Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!
18. 11. 2018 | Simona

Zabudnite na diéty – stravuje sa intuitívne!

Nízkosacharidová diéta, vysokosacharidová diéta, ,,dairy free“ diéta,... určite ste jednu z menovaných vyskúšali alebo ste ich dokonca skombinovali. A možno ste skúšali aj tie extrémnejšie či rôzne detoxikačné kúry, ktoré ste sa rozhodli robiť akože pre vaše zdravie, no skutočná motivácia spočíva v niečom úplne inom.

V dnešnom svete sa kladie veľký dôraz na to, ako vyzeráme. A neskúšajte sa pred tým skrývať. Je to jednoducho tak. Na Instagrame sú nám prezentované fotografie ,,dokonalých“ dievčat a žien, ktoré sa zdravo stravujú, pravidelne cvičia a vyzerajú evidentne šťastne, takže teoreticky – ak tak budem žiť aj ja, budem šťastná? A možno práve aj tu začína kolobeh diétovania, váženia sa a merania, aby sme zapadli do skupiny tých šťastných, stále usmiatych dievčat s plochým bruchom.

Ale...

Pokiaľ diétovanie a prílišná kontrola toho čoho jete a koľko toho jete prerastie do obsesie, kedy sa začnete  vyhýbať spoločenským udalostiam a priateľom len preto, aby ste nepribrali, vedzte, že čosi nie je v poriadku a treba to začať riešiť.

Základy intuitívneho stravovania

Myšlienka intuitívneho jedenia sa točí okolo zdravého postoja k jedlu, k sebe samému a k tomu ako sa pozeráme na svoje telo.

Znie to teda celkom jednoducho. Jedzte, keď ste hladní a prestaňte, keď ste sýti.

Avšak, má to jeden háčik. Ľudia ktorí sa roky stravovali podľa nejakých návodov a počítali kalórie, chudli a následne priberali zabudli vnímať potreby svojho tela. Alebo k vám zavíta strach, že ak začnete počúvať svoju intuíciu, priberiete.

Všimla som si, že k intuitívnemu stravovaniu sa začali obracať ľudia, ktorí začali priberať aj v kalorickom deficite. Pokiaľ je to aj váš prípad, skúste intuitívne stravovanie. To neznamená, že sa teraz začnete prepchávať nezdravými jedlami. Nechoďte z jedného extrému do druhého. A preto, aby ste sa aj v tomto štýle vedeli zorientovať, ponúkame vám 7 základných princípov, na základe ktorých pre vás bude ľahšie aplikovať tento druh stravovania do vášho života.

 salad-2756467-960-720_1542531458.jpg

1. Povedzte nie diétam

Neustály diktát toho, koľko jesť, čo jesť a kedy, môže viesť až k vzniku nezdravého vzťahu k jedlu. Prvým krokom teda je začať dôverovať svojmu telu a jeho potrebám.

2. Počúvajte svoj hlad

,,Vydrž ešte dve hodiny a potom budeš môcť jesť,“ poznáte tento hlas? Aj keď vám neznesiteľne škvŕka v žalúdku, ale vy ste si zaumienili, že jesť budete až o šiestej a potom sa neviete dojesť... poznáte? Namiesto tohto zakazovania si pred každým jedlom ohodnoťte svoj ,,level hladu“. Vypozorujete tak, aké jedlá vám robia dobre, na ako dlho vás zasýtia a či sa po ich konzumácii cítite plní energie alebo ste letargickí?

3. Spriateľte sa s jedlom

Neškatuľkujte na dobré a zlé. Nebojte sa najesť v prípade, že ste hladní, no nemáte po ruke nič čo by sa dalo nazvať ,,zdravým“.

4. Prestaňte, keď ste sýti

Rovnako tak ako ste sa naučili počúvať svoj hlad, musíte sa naučiť počúvať aj keď ste plní. Časom si zvyknete a nebude pre vás ťažké počúvať jemné signály tela, kedy má dosť. Tiež si budete vedomí toho, že keď tov na vás príde, opäť si niečo dáte a preto nemusíte ,,vyčistiť“ celý tanier.

 casserole-dish-2776735-960-720_1542531456.jpg

5. Jedzte to, čo vám robí dobre

Vďaka intuitívnemu štýlu stravovania sa prídete na to, aký druh jedla vám robí dobre a ktorí naopak škodí. Niekedy sa ľudia obávajú, že keď prejdú na intuitívne stravovanie budú jesť len samé nezdravé jedlo. Vyskúšajte a budete prekvapení.

6. Skutočný hlad a emočný hlad

Ste naozaj hladní alebo je za tým smútok, osamelosť, hnev? Naučte sa to identifikovať a namiesto jedla siahnite po dobrej knihe, zájdite na masáž alebo na kávu s kamarátkou či na večeru s rodinou.

7. Cvičte s radosťou

Zabudnite na cvičenie, ktoré vás nebaví a musíte sa doň tlačiť. Nájdite si pohyb, ktorý vám vyhovuje. Či je to beh, tanec alebo prechádzky. Ten rozdiel určite pocítite a začnete si cvičenie užívať nie len doň nútiť. Nesústreďte sa na to, že chcete schudnúť, jednoducho si ten moment, kedy máte čas na seba zažnite vychutnávať.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť
3 zlaté pravidlá pre dokonalú postavu
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
3 jesenné polievky, ktoré zahrejú telo a pohladia dušu
5 chrípkových zabijakov