Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
7. 2. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže

Chodiac po pohovoroch som sa stretla s krutou realitou. Človek pred 50kou je pre slovenských recruiterov nezaujímavý. Preto som sa rozhodla budovať si svoj vlastný business naplno a popri agentúre som začala rovno rozvíjať projekt, ktorý sa zaoberá zamestnateľnosťou ľudí po 40ke.

1. Kto si, čo si, niečo pekné napíš o sebe, s čím by si sa chcela podeliť?

Pred časom som založila svoju agentúru a venujem sa marketingu v oblasti online, tvorbe webových stránok, content marketingu a poradenstvu v oblasti obchodu. (www.juicy.sk) Za svoj život som toho robila veľa a v rôznych oblastiach...a život išiel. Popri rodine a deťoch sa zrazu stalo, že o rok budem mať 50. Akože nevyzerám (vraj) hovoria všetci. A ani sa tak necítim. Ale je to tak. Chodiac po pohovoroch som sa stretla s krutou realitou. Človek pred 50kou je pre slovenských recruiterov nezaujímavý. Preto som sa rozhodla budovať si svoj vlastný business naplno a popri agentúre som začala rovno rozvíjať projekt, ktorý sa zaoberá zamestnateľnosťou ľudí po 40ke. Tvorím tím spolu s Andreou Trávničkovou a ďalšími spolupracovníkmi a snažíme sa o to, aby sa v prvom kroku začalo o tejto téme písať a diskutovať. Inak behám a robím Nordic Walking a snažím sa udržať si rozmery konfekčného čísla 36. A darí sa mi to.

 image001_1518027330.jpg

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva? Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Už v úvode som naznačila, že sa zaoberám marketingom. V princípe som to z veľkej časti robila celý život. Buď v práci, kde som pôsobilana rôznych pozíciách, alebo popri práci v rámci projektov, ktoré som viedla, alebo sa na nich zúčastňovala. Oblasť marketingu je nesmierne zaujímavá tým, že ak máte dobré nápady, tak niekedy môžete vytvoriť takpovediac z ničoho niečo. Ak prinesiete tému, ktorá je zaujímavá pre čitateľov a divákov, chytí sa sama. Preto sa vo veľkej miere venujem content marketingu. Obsah je dnes úplný základ. Nielen kvôli algoritmom googlu, aby ste boli vo svete online vyhľadateľní. Ale i preto, že dnes ľudia žijú veľmi rýchle a uponáhľané životy. Omáčkovité texty o ničom veľmi rýchlo odhalia. Chcú riešenia na konkrétne svoje problémy. Neviem, či to čo aktuálne robím je úplne honosne nazvateľné životným poslaním. Baví ma to a pomáha platiť účty. Ja som v tomto pragmatik.

To čo ma však naozaj chytilo za srdce, je tvorba webov a vôbec stavanie zrozumiteľnej architektúry a štruktúry web stránok pre klientov. Začalo to veľmi nenápadne. Aby bolo na úvod jasné, presne takto pred rokom som o tejto oblasti nevedela nič. Keď hovorím, že nič, tak tým aj myslím NIČ. Vo firme kde som pôsobila ako marketingová riaditeľka sme potrebovali web. Zadali sme ho spracovať menšej agentúre. Po troch mesiacoch práce bol výsledok žalostný. Majitelia firmy na mňa pozerali s otáznikom v očiach. Neostávalo nič iné, iba oželieť zaplatenú zálohu a zo zvyškom rozpočtu urobiť wau web. Začala som hľadať a našla som neuveriteľne šikovnú mladú dámu s ktorou dnes veľmi úzko spolupracujem. Okrem tvorby webov je i skvelá grafička. Pustili sme sa do práce. Ja som zostavila všetky texty a ona začala web tvoriť po technickej stránke. Keďže rozpočet sme nemali veľký,  musela som s tvorbou webu pomôcť. Spočiatku som na to pozerala ako kura na nové vráta. Do slova a do písmena. Postupne som začala tejto práci prichádzať na chuť. Keď bolo potrebné urobiť ďalšiu stránku, išlo to už lepšie. Potom sme spolu spracovali web pre prevádzku môjho syna. Keď sa vo firme kde som pôsobila vymenila časť vedenia tak, že som sa nebola schopná stotožniť s cieľmi a spôsobmi, rozhodla som sa odísť a už som aj vedela, čo budem robiť. Weby ktoré sme stihli spracovať boli nielen pekné, ale i funkčné. Objednávky začali prichádzať prakticky ihneď. Dnes mám spolu s mojim tímom za sebou niekoľko projektov a na ďalších troch aktuálne pracujeme. Za pol roka je to slušný výsledok a som na to veľmi pyšná.

 3. A to sa dá naučiť sa programovať bez predošlých skúseností?

No to je dobrá otázka. Aby som bola presná weby tvorím v systéme wordpress. Tu si niekto povie, však to je šablóna. To si môžem vyklikať aj ja. Niekedy ma to veľmi pobaví. No skúste si sadnúť a klikať. Nie je to len tak. Inokedy zase počúvam, že solídny web na wordpress? Takto poviem. CNN, NY Times a mnohé ďalšie obrovské weby a portály frčia na wordpress. Postaviť schopný web na tomto systéme ale nie je až tak jednoduché. Bez základov programovania sa tu neobídete. Ideálne ak ste doma v html, css, javascripte a PHP. S týmito zručnosťami potom môžete spracovať web na svoj obraz. Resp. na potreby klienta. Spolupracujem so Zuzanou Oros, ktorá sa tejto problematike venuje viac ako 10 rokov. A aktuálne  si robím školu programovania. No čo vám poviem. Chytilo ma to. Uvidím ako to pôjde ďalej. Ale už dnes si viem mnohé veci v kóde upraviť a prepísať. Znovu zopakujem, že presne pred rokom to bola pre mňa španielska dedina. Niekedy si robím srandu, že jedna cigánka mi povedala, že sa dožijem 98 rokov. Tak to mám toho ešte veľa pred sebou. Tak prečo sa nenaučiť programovať? Napríklad.

 4. Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Krédo? Íha...no neviem či sa dá zhrnúť do jedného. Takto. Ja asi nemám krédo. Snažím sa robiť vždy najlepšie ako viem. Snažím sa neubližovať ľuďom. Keď môžem, pomôžem. A snažím sa stále niečo nové sa učiť. Viete ako sa hovorí. Pomôž si človeče a aj Pán Boh ti pomôže. A potom mám ešte jedno. Šťastie praje pripraveným!

5. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Ja neviem či som úspešná. Asi by niekto povedal, že áno. V princípe sa mi darilo vždy to, čo som chcela. Niektorí ľudia ma preto veľmi nemusia. Povedia, že som drzá. Už ako 26 ročná som riadila dcérsku spoločnosť švajčiarskeho koncernu. Pôsobila som v rôznych firmách vo vedení. Riadila som si svoje vlastné projekty. Je toho veľa. Osobne som hrdá na to, že pred pár rokmi sa mi podarilo s jednou témou otvoriť debatu o zmene zákona ochrany zdravia a života detí pri zimných športoch. Vytvorila som občianske združenie a urobili sme s tímom ľudí komunikačné kampane. Téma rezonovala. Kontaktovala som i legislatívcov . A zákon sa zmenil. Podobne teraz máme v cieľoch nášho OZ Inštitút Trvalého Rozvoja i zmenu legislatívy. Bude to beh na dlhé trate, ale myslím, že by sa to mohlo  podariť. Vo vyspelých krajinách je totiž normálne, že tímy tvoria ľudia rôznych vekových kategórií. Na Slovensku ľudia po 40ke narážajú. A to sa mi nepáči a nemá to ani hlavu a pätu. 40nik predsa musí pracovať ešte 25 rokov. To je viac ako do 40ky stihol odpracovať. Chceme túto tému veľmi razantne otvárať a postupne meniť zmýšľanie ľudí. Legislatíva by mohla byť postavená motivačne. Aby zamestnávatelia, ktorí budú ochotní zamestnávať určité percento zrelých ľudí, mali aj isté výhody. Isté je, že sa nám to nepodarí zo dňa na deň, ale s výhľadom na skutočnosť, že naša populácia starne a dnešný 30nik bude pracovať hádam do 70 rokov, je potrebné s tým niečo robiť už teraz. Aktuálne sme na tému hľadania práce pre 40+ ľudí pripravili i prvý workshop, ktorý sa uskutoční 28.2.2018 v Bratislave. Informácie sú dostupné tu: 3 kroky k novej kariére. A aký je môj sen? Napríklad taký, že môj 14 ročný syn ostane žiť na Slovensku. Pretože už dva roky je rozhodnutý, že pracovať na Slovensku nemá zmysel. A to je strašidelné. Nerozumie napríklad tomu, ako je možné že učiteľ vo vyspelej krajine je odmeňovaný veľmi slušne. A učiteľ u nás je odmeňovaný horšie ako montér v automobilke. Je to nad jeho pochopenie. Syn chce byť lekár. Ale nechce živoriť. Keď vám toto povie adolescent, zamyslíte sa.

6. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Veľmi ťažké otázky tu kladiete. Úspešný človek podľa mňa má vyrovnaný život. Nie je to len o práci. A preto by som s pojmom úspešný veľmi opatrne narábala. Poznám veľa ľudí, ktorí majú na vizitkách zaujímavé pozície. A aj pekné peniaze im chodia na účet. Ale svoje deti skoro nevidia. Alebo nemajú čas na šport a v 40ke sú po telesnej stránke na odpis. Aj zo svojej vlastnej skúsenosti poviem, že je veľmi ťažké nájsť rovnováhu. Sama som ju častokrát nemala. Pre mňa je dôležité, aby bola moja rodina v poriadku. Aby mali navarené. Som vraj skvelá kuchárka. Mladší syn písal v prvom ročníku sloh. Nikdy nezabudnem. Bol veľmi kratučký. Veď ako inak. Prvák nenapíše veľa. Takto to tam stálo čierne na bielom: „Mám rád svojich rodičov. Starajú sa o mňa a dávajú mi najesť“.  Tak aj toto je podľa mňa úspech. Čo poviete? 

image002_1518027332.jpg

Na fotke s manželom a mladším synom pri príležitosti predstavenia Výsluch Michala Hudáka

6. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Keď je človek nespokojný, mal by s tým niečo robiť. Lebo nebude tu naveky vekov amen. Máme k dispozícii iba niekoľko rokov na tomto svete. Niekedy zvyknem hovoriť, že naše životy sú krátke až je to trápne. Ja neviem čo poradiť. Každý máme iné životné okolnosti. Ja som vodnárka. Čiže mávam niekedy originálne a niekedy šialené nápady. Nechcem si zobrať na zodpovednosť, že si niekto prečíta tieto riadky a zariadi sa podľa nich. To čo ale poradiť môžem, je nasledovné. Zoberte si dva hárky papiera. Na prvý napíšte čo viete a čo chcete. Na druhý napíšte čo nechcete. Z tohto potom urobte sumár. Ja som si toto cvičenie urobila pred pol rokom a dala som výpoveď v práci. Jednoducho som si povedala, že aj keby som mala okusovať korienky rastlín, nechcem ostať v danej firme kde som bola. Nič mi to už nedávalo. Tri hodiny denne som trávila v dopravnej zápche. To je 15 hodín týždenne. Okrem toho som nezvládala počúvať argumenty, ktoré nedávali úplný zmysel a tiež som mala skúsenosť s hľadaním si práce, kedy sa moje predstavy o náplni práce a plate nestretali so záujmom recruiterov vzhľadom na moju „prekvalifikovanosť“ a „vek“. Preto som si povedala, že stačilo. Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám vesmír pomôže.

Naozaj som do mesiaca získala viac zákaziek a vytvorila som tak základ pre seba, ale aj pre tím spolupracovníkov. Musíte si jednoducho veriť a vaše rozhodnutie musí byť pevné.

 ja_1518027332.jpg

9. Čo by si poradila svojej dcére/synovi/deťom, ak sa ťa opýta: "Mama, chcem byť v živote úspešná, čo mám robiť?

O staršom synovi som si myslela, že bude prezident. Má autoumyvárku a venuje sa detailingu áut. To je od úradu prezidenta veľmi vzdialené. Práca ho však nesmierne baví a klienti ho zbožňujú. Som preto veľmi spokojná aj za neho. Mladší chce byť lekár. On sa nepýta o radu. On to takto má v sebe ako presvedčenie. Jediné čo zvažuje, či veterina, alebo klasika chirurg. A na to má čas ešte 5 rokov.

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Nič. Život sa žije tak ako ide. Prichádzajú doň príležitosti. A ty sa ich buď chytíš, alebo počkáš a chytíš sa niečoho ďalšieho. Fakt neviem čo by som robila inak. Asi nič.

Ilustračné foto: osobný archív

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

Aké sú najlepšie tipy na udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pleti pre ženy nad 40 rokov?
Prečo sa oplatí mať účet na LinkedIn?
Roseteddy a Darčekové krabičky sa spojili
Oplatí sa odporúčanie či priamy predaj kozmetiky?
Čo som spravil pre iných?
HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Čo potrebuje pleť po štyridsiatke? Ako zabrániť starnutiu pleti?
Trápi vás bolesť chrbta alebo bolesť svalov? Vieme, ako sa jej zbaviť

Ďalšie články na podobné témy

Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Zuzana Jánošíková: Vychádza mi, že tu a teraz mi je najlepšie.
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Alexandra Vrábelová: „Krása nie je náhoda“
Eva Mária Rohrman: ,,Úspech pre mňa znamenal kedysi niečo úplne iné ako teraz''
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti