Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
5. 4. 2019 | Gabriela

Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!

Zápasíte s potrebou dennodenne dokazovať druhým ľuďom aká ste dobrá, čo všetko dokážete a zvládnete? Aj aj tak to stále nie je dosť? Ten dlho očakávaný pocit uspokojenia a radosti zo svojej práce stále nie a nie dosiahnuť? Potom sa zastavte a na chvíľu sa zamyslite, kedy ste tento pocit zažili po prvýkrát. Zdá sa vám to ťažké?

Je celkom bežné, že sa málokedy obzrieme späť a skúmame svoju minulosť, zdroje nášho aktuálneho správania a prežívania. Pričom je to veľmi dôležité. Len vďaka tomu, môžeme plne porozumieť svojmu vlastnému “Ja” a súčasnému správaniu. Všetko to, čím ste do istej miery ovplyvnili významní ľudia vo vašom živote. 

Sú za tým vzťahy

Všetky vlastnosti boli kedysi vzťahmi. Odzrkadľujú aj to, čo ste si zažili a aké máte skúsenosti. Ak ste napríklad príliš podozrievavá, pravdepodobne ste nemali vo svojej blízkosti niekoho, komu ste mohli úplne dôverovať a nerozumeli ste mu. Ak sa príliš podceňujete a vaša hodnota vo významnej miere závisí od druhých ľudí, možno ste boli zvyknutí na pochvalu len vtedy, ak ste splnili niekoho očakávania. 

Alebo ste boli “poslušné dievča”, s ktorým nikdy neboli žiadne problémy. Jednoducho ste robili to, čo chceli druhí, len preto, aby boli šťastní. A vaše šťastie ste postupom času prestali vnímať. Vybudovali ste si tzv. falošné “JA” a teraz sa hľadáte, nerozumiete tomu, prečo sa necítite dobre, aj keď máte všetko. 

Preto, ak ste sa pristihli, že zápasíte s podobnými myšlienkami, nezúfajte. Určite nie ste a nebudete jediná. Podstatné je, uvedomiť si tento skrytý mechanizmus fungovania a rozhodnúť sa ho zmeniť. Oslobodíte sa tak od závislosti hodnotenia druhými, čo vás doteraz robilo veľmi zraniteľnými a v konečnom dôsledku stále nespokojnými. 

kirill-balobanov-745897-unsplash_1554412476.jpg

Čo môžete robiť?

Robte to, čo vás robí šťastnými. Nie druhých ľudí. Ak zápasíte s pocitom nedostačnosti, možno príliš veľa energie venujete aktivitám, ľuďom, projektom či pracovným miestam, o ktorých si myslíte, že budú vyzerať dobre v očiach druhých ľudí. Každý na svete má svoje hobby, koníček. Dovoľte si nájsť na ne čas. A uvidíte, aké zmeny sa udejú. Zažijete sami seba v iných podmienkach - bez hodnotenia druhými. A postupne si viac uvedomíte svoje potreby a pocity a zároveň sa zbavíte predsudkov či očakávaní. 

Máte hodnotu, a to stále. Neurčuje ju len dokonalá práca a výkon. Neznamená to, že máte byť menej ambiciózna a snaživá. Ale skúste sa oceniť, pochváliť aj vtedy, keď všetko nejde podľa vašich predstáv. Na začiatok stačí prístup: urobím všetko, čo je v mojich silách.

Pri stretnutí s druhými ľuďmi neurčujte hodnotu seba alebo druhých len na základe vzdelania, titulu či práce. Ak vám aj niekto položí otázku typu: “Čím sa živíš?” Nemusíte ihneď odpovedať konkrétne, ale skúste opísať to, čomu ste sa naposledy venovali a ako ste to riešili. 

Akceptuje úspechy a neúspechy seba a druhých. Hoci je to v súčasnej na výkon orientovanej spoločnosti veľmi ťažké, pamätajte si, že človek nemá hodnotu len vtedy, ak je dostatočne výkonný, krásny, skrátka dokonalý vo všetkých smeroch. Stačí byť dosť dobrý pre seba a možno sa pridajú aj druhí. 

Ak túžite zmeniť niečo na svojom doterajšom živote, vykročte. Síce sa ocitnete na novej neznámej ceste, ale možno sa viac spoznáte a utriedite si svoje priority. Je to lepšie, ako byť nešťastný a báť sa zmeny, pretože si myslíte, že by vám mohla zruinovať váš terajší svet.  

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Ako a kde nájsť toho pravého po 30-ke
Minúta vďaky
Festival Digitálnych nomádov - Prievidza 24.06.2017
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Firmy aj súkromní užívatelia sa môžu tešiť na nákup leteniek po novom 
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Potešte sa novým vybavením do kuchyne
Rozhovor týždňa: Šťastie je výsledkom tvrdej práce

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.