Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám
8. 7. 2017 | Simona

Západné Tatry: Zamierte k Račkovym plesám

Aj vy plánujete vymeniť letnú dovolenku pri mori za zdolávanie slovenských hôr? Máme pre vás tip na jednodňovú túru v Západných Tatrách, ktorá bude balzamom na dušu, potešením pre oči a kondičným trénerom v jednom. Stredne náročný trek sa turistom odmení stretnutím s kamzíkmi a výhľadmi na slovenskú i poľskú stranu Tatier.

Nič pre padavky

Východiskom túr k Račkovym plesám je začiatok Račkovej doliny. Zaparkujeme auto a zavčas rána vyrážame po modrej značke.Prechádzame po moste nad riečkou Račková, ktorá preteká Úzkou dolinou. Táto nám robí spoločnosť až k rázcestiu Jamníckej a Račkovej doliny. Od rázcestia pokračujeme ešte svižným krokom po žltej značke na Nižnú lúku.

No a tu to začína, stúpanie. Žiadne malé prevýšenie, ale poriadna makačka.

Po zelenej značke asi hodinu a 30 minút šľape na Malé Otrhance (Ostredok). Stúpame „nekonečným“ lesným porastom, ktorý kdesi v diaľke končí kosodrevinou. Konečne okrem lesa vidíme i niečo iné. Som vyšťavená ako pomaranč, a tak sa nakrátko zastavíme a vychutnávame si malebný výhľad na Liptov. Napravo máme Račkovu dolinu a hrebeň Bystrej, naľavo je Jamnícka dolina a hrebeň Baranca s priľahlými vrchmi.

Stúpanie, klesanie a stále dookola

Prechádzame Malými Otrhancami, klesáme do sedla pred Nižnou Magurou a ako inak, znova stúpame. Na Nižnej Magure si chvíľu oddýchneme,vytiahneme dobroty z ruksakov. Odtiaľto sú už výhľady veľkolepejšie a ja počítam, koľko výstupov a zostupov nás čaká až po Hrubý vrch. Uf, podľa mňa ich je viac ako treba, čakajú nás dosť veľké prevýšenia. Máme čo šliapať, ale pri pohľade na okolitú panorámu ustupuje únava do úzadia. Počasie je príjemné, nie je sa na čo vyhovárať. Na Ostredku sa rozhliadneme a sledujeme Baranec, Smrek, Baníkov s Kopami, Plačlivé, Ostrý Roháč, Volovec, Hrubý vrch, Jakubinu, Klin a hrebeň Bystrej. Opäť zostupujeme a stúpame na Vyšnú Maguru, aby sme prišli do sedla pod Jakubinou. Výstup na Jakubinunám dá trocha zabrať, no pri tempe, ktoré máme, sme na vrchole skôr ako sme pôvodne plánovali. Na chvíľu si teda sadneme a načúvame okolitému tichu, bez slov pozorujeme prírodu.

Turistov stretáme málo, a tak verím, že uvidíme kamzíkov. Niekoľko sme ich zbadali na vrchole Hrubého vrchu. Po chvíli sa nám stratili, no aj tak ďakujem za tento zážitok.

Prechod Račkovou dolinou

Prechádzame Hrubým vrchom, kde začína štátna hranica s Poľskom. Spúšťame sa do neďalekého Hrubého sedla, aby sme vystúpili na posledný vrch dnešnej túry, Končistú. Na chvíľu sa zastavíme, výhľad do Poľska je čarovný. Opúšťame štátnu hranicu a pomaly zamierime do Račkovej doliny. Zostupujeme chodníkom po kamennej sutine. Je nepríjemne strmý, musíme si dávať pozor na každý krok. Už pri zostupe obdivujeme plesá, ktoré sa v slnku trblietajú a hrajú mnohým farbami. Pri neďalekom prameni si doplníme do fliaš vodu, oddýchneme a zostupuje ku Kolibe pod Klinom. Romovi sa začala ozývať boľavá achilovka, na lavičke pri kolibe si urobíme krátku technickú prestávku a skontrolujeme ubolenú nohu. Mám obavu, či sa mu vôbec podarí zísť, no so zaťatými zubami kráča tak rýchlo ako vládze. Prechod Račkovou dolinou sa zdá nekonečný. Postupne vstupujeme do lesného porastu, klesanie nemá konca kraja. Dávame sa do reči s ďalšími turistami, čas aj trasa nám ubiehajú o čosi rýchlejšie.  Konečne vidíme rázcestie Račkovej a Jamnickej doliny. Hurá, odtiaľ nám podľa smerovníka zostáva 30 minút chôdze k Úzkej doline. Zvládli sme to, horám zdar!

A hoci ide o jeden z ťažších trekov, môžem povedať, že sa skutočne oplatil. Výhľady a príroda boli nádherné, strávili sme tu deň bohatý na zážitky a už teraz je jasné, že sa sem o rok vyberiem znovu. Ak zvládate náročnejšie trasy aj vy, určite do svojho turistického programu zaraď aj potulky cez Západné Tatry, stojí to za to.

O Račkovych plesách

V najvyššej časti Račkovej doliny v Západných Tatrách, sa ukrývajú pôvabné ľadovcové jazierka,Račkove plesá. Počet týchto plies závisí od množstva vody v doline. Väčšinou sú dve, Nižné a Vyšné, pri dostatku vody sa zlievajú až napokon vytvoria jedno (oplatí sa preto prísť hneď po otvorení tatranských turistických chodníkov), naopak pri nedostatku vody sa ďalej delia a vzniknú tri. Z plies vyteká potok Račková, ktorý nižšie vytvára Račkov vodopád. Račkove plesá obklopené majestátnymi západotatranskými vrchmi Končistá, Klin, Hrubý vrch a Jakubina predstavujú turistické rázcestie, na ktorom sa vetví značkovaný chodník vedúci na horský hrebeň. Východiskom túr k Račkovým plesám je začiatok Račkovej doliny, resp. obec Pribylina, z ktorej sa na začiatok tejto doliny môžeš dostať.

Info pre turistov:

Trasa: Račkova dolina – Nižná lúka – Nižná Magura – Ostredok – Vyšná Magura – Jakubina – Hrubý vrch – Račkove sedlo – Pod Klinom – Nižná lúka – Račkova dolina

Celkový čas: 8hod 30min

Prevýšenie: 1560m

Náročnosť: stredne náročná vysokohorská túra

Vzdialenosť: 20,7km

Ilustračné foto a fotogaléria: osobná zbierka autorky 

Fotogaléria k článku

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

TOP 8 atrakcií na strednom Slovensku
Cestovanie po Slovensku po stopách režisérov
Nechajte sa uniesť čarom slovenskej zimy
Užitočné cestovateľské web stránky, ktoré ti ušetria peniaze
TOP 8 atrakcií na východnom Slovensku
TOP 10 destinácií pre odvážne SINGLE ženy!
Nie je more ako more, vyberte si pre vašu dovolenku to ideálne
Nezvyčajné pláže sveta