratolesti nový detský bicykel a už sa tešíte na prvý spoločný výlet? Pozrite sa, aké sú zásady jazdy na bicykli s deťmi:

     Deti do 15 rokov sú povinné nosiť počas bicyklovania prilbu aj v obci

     Cyklisti mladší ako 10 rokov musia jazdiť na ceste len pod dohľadom osoby staršej než 15 rokov

     Ak jazdíte spolu s deťmi, majte ich vždy vpredu pred očami

     Dieťa by malo mať okrem prilby aj ďalšie ochranné prostriedky ako chrániče končatín a reflexné prvky na odeve

Povinná výbava bicykla

     Prilba

     Dve funkčné brzdy

     Pneumatiky bez trhlín a iných deformácií

     Žiadne špicaté alebo ostré výčnelky na povrchu

     Voľné konce riadidiel musia byť uzavreté oblým ukončením

     Odrazové sklá (biele predné, červené zadné, aspoň jedno bočné oranžové na každej strane kolesa, oranžové na každom pedáli)

Nepovinná výbava

     Zvonček

     Náhradná duša

     Set na lepenie

     Pumpa na nafúkanie duše

     Blatníky

     Kryt reťaze

Doplnky, ktoré môžete potrebovať

Príjemnejšiu jazdu si omnoho viac užijete, ak sa budete cítiť čo najpohodlnejšie. Netreba zabúdať na pitný režim a batohy alebo tašky s malým občerstvením a dôležitými drobnosťami. O vaše pohodlie sa postarajú aj rukavice a vhodne zvolené cyklistické oblečenie ako napríklad dres alebo funkčné tričko.

Ak chcete prepraviť na bicykli aj dieťatko, využite detské sedačky aj pri dlhších cestách. Aby vám pri prestávke bicykel nikam nezmizol, odporúčame ho zabezpečiť kvalitným zámkom. A k správnej údržbe mu doprajte starostlivosť so špeciálnymi prostriedkami na čistenie.

pexels-lucas-oliveira-8725859_1664773992.jpg

Zhrnutie

Byť fit a udržiavať aktívny život je nevyhnutnou súčasťou nášho životného štýlu. Pravidelné cvičenie je rovnako dôležité ako zdravé jedlo. Je to skvelá zábava a zároveň vhodná fyzická aktivita aj na zhadzovanie nadbytočných kalórií.

Pravidelná fyzická aktivita vás okrem iného môže ochrániť pred vážnymi chorobami, ako je obezita, srdcové choroby, rakovina, duševné choroby, cukrovka či artritída. Bicyklovanie je zdravé, s nízkym dopadom, ktoré si môžu vychutnať ľudia všetkých vekových kategórií, od malých detí až po starších dospelých.

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Silný spojenec nielen v starobe: Kolagén a jeho sila pre telo
Športovanie a CBD – poznáte jeho účinky?
Máte sedavé zamestnanie a beháte? Pozor na kĺby!
Zdravý tip: POČULI STE UŽ O KURKUME?
Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
Turistický tip na blížiacu sa zimu: Spoznajte čaro skialpinizmu!
Najčastejšie chyby, ktoré robíte pri cvičení: Čomu sa vyhnúť?