Tento rok oslavuje Wobenzym svoje 30-te výročie na slovenskom trhu. Vo svete sa používa už viac ako päťdesiat rokov. Poznáte však jeho históriu?
Max Wolf, narodený v roku 1885 v rakúsko-uhorskej Viedni, bol vyštudovaným inžinierom, profesorom medicíny aj doktorom. Počas celého života ho to lákalo k prírode, medicíne a vede. Zo začiatku sa síce venoval inžinierstvu vo svojej domovej Viedni tak, ako to od neho chcel jeho otec. Po nešťastnej návšteve rodiny v New Yorku, kedy musel z dôvodov vypuknutia prvej svetovej vojny tam ostať, sa mu konečne otvorili dvere k vysnívanej medicíne. Po štúdiu, vyučovaniu a praxi v ambulantnej ženskej pôrodnici si v 20-tych rokoch konečne založil svoju vlastnú lekársku prax, ktorá sa mu postupom času rozrástla a priniesla mu obrovské úspechy. Vďaka kontaktom jeho manželky Edith Bergéovej a prostredníctvom pacientov z umeleckých kruhov sa v roku 1925 stal Max Wolf lekárom Metropolitnej opery. Postupne začali do ordinácie prichádzať aj rôzne známe osobnosti a celebrity, ku ktorými patrili napríklad Charlie Chaplin, Gary Cooper, Clark Gabler alebo Marlene Dietrichová. Neskôr sa uňho začali liečiť aj politici a bankári. Na začiatku 50-tych rokov sa mu podarilo za pomoci ministra zahraničných vecí Johna Fostera Dullesa založiť ústav „Biological Research Institute“ (Newyorský výskumný ústav pre biológiu). Jednou z oblastí, ktorej sa práve v tomto inštitúte venoval, bol výskum enzýmov.
Spoločne so svojou asistentkou Helenou Benitezovou preskúmali tisíce zmesí a koncentrácii enzýmov, pokým sa im podarilo vyvinúť tu najvhodnejšiu kombináciu pre liečebné účely. Pôvodný názov pre túto zmes bol zložený z prvých slabík ich mien Wo (Wolf) a Be (Benitezová), WoBe. Túto zmes podával svojim slávnym pacientom s veľkým úspechom, ale dôležitú rolu na ceste ku konečnej podobe Wobenzymu tak, ako ho poznáme dnes, zohrala spolupráca s mladým nemeckým vedcom Karolom Ransbergerom.
Karol Ransberger sa narodil v roku 1931 v Rosenheimu. Vďaka nemu sa ustanovila systémová enzymoterapia ako jedna z liečebných metód dnešnej medicíny. Vyštudovaný inžinier v ekonomickom odbore sa zamestnal ako vedúci obchodného úseku neveľkého farmaceutického podniku MUCOS Pharma v Mníchove. Pracujúc ako ekonóm sa v ňom však prehĺbila vášeň pre biológiu a medicínu. Po stretnutí s Maxom Wolfom sa Karol Ransberger začal zaujímať o enzýmy. V roku 1963 odkúpil firmu, v ktorej pracoval a zameral sa v nej na výrobu liekov systémovej enzymoterapie.
Vďaka spolupráci Karola Ransbergera a Maxa Wolfa sa začali WoBe enzýmy užívať vo forme tabliet. Dovtedy sa podávali predovšetkým injekciou alebo s klystírom per rectum. Forma tabliet bola pre pacientov nielen jednoduchšia, ale aj praktickejšia. Prvý krát bol zaregistrovaný Wobenzym ako liek v Nemecku v roku 1966 so zameraním na opuchy a zápaly a priaznivým pôsobením na imunitný systém. Popri Wobenzymu boli vyrábané aj ďalšie lieky ako Phlogenzym a Wobe-Mugos, avšak Wobenzym sa stal zo všetkých najznámejším. Najväčší prínos liekov systémovej enzymoterapie v ich pôsobení je na oslabenú imunitu a na zápal. 19.11.1991 bol Wobenzym registrovaný ako liek už aj v Československu, čím k tomuto roku oslavuje svoje 30-te výročie u nás.
Wobenzym je tu teda s nami už 30 rokov. Liek Wobenzym má mnoho zdravotných využití, pretože pôsobí na zápal, ktorý je súčasťou celého radu ochorení a zdravotných problémov. Výhodou je, že enzýmy, ktoré využíva, podporujú prirodzený spôsob obrany organizmu namiesto toho, aby len riešili dôsledky prepuknutia ochorenia. Obsahuje proteolytické enzýmy prírodného pôvodu, z tropického ovocia pochádza bromelaín a papaín, trypsín a chymotrypsín sú živočíšnej povahy. Práve tieto enzýmy pôsobia proti zápalom a posilňujú oslabenú imunitu. Vďaka potrebnému posilneniu imunity enzýmy v lieku pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Navyše zlepšujú účinky antibiotík, pretože napomáhajú ich prieniku do tkanív organizmu. Liek Wobenzym pomáha optimalizovať zápalové reakcie, zmenšovať opuchy, tlmiť bolesť, zlepšovať a urýchľovať proces hojenia. Je vhodný pri vírusových alebo bakteriálnych ochoreniach a po operáciách či úrazoch. Jednoducho povedané – Wobenzym pomáha. Wobenzym je tradičný liek na vnútorné použitie. Starostlivo čítajte príbalovú informáciu pre užívateľov. Viac na www.wobenzym.sk
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus
Dva tipy na užitočné doplnky výživy, ktoré by ste mala vyskúšať
Vitamín D a deti: Čo by mali rodičia vedieť?
Omega 3 pre zdravie detí je kľúčovou zložkou jedálnička
Afty dokážu u detí narobiť problémy. Viete ako sa im vyhnúť?
Vitamíny každý deň, ale fruktózu s mierou
Čo vy a včelie produkty? Poznáte tieto účinky medu a propolisu?
Chcete dať svojmu telu množstvo výživných látok? Nájdete ich v čage
Vitálne huby