Zabudnite na jednorazové žiletky – pomôžte prírode!
4. 4. 2019 | Simona

Zabudnite na jednorazové žiletky – pomôžte prírode!

Celosvetovo, ale aj u nás na Slovensku sa konečne vo veľkom začal klásť dôraz na životné prostredie a obrovské množstvá plastového odpadu, ktorý má na našu planétu fatálny dopad. Do kampane pre čistejšiu Zem sa zapojili už mnohé firmy a obchody, ktoré vo veľkom zamedzujú predaj igelitových tašiek či jednorazovým pohárom. Zoberme si od nich príklad a začnime u seba – rovno vo svojich domácnostiach.

Dá sa urobiť mnohé, aby sme planéte odľahčili. A nie, nemyslite si, že ako jedinci sme na to maličkí. Je smutné, keď si jeden človek povie: ,,Ale veď čo, je to len jedna fľaša.“ Predstavte si, že si to isté pomyslí aj niekoľko miliónov či miliárd ľudí a z jednej plastovej fľaše sa stávajú tisíce. 

Dnes si do hľadáčiku zoberieme ,,bežné“ holiace prístroje a nástroje, ktoré využívate či už vy dámy alebo vaši partneri. Keďže ide leto, touto problematikou sa začíname zaoberať čoraz viac. Jednorazové holiace strojčeky nám ponúkajú aj v reklamách a kto by neodolal príťažlivým obalom, farbám a tvarom, ktoré sľubujú dokonalé výsledky. Opak je však niekedy pravdou. A preto vám dnes chceme predstaviť (alebo pripomenúť) holiace strojčeky našich starých rodičov. 

Zabudnuté holiace strojčeky

Možno si na nich spomínate, možno nie, ja mám na ne veselé spomienky. Prekvapíme vás, ale táto vymoženosť nie je len pánska záležitosť. Klasické holiace strojčeky používali v minulosti aj ženy!

Plastové holiace strojčeky majú krátku výdrž, vo svojej podstate sú nehygienické, keďže sa chĺpky dostanú medzi čepele a je ťažké (a časovo náročné) ich odtiaľ odstrániť. Priemerná výdrž plastových strojčekov je 2 – 3 týždne, no niekedy aj menej. A potom... ich vyhodíme a sú odvezené na skládku, kde sa rozkladajú desiatky, ak nie stovky rokov. 

Plastové holiace strojčeky nie sú biologicky odbúrateľné – miliardy kusov nebezpečného odpadu.

 josh-sorenson-637596-unsplash_1554152921.jpg

Celoživotná výdrž

Na rozdiel od jednorazových holiacich strojčekov sú tie klasické vytvorené tak, aby nám zostali na celý život. Väčšinou sú vyrobené z ocele alebo chrómovanej zinkovej zliatiny. Jediné, čo budete musieť pri týchto strojčekoch vymieňať sú žiletky, ktoré sú samozrejme recyklovateľné. Jedna žiletka vydrží 5 – 7 holení. Keď žiletka naplní svoju funkciu, odporúča sa ju odložiť do plechovej nádoby, do ktorej budete ukladať aj ďalšie použité žiletky. Keď sa nádoba naplní, môžete ju spolu so žiletkami odovzdať na recykláciu. Väčšinou sú v mestách na recykláciu kovov určené červené kontajnery, to však záleží od miesta, kde žijete.

Cenovo dostupnejšie

Keď sa na vec pozrieme z finančného hľadiska, klasické kovové žiletky sú cenovo výhodnejšie. Priemerná cena dámskych holiacich strojčekov sa pohybuje od cca 5 € a vyššie, čo záleží samozrejme na množstve a značke. Klasický holiaci strojček nájdete v cenách od 3€ - 30 € i vyššie, v závislosti od kvality a preferencií. Keby ste aj investovali do drahšieho kovového holiaceho strojčeka, niekoľko násobne sa vám to vráti. 

Kde začať?

Tento typ strojčeka sa používa trošku inak. No nie je to žiadna veda. Dokonca to nie je až také nebezpečné. Nie je nutné strojček pritláčať na povrch pokožky tak silno ako plastový. Predídete tak porezaniu. Tiež je dobré dať si čas, najmä v začiatkoch. No výsledky budú stáť za to.

Ešte predtým ako začnete, nezabudnite na exfoliáciu pokožky. Predídete tak zarastajúcim chĺpkom a svrbivým vyrážkam. Pokožku opláchnite teplou vodou. Póry sa otvoria a teda aj holenie pôjde ľahšie. 

Ďalej pokračujte ako zvyčajne. Naneste vrstvu holiaceho gélu, krému alebo oleja. Netlačte na pokožku príliš a robte opatrné, ale pevné pohyby proti smeru rastu chĺpkov. Nikam sa neponáhľajte a po oholení naneste prípravok na to určený.

Holenie klasickým strojčekom chce určite čas na to, aby ste našli správnu techniku práve pre vás. Ale nebojte sa. Už ste ju raz našli, keď ste používali plastové náhrady. V tomto prípade však pomôžete nie len sebe, ale prispejete aj k dobru našej planéty.

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!
Kľúč k spokojnému partnerstvu - existuje vôbec?
Vaginálne mapovanie – čo to PREBOHA je?

Ďalšie články na podobné témy

Nebojte sa priznať farbu! - ako na kreatívny účes?
Módny tip: V čom na ples?
Pripravte sa na leto – inak
10 beauty trikov, o ktorých ste (možno) nevedeli
Inšpirácia: Chiara Ferragni - talianska modelka a fashion bloggerka
Zázrak menom kokosový olej
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Poznáte ju? Huda Kattan je kráľovná Instagramu v beauty svete!

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.